Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących. Sprawdź te ćwiczenia, a dowiesz się jak zrobić szpagat w krótkim czasie

Monika Żurawska
Dziewczyna wykonująca ćwiczenie rozciągające do szpagatu.
Dziewczyna wykonująca ćwiczenie rozciągające do szpagatu. [pixabay.com]
Ćwiczenie rozciągające do szpagatu dla początkujących nie są czymś szczególnie przyjemnym. Nie oznacza to jednak, że wiążą się z bólem. Jest to raczej specyficzne uczucie towarzyszące rozciąganiu, ale owocujące niesamowitymi efektami. Sprawdź proponowany zestaw ćwiczeń ułatwiających zrobienie szpagatu w krótkim czasie.

W ćwiczeniach rozciągających do szpagatu najważniejsza jest systematyczność. Jeśli naszym celem jest wykonanie szpagatu za miesiąc nie możemy sobie pozwolić na nieregularne treningi. Łatwiej będzie ci realizować cel, jeśli ćwiczenia rozciągające będziesz miał/ła rozpisane w formie planu na cały miesiąc.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu muszą być poprzedzone rozgrzewką?

Mogłoby się wydawać, że ćwiczenia rozciągające stanowią rozgrzewkę samą w sobie i niekoniecznie trzeba przygotowywać jeszcze lepiej dolne partie ciała na ten trening. To niestety błąd w myśleniu. Podczas ćwiczeń rozciągających, które mają umożliwić wykonanie w najbliższej przyszłości szpagatu działamy bardzo intensywnie na ciało. Nie wykonujemy jednego lub dwóch ćwiczeń, ale konkretne serie z dodatkowymi pogłębieniami. Warto zatem uprzednio odpowiedni się rozgrzać robiąc, np.:

  • 10 pajacyków,
  • 5 damskich pompek,
  • krążenia ramion do przodu i do tyłu,
  • krążenia bioder,
  • wykroki na każdą nogę x10,
  • 5 minut bieg w miejscu,
  • krążenia rąk w stawach łokciowych i nadgarstkach,
  • kilka ruchów głową do przodu i na boki.

Rozgrzewka może trwać od 10 nawet do 20 minut. Poszerzenie tego etapu treningu na pewno nie przyniesie nam strat, a jedynie zwiększy pewność uniknięcia różnego rodzaju kontuzji.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu - jakie przynoszą korzyści?

Korzyści z ćwiczeń rozciągających są bardzo podobne jak w przypadku innych form aktywności fizycznej. Przede wszystkim nasze ciało staje się jędrniejsze, nogi często zyskują smuklejszy kształt. Ćwiczenia te dodatkowo zmniejszają w przyszłości ryzyko kontuzji oraz przede wszystkim zwiększają zakres ruchu.

Każdy jest w stanie robić ćwiczenia rozciągające do szpagatu?

Szpagat to efekt regularnego rozciągania się i nie ma konkretnych przeciwwskazań, aby jakakolwiek zdrowa osoba miałaby nie nie osiągnąć tego celu. Istnieją jednak pewne czynniki, które ułatwiają bądź utrudniają zrobienie szpagatu. Przede wszystkim istotną kwestią jest wiek. Wraz z upływającymi latami nasze ciało staje się coraz mniej elastyczne. Kolejną istotną sprawą jest także to, czy np. w przeszłości byliśmy osobami aktywnymi, obcującymi na co dzień ze sportem, czy może “kanapowiec” to idealne określenie opisujące nas. Z pewnością ta druga grupa osób będzie musiała wykonać cięższą pracę, aby zrobić szpagat. Ostatnim czynnikiem jaki można wyróżnić w tej kwestii są predyspozycje genetyczne. Nie powinny one uniemożliwić przygody z gimnastyką i rozciąganiem, jednak czasami nie da się nie zauważyć, że niektórym lżej przychodzi rozciąganie się.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących

Nie rozdziela się konkretnej grupy ćwiczeń wspomagających zrobienie szpagatu osobom początkujących. Wybiera się jedynie najmniej skomplikowane sekwencje oraz zaleca odpowiednią długość treningu. Przede wszystkim rozsądek jest najważniejszy w jakiejkolwiek dziedzinie sportu. Jeśli bardzo pragniesz zrobić szpagat fakt, że od poniedziałku wprowadzisz trzygodzinne treningi nie musi ci błyskawicznie w tym pomóc. Co więcej, może nawet zaszkodzić, eliminując na pewien czas całkowicie z ćwiczeń. Postaraj się zatem wdrażać ćwiczenia z umiarem. Twój trening z naciskiem jedynie na rozciąganie nóg nie powinien przekraczać 45 minut. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie jednego dnia w tygodniu wolnego od ćwiczeń, aby wspomóc organizm w regeneracji. Pamiętaj, że poza celami sportowymi, jakie sobie wyznaczamy zazwyczaj prowadzimy także szybki tryb życia. Dobrze, jeśli mamy świadomość komponentów odnowy biologicznej również wpływającej na efektywność treningu. Przemęczony organizm nie osiągnie takich efektów jak ten wypoczęty.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących prezentuje Kasia Bielecka:

Wybrane przykłady ćwiczeń rozciągających do szpagatu

W momencie dążenia do wykonania szpagatu często można inspirować się różnego rodzaju pozycjami z jogi. Nierzadko bardzo intensywnie działają na rozciąganie nóg.

Wyzwanie “szpagat” - ćwiczenie pierwsze

Przejdź do treningu właściwego. Rozłóż matę lub ręcznik na podłodze w zależności od tego czym dysponujesz. Podczas tego ćwiczenia skupimy się na rozciąganiu ud. Usiądź wygodnie ze stopami wsuniętymi pod pośladki. Rękami oprzyj się o ziemię tuż za plecami. Powoli schodź do dołu, odchylając się w tył. W tej pozycji wytrzymaj ok. 30-40 sekund. Powróć do ułożenia wyjściowego. Całość powtórz 10 razy. Postaraj się całkowicie położyć plecami na ziemi. Pamiętaj, że ćwiczenia wspomagające wykonanie szpagatu nie mogą monotonne. To znaczy, że mądrym rozwiązaniem jest, gdy konkretna osoba nie zamyka się wyłącznie na rozciąganie ud, ale robi trening całego ciała dla zachowania równowagi.

Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu.
Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu. [pixabay.com]

Przeczytaj również:

Wyzwanie “szpagat” - ćwiczenie drugie

Przechodząc z poprzedniej pozycji powoli powróć do siedzenia na stopach. Tym razem maksymalnie postaraj się rozchylić kolana na boki i wykonać opad tułowia w przód. Nie jest to najłatwiejsze ćwiczenie, dlatego nie musisz pierwszego dnia klatką piersiową dotykać do ziemi. Daj sobie czas, a progres sam/a zauważysz dosyć szybko. Takich prób podobnie jak w powyższym ćwiczeniu wykonaj ok. 10 po 30 sekund. Jeśli w trakcie zbyt mocno skupiasz się na upływającym czasie, przez co ciężej ci trwać w określonych pozycjach włącz w pomieszczeniu głośno muzykę. Możesz także wprowadzić pogłębienia ćwiczeń, aby pozbyć się monotonii.

Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu
Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu [pixabay.com]

Wyzwanie “szpagat” - ćwiczenie trzecie

Przechodząc z klasycznego siadu poprowadź przed siebie zgiętą w kolanie prawą nogę. Drugą przenieś wyciągniętą do tyłu (jak na zdjęciu poniżej). Jeśli jesteś początkujący/ca trwaj w tej pozycji ok. 30 sekund, a następnie zrób 4 sekundy przerwy i powróć do ćwiczenia 10 razy na każdą nogę. Jeśli natomiast ćwiczenie nie sprawia ci większych problemów podnieś poprzeczkę, pochylając tułów do przodu.

Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu
Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu [pixabay.com]

Wyzwanie “szpagat” - ćwiczenie czwarte

Zmodyfikuj poprzednią pozycję wyjściową poprzez schwytanie nogi pozostającej w tyle za stopę. Jeśli okaże się, że ćwiczenie to jest dla ciebie zbyt trudne możesz przynajmniej w czasie treningowym starać się maksymalnie zadrzeć stopę na siebie, zgiąć tylną nogę w kolanie. Dodatkowe rozciąganie z użyciem ręki może nastąpić na późniejszym etapie treningowym.

Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu
Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu [pixabay.com]

Wyzwanie “szpagat” - ćwiczenie piąte

Dla urozmaicenia rozciągania zmień pozycję z leżącej. Stań na macie z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Skup się, aby nie odrywać stóp od maty. Wykonaj powolny skłon do przodu. W tej pozycji, czując ciągnięcie z tyłu nóg trwaj ok. 30 sekund, powtarzając ruch 10 razy. Możesz także oprzeć się rękami na macie (jak na zdjęciu poniżej), jednak nie zapominaj, że zamierzony efekt osiągniesz, jeśli stopy w całości będą przytwierdzone do podłoża. Stawanie na palcach nie wchodzi w grę w trakcie tego ćwiczenia.

Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu
Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu [pixabay.com]

Wyzwanie “szpagat” - ćwiczenie szóste

Podnosząc się z poprzedniej pozycji rozstaw możliwie najszerzej w rozkroku nogi. Jedną, wystawioną do przodu ugnij pod kątem 90 stopni. Drugą odstaw daleko do tyłu. Poczuj rozciąganie po wewnętrznej stronie ud. Nie odrywaj stóp od maty. Możesz utrudnić ćwiczenie wyciągając rękę do góry (za głowę) i kierując ją w stronę odstawionej do tyłu nogi. W ten sposób zadziałasz także na mięśnie tułowia.

Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu
Dziewczyna wykonuje ćwiczenie rozciągające do szpagatu [pixabay.com]

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu zademonstrowane przez instruktorkę fitness:

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu - złote rady

Pamiętaj, aby każde ćwiczenie wykonywać bardzo powoli, bez gwałtownych ruchów. Nie szarp na siłę nóg, jeśli nie możesz całkowicie zrobić konkretnej pozy. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli powtórzysz ją kilkanaście razy podczas treningu lub kilkadziesiąt w skali miesiąca, stosując ruchy pogłębiania. To w ten sposób dojdziesz do perfekcji.

Poza faktem osiągnięcia celu w postaci zrobienia szpagatu wiedz, że powyższe ćwiczenia robione regularnie pozwolą na dłużej zachować ci sprawność, a być może przyczynią się do tego, że w okresie starości będziesz całkowicie samodzielny/na, dzięki gibkości swojego ciała.

Sprawdź także:

15 pozycji jogi o leczniczym działaniu

Asany jogi są dobre na ból pleców, skrzywienie kręgosłupa, a nawet nadciśnienie. Oto popularne pozycje, które w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Zobacz, jak je wykonywać.

Joga leczy! Nie uwierzysz, na ile różnych problemów pomagają...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia