Czy osoby z nadciśnieniem mogą pić kawę? Najnowsze badania pokazują, że muszą uważać. Znaczenie mają ilość naparu i typ choroby

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Nawet 80 proc. Polaków sięga na co dzień po kawę. Jednak niewielu z nich wie, jaka ilość przyjmowanej codziennie kofeiny jest bezpieczna dla zdrowia.
Nawet 80 proc. Polaków sięga na co dzień po kawę. Jednak niewielu z nich wie, jaka ilość przyjmowanej codziennie kofeiny jest bezpieczna dla zdrowia. SHVETS production/Pexels
Nadciśnienie to kolejny po wysokim cholesterolu „cichy zabójca”, który jest przyczyną powikłań sercowo-naczyniowych. Powodów występowania wysokiego ciśnienia tętniczego jest wiele, a pacjentów wciąż przybywa. Wielu z nich zastanawia się, czy może bezpiecznie sięgać po kawę. Naukowcy sprawdzili więc, czy nawyk ten może zwiększać umieralność wśród osób ze schorzeniem. Okazuje się, że wszystko zależy od stopnia zaawansowania nadciśnienia krwi oraz od ilości wypijanego naparu. Sprawdź, kto i kiedy może bezpiecznie sięgać po „małą czarną”.

Spis treści

Picie kawy to zwiększe ryzyko zgonu przy nadciśnieniu

Wiele osób nie wyobraża sobie zaczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Niskie i umiarkowane picie tego naparu wpływa dobroczynnie na układ krążeniowo-sercowy, zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy rozwoju choroby wieńcowej serca.

Naukowcy z Japonii postanowili sprawdzić, czy jest ono równie bezpieczne dla osób z nadciśnieniem. Zbadali oni związek między piciem dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie a zwiększoną śmiertelnością u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi.

Badanie kohortowe obejmowało nieco ponad 18 tys. osób w wieku od 40 do 79 lat i trwało prawie przez 2 dekady. Jego uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczący stylu życia, diety i historii medycznej oraz zostali poddani badaniom lekarskim. Podzielono ich na cztery kategorie związane z wartością ciśnienia krwi:

  • optymalne i prawidłowe: poniżej 130 / poniżej 85 mmHg,
  • wysokie normalne: 130–139 / 85-89 mmHg,
  • nadciśnienie stopnia 1: 140-159 / 90-99 mmHg,
  • nadciśnienie stopnia 2: 160-179 / 100-109 mmHg,
  • nadciśnienie stopnia 3: równe lub powyżej 180 / równe lub powyżej 110 mmHg.

W trakcie trwania badania doszło łącznie do 842 zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że spożycie kawy wiązało się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z powodu tych schorzeń u osób z nadciśnieniem 2. i 3. stopnia. Nie stwierdzono negatywnego wpływu kawy na stan osób z optymalnym normalnym i wysokim ciśnieniem krwi, a także z nadciśnieniem pierwszego stopnia.

– Odkrycia te mogą wspierać twierdzenie, że osoby z bardzo wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać picia nadmiernej ilości kawy – powiedział Medical News Today starszy autor badania dr Hiroyasu Iso, dyrektor Instytutu Badań nad Globalną Polityką Zdrowotną w Tokio.

Jednocześnie sprawdzono, czy spożycie zielonej herbaty wiąże się ze zwiększonym ryzkiem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia. Okazało się, że nie miało ono wpływu na osoby z żadnej z kategorii.

Jaka dawka kawy jest bezpieczna dla osób z wysokim ciśnieniem krwi?

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców nie wykryło żadnego ryzyka związanego z piciem jednej filiżanki kawy przez osoby z dużym nadciśnieniem. Zielona herbata – zawierająca trzy razy mniej kofeiny niż kawa – pita w dowolnym ilościach, także nie wpływała negatywnie na stan zdrowia badanych.

Zobacz też: Tak kawa wpływa na nasze zachowanie. Zobacz, co dzieje się z poziomem aktywności i snem, gdy pijemy ten napój, oraz jak wpływa na serce

Wyniki wcześniejszych badań wykazały, że picie od 1/2 do 3 porcji (1 porcja to 200 ml) kawy dziennie korelowało z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia udaru krwotocznego, zgonu z powodu chorób serca oraz innych powodów u osób bez stwierdzonych schorzeń kardiologicznych. Osoby przyjmujące takie ilości kawy było o 12 procent mniej narażone na przedwczesny zgon, w tym związany z chorobą wieńcową serca czy wywołany udarem mózgu.

Oznacza to, że picie jednej filiżanki kawy przez osoby z nadciśnieniem 2. i 3. stopnia oraz większych ilości (do trzech porcji o łącznej dawce ok. 200 mg kofeiny) przez osoby bez chorób kardiologicznych jest bezpieczne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach może działać korzystanie na organizm.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia