Spis treści
4 nieprzyjemne zapachy ciała, których nigdy nie należy lekceważyć
Wiemy, że niektóre zapachy, jakie wydziela ludzkie ciało, są – delikatnie mówiąc – nie najprzyjemniejsze. Nieświeży oddech z samego rana, pot po intensywnym treningu, gazy czy kupa – nie spodziewamy się tutaj zapachu fiołków czy róż (chociaż legenda głosi, że niektórzy wydzielają właśnie takie zapachy).
Co jednak, jeśli smród czujemy w innych sytuacjach, z miejsc, które zazwyczaj pachną inaczej? Poznaj 4 brzydkie zapachy ciała, których nie wolno ignorować i dowiedz się, co mogą oznaczać. To może być powód do niepokoju.
Kałowy oddech? Oto 7 możliwych powodów, przez które twój oddech pachnie jak kupa
Nieprzyjemny zapach z ust może być powodem dyskomfortu. A jeżeli aromat, jaki wydychamy, przypomina kupę, to poziom zakłopotania może rosnąć. Co oznacza zapach kału z ust? Powodów może być wiele. Spra...
Czy człowiek czuje swój zapach?
Choć przyzwyczajamy się do niego, to tak – człowiek czuje swój zapach. Ludzki mózg rozpoznaje zapach „właściciela”. Po raz pierwszy wykazali to niemieccy naukowcy.
Peptydy MHC znajdują się na powierzchni prawie wszystkich komórek w ludzkim ciele, pomagając informować układ odpornościowy, że komórki są nasze. Przez to, że dana kombinacja peptydów MHC jest unikalna dla danej osoby, mogą one pomóc organizmowi rozpoznać atakujące patogeny i obce komórki. W 1995 roku naukowcy przeprowadzili słynne już „badanie spoconej koszulki”, w którym stwierdzono, że kobiety wolą zapach mężczyzn, którzy mają inne geny MHC niż one same.
W nowej pracy Thomas Boehm, biolog z Instytutu Immunobiologii i Epigenetyki Maxa Plancka we Freiburgu w Niemczech, wraz z kolegami sprawdzili, czy kobiety potrafią rozpoznać laboratoryjnie wytworzone białka MHC przypominające ich własne.
Okazało się, że mózg miał podobną reakcję na wszystkie nie-swoje kombinacje MHC. Sugeruje to, że wszelkie preferencje dotyczące zapachu innych ludzi są preferencjami dla nie-swoich, a nie dla określonych typów MHC.
Claus Wedekind, biolog z Uniwersytetu w Lozannie w Szwajcarii, który stał na czele oryginalnego badania śmierdzących koszulek, mówi, że wyniki dobrze pasują do jego badań prowadzonych w ciągu ostatniej dekady.
– Po naszym oryginalnym badaniu t-shirtów miałem wrażenie, że ludzie mają preferencje między różnymi typami MHC – mówi. – Ale na podstawie późniejsze badania wydawało się, że ludzie po prostu odróżniają siebie od nie-siebie.
Ile dni można nosić majtki? Eksperci mówią, jak często należy zmieniać bieliznę
Codziennie czy co drugi dzień? A może wystarczy raz w tygodniu? To, jak często powinno się zmieniać majtki, może wydawać się oczywiste, jednak postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii. Kiedy powinniśm...
Źródła:
- MHC-dependent mate preferences in humans Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences
- MHC peptides and the sensory evaluation of genotype Trends in Neurosciences