Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce trwają już ponad rok. W tym czasie zaszczepiło się jedynie 57 proc. naszych obywateli, co jest bardzo słabym wynikiem na tle krajów zachodnich.
W sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” ankietowani wskazują powody, dlaczego Polacy unikają szczepień.
Zdecydowana większość stwierdziła, że obawy budzi sam preparat i to, czy jest on bezpieczny - tak wybrało 64,5 proc. ankietowanych. Jak zauważa jednak RMF FM, szczepionki zostały dokładnie przebadane, a odczyny poszczepienne występują rzadko i są to głównie łagodne reakcje.
46,8 proc. Polaków twierdzi, że rodacy nie szczepią się, ponieważ uważają, że nie ma żadnej pandemii koronawirusa.
41,7 proc. pytanych przez United Surveys ocenia z kolei, że ludzie się nie szczepią, ponieważ nie boją się zachorowania na COVID-19.
44,9 proc. ankietowanych wskazało, że odmawiający szczepień nie ufają nauce, a 41,5 proc. - że nie ufają państwu.
Dość duża grupa respondentów, bo aż 40,7 proc., uważa, że osoby, które się nie szczepią, nie chcą ulegać presji i wiążą przyjmowanie preparatów z ograniczaniem ich wolności osobistej.
Przeczytaj też:
Inne powody?
Polacy twierdzą także, że wpływ na niechęć do szczepień ma ich otoczenie. 32,2 proc. myśli, że niechętni do przyjęcia preparatów znają kogoś, komu preparat przeciw COVID-19 zaszkodził. 31,9 proc. z kolei uważa, że Polacy nie szczepią się, gdyż ich rodziny i bliscy są przeciwko szczepieniom.
Według 33,7 proc. badanych część niezaszczepionych wciąż się waha nad przyjęciem preparatu.
17,4 proc. Polaków uważa, że to kwestia lenistwa, a 3,9 proc. - że braku czasu. Zdania w całym temacie nie ma 2,4 proc. badanych.
Sondaż przeprowadzono 21 stycznia metodą telefoniczną CATI na 1000 badanych.