Odbija ci się? Sprawdź, czy to nie jest oznaka choroby. Zobacz, na jakie schorzenia mogą wskazywać różne rodzaje beknięć

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Bekanie jest naturalnym odruchem. Czasem bywa krępujące, kiedy wymsknie się nam w miejscu publicznym, ale najczęściej nie oznacza nic poważnego. Jednak w pewnych przypadkach może wskazywać na problemy zdrowotne. Zobacz, co różne rodzaje bekania mogą powiedzieć o twoim stanie zdrowia.

Spis treści

Bekanie może sygnalizować chorobę

Odbijanie, znane też jako bekanie, jest sposobem naszego organizmu na wydalenie nadmiaru powietrza z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Bekanie nawet 30 razy dziennie jest całkowicie normalne – wynika z badania opublikowanego w 2020 roku w czasopiśmie „Springer”.

Bekający mężczyzna z otwartymi ustami
Beknięcie po obfitym posiłku to zazwyczaj normalna reakcja organizmu. Czasami jednak może być oznaką choroby. Sprawdź, co może oznaczać rodzaj odbijania, które ci dokucza. kue/123RF

Częstotliwość odbijania jest różna u różnych osób – wiele zależy od diety czy też przyjmowanych leków. Zdarza się jednak, że bekanie wpływa na jakość życia lub przeszkadza w codziennych czynnościach. W takim przypadku może to być oznaką czegoś poważniejszego. W naszej galerii dowiesz się, co różne rodzaje beknięć mogą mówić o stanie twojego zdrowia.

Jak zapobiegać odbijaniu?

Bekanie jest naturalne. Jego zapach, częstotliwość i smak mogą się różnić w zależności od diety i ogólnego stanu zdrowia. Odbijaniu sprzyjają obfite posiłki, niektóre pokarmy oraz napoje. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można je kontrolować. To m.in. unikanie pewnych produktów, a nawet… sytuacji.

Co zrobić, żeby nie bekać?

  1. Podczas jedzenia siedź i jedz powoli.
  2. Unikaj picia napojów gazowanych i alkoholu.
  3. Unikaj żucia gumy lub ssania twardych cukierków.
  4. Ogranicz lub wyeliminuj spożywanie pokarmów lub napojów, które powodują częstsze odbijanie.
  5. Przyjmuj suplementy probiotyczne, które wspomagają trawienie.
  6. Unikaj sytuacji wywołujących niepokój, które mogą powodować hiperwentylację.
  7. Nie pal papierosów, bo podczas wdychania dymu wdychasz i połykasz powietrze, które także może powodować bekanie.
  8. Wylecz zgagę. W przypadku sporadycznej, łagodnej zgagi pomocne mogą być leki zobojętniające sok żołądkowy lub inne środki zaradcze dostępne bez recepty. Choroba refluksowa przełyku może wymagać leków na receptę lub innych metod leczenia.
  9. Sprawdź protezy zębowe. Jeżeli są źle dopasowane, mogą powodować połykanie nadmiaru powietrza podczas jedzenia i picia.
  10. Ruszaj się. Nawet zwykły po jedzeniu może pomóc w trawieniu.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Natka
Ciągle mi się odbijało, gdy piłam gazowane napoje i jadłam fastfoody. Teraz częściej sięgam po cisowiankę oraz sezonowe warzywa i owoce i czuję się znacznie lepiej.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia