Spis treści
Bekanie może sygnalizować chorobę
Odbijanie, znane też jako bekanie, jest sposobem naszego organizmu na wydalenie nadmiaru powietrza z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Bekanie nawet 30 razy dziennie jest całkowicie normalne – wynika z badania opublikowanego w 2020 roku w czasopiśmie „Springer”.
Częstotliwość odbijania jest różna u różnych osób – wiele zależy od diety czy też przyjmowanych leków. Zdarza się jednak, że bekanie wpływa na jakość życia lub przeszkadza w codziennych czynnościach. W takim przypadku może to być oznaką czegoś poważniejszego. W naszej galerii dowiesz się, co różne rodzaje beknięć mogą mówić o stanie twojego zdrowia.
Jak zapobiegać odbijaniu?
Bekanie jest naturalne. Jego zapach, częstotliwość i smak mogą się różnić w zależności od diety i ogólnego stanu zdrowia. Odbijaniu sprzyjają obfite posiłki, niektóre pokarmy oraz napoje. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można je kontrolować. To m.in. unikanie pewnych produktów, a nawet… sytuacji.
Co zrobić, żeby nie bekać?
- Podczas jedzenia siedź i jedz powoli.
- Unikaj picia napojów gazowanych i alkoholu.
- Unikaj żucia gumy lub ssania twardych cukierków.
- Ogranicz lub wyeliminuj spożywanie pokarmów lub napojów, które powodują częstsze odbijanie.
- Przyjmuj suplementy probiotyczne, które wspomagają trawienie.
- Unikaj sytuacji wywołujących niepokój, które mogą powodować hiperwentylację.
- Nie pal papierosów, bo podczas wdychania dymu wdychasz i połykasz powietrze, które także może powodować bekanie.
- Wylecz zgagę. W przypadku sporadycznej, łagodnej zgagi pomocne mogą być leki zobojętniające sok żołądkowy lub inne środki zaradcze dostępne bez recepty. Choroba refluksowa przełyku może wymagać leków na receptę lub innych metod leczenia.
- Sprawdź protezy zębowe. Jeżeli są źle dopasowane, mogą powodować połykanie nadmiaru powietrza podczas jedzenia i picia.
- Ruszaj się. Nawet zwykły po jedzeniu może pomóc w trawieniu.
Sprawdź też: Co oznacza ból żołądka po jedzeniu? Uważaj, to może być objaw choroby! Dowiedz się, jakie są przyczyny bólu brzucha
Źródła:
- Belching, gas and bloating: Tips for reducing them Mayo Clinic
- Chronic Burping and Belching Springer Nature
- Belching Korean Journal of Gastroenterology