Czujesz to? Tych 4 zapachów ciała nigdy nie wolno ignorować. Zobacz, co mogą oznaczać

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ludzkie ciało jest niesamowite. To, jak działa i jak wszystko się ze sobą łączy, jest niewiarygodne. Ciało może nam wysyłać różne sygnały, które mówią o stanie naszego zdrowia. Jednym z nich jest zapach. Dowiedz się, jakich zapachów nigdy nie powinieneś ignorować i co mogą oznaczać. Miej nos szeroko otwarty!

Spis treści

4 nieprzyjemne zapachy ciała, których nigdy nie należy lekceważyć

Wiemy, że niektóre zapachy, jakie wydziela ludzkie ciało, są – delikatnie mówiąc – nie najprzyjemniejsze. Nieświeży oddech z samego rana, pot po intensywnym treningu, gazy czy kupa – nie spodziewamy się tutaj zapachu fiołków czy róż (chociaż legenda głosi, że niektórzy wydzielają właśnie takie zapachy).

Kobieta zasłaniająca nos przed nieprzyjemnym zapachem
Nieprzyjemny zapach ciała może świadczyć o chorobie. Tych 4 zapachów nie ignoruj. simarik/Getty Images

Co jednak, jeśli smród czujemy w innych sytuacjach, z miejsc, które zazwyczaj pachną inaczej? Poznaj 4 brzydkie zapachy ciała, których nie wolno ignorować i dowiedz się, co mogą oznaczać. To może być powód do niepokoju.

Czy człowiek czuje swój zapach?

Choć przyzwyczajamy się do niego, to tak – człowiek czuje swój zapach. Ludzki mózg rozpoznaje zapach „właściciela”. Po raz pierwszy wykazali to niemieccy naukowcy.

Peptydy MHC znajdują się na powierzchni prawie wszystkich komórek w ludzkim ciele, pomagając informować układ odpornościowy, że komórki są nasze. Przez to, że dana kombinacja peptydów MHC jest unikalna dla danej osoby, mogą one pomóc organizmowi rozpoznać atakujące patogeny i obce komórki. W 1995 roku naukowcy przeprowadzili słynne już „badanie spoconej koszulki”, w którym stwierdzono, że kobiety wolą zapach mężczyzn, którzy mają inne geny MHC niż one same.

W nowej pracy Thomas Boehm, biolog z Instytutu Immunobiologii i Epigenetyki Maxa Plancka we Freiburgu w Niemczech, wraz z kolegami sprawdzili, czy kobiety potrafią rozpoznać laboratoryjnie wytworzone białka MHC przypominające ich własne.

Okazało się, że mózg miał podobną reakcję na wszystkie nie-swoje kombinacje MHC. Sugeruje to, że wszelkie preferencje dotyczące zapachu innych ludzi są preferencjami dla nie-swoich, a nie dla określonych typów MHC.

Claus Wedekind, biolog z Uniwersytetu w Lozannie w Szwajcarii, który stał na czele oryginalnego badania śmierdzących koszulek, mówi, że wyniki dobrze pasują do jego badań prowadzonych w ciągu ostatniej dekady.

– Po naszym oryginalnym badaniu t-shirtów miałem wrażenie, że ludzie mają preferencje między różnymi typami MHC – mówi. – Ale na podstawie późniejsze badania wydawało się, że ludzie po prostu odróżniają siebie od nie-siebie.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia