Spis treści
Czego najbardziej boją się Polacy? Na pierwszym miejscu choroba bliskich
1010 Polek i Polaków zostało zapytanych o to, czego się boją. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec II kwartału 2024 r. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research i platformę ePsycholodzy.pl. Projekt jest realizowany w ramach cyklicznego raportu pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków”. W badaniu ankietowani zaznaczali na liście 37. możliwych lęków wszystko, czego obawiają się, że mogłoby wystąpić w najbliższym czasie.
Co znalazło się w pierwszej trójce największych lęków Polaków? Najbardziej obawiamy się:
- chorób najbliższych osób,
- anomalii pogodowych,
- chorób i utraty własnego zdrowia.
– Najwięcej rodaków obawia się chorób najbliższych osób. Drugie miejsce w zestawieniu mają anomalie pogodowe, w tym upały, gradobicia, obfite deszcze i powodzie. Na trzeciej pozycji jest choroba i utrata własnego zdrowia – podano w raporcie UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.
Jak kochają się Polacy? Uwaga... Możesz się zdziwić!
Seks! Jak już mam twoją uwagę, chciałabym przyjrzeć się z tobą seksualności Polaków. Wiesz, że aż 90 proc. mieszkańców Polski zdaje sobie sprawę ze znaczenia dobrego seksu w życiu codziennym? To nie j...
Polacy boją się o zdrowie. „To nowe realia popandemiczne”
Chorobę najbliższych jako największy lęk i obawę wskazało 43,3 proc. badanych. Pół roku temu było to 48,9 proc.
– Fakt, że niemal połowa respondentów wskazuje tę odpowiedź, podkreśla, jak istotne jest zdrowie bliskich w życiu Polaków. Zmniejszenie tego odsetka może wynikać z wielu czynników, w tym z adaptacji społeczeństwa do nowych realiów popandemicznych i zmieniających się priorytetów. To wpływa na ogólny poziom odczuwanego lęku w różnych aspektach życia – powiedział psycholog Michał Murgrabia, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.
Na drugim miejscu znalazły się anomalie pogodowe, w tym upały, gradobicia, obfite deszcze i powodzie. Taką odpowiedź wskazało 41,7 proc. respondentów. W badaniu pod koniec 2023 roku niepokojące warunki atmosferyczne były rozumiane jako silne mrozy, śnieżyce, huragany i powodzie. Wtedy wskazało je 28,7 proc. respondentów.
Według autorów badania wzrost obaw w tym przypadku może wynikać z bezpośrednich doświadczeń respondentów, związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak upały, powodzie czy gradobicia.
– Nie jest zaskakujące, że takie obawy wzrosły w okresie wiosenno-letnim, kiedy to anomalie pogodowe są bardziej dotkliwe i przybierają na sile. W tym roku Polacy mogą się obawiać o zniszczenia swoich domostw, np. jak to miało ostatnio miejsce po intensywnych ulewach na południu kraju – skomentował Murgrabia.
Psycholog: Pandemia znacząco wpłynęła na nasze samopoczucie
Z dr Moniką Kornacką ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej rozmawiamy o depresji, wpływie pandemii na nasze samopoczucie i sposobach na wyjście z „dołka”.
Choroba, inflacja, wojna zamykają pierwszą piątkę strachu Polaków
Polacy najbardziej obawiają się choroby bliskich, a swoje zdrowie stawiają na trzecim miejscu. Taką odpowiedź wskazało 40,4 proc. badanych, podczas gdy w badaniu pół roku wcześniej było to 38,8 proc. Na czwartym miejscu uplasował się strach przed inflacją i stratą wartości pieniądza, wskazany przez 37,3 proc. respondentów (w porównaniu do 37,8 proc. do poprzedniego badania). Piąte miejsce zajmuje lęk przed wojną i konfliktem zbrojnym na terenie Polski, wskazany przez 35,8 proc. To znaczny wzrost w stosunku do badania z 2023 r., gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 19,9 proc. uczestników badania.
– Widać, że strach przed wojną na własnym terytorium rośnie. W wielu przypadkach rodzi to strategie przetrwania – od gromadzenia zapasów i robienia kursów strzelania po budowę schronów – skomentował drugi ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl, Michał Pajdak.
Oto najszczęśliwsze kraje na świecie. Na którym miejscu znalazła się Polska?
Najszczęśliwszy kraj na świecie leży bardzo blisko Polski. Już siódmy raz z rzędu jest nim Finlandia. Dlaczego Finowie są najbardziej zadowolonym narodem na świecie? Raport ONZ „World Happiness Report...
Polacy boją się imigrantów. „Ten temat wymaga natychmiastowej akcji edukacyjnej”
Sytuacja międzynarodowa wpływa też na to, że wśród Polaków wzrasta lęk przed napływem imigrantów – 33,6 proc. (6 miesięcy temu – 25,3 proc.). Na kolejnych miejscach rankingu lęków i obaw Polaków znajdują się kolejno:
- strach przed śmiercią najbliższych – 29,9 proc. (w 2023 r. 22,9 proc.),
- obawy przed wzrostem kosztów energii elektrycznej i ogrzewania – 29,2 proc. (poprzednio 30 proc.),
- podwyżka cen żywności i innych towarów dostępnych w sklepach – 28,6 proc. (30,9 proc. w badaniu z 2023 r.),
- obniżenie jakości życia – 25 proc. (poprzednio 28,4 proc.).
– W wielu małych miejscowościach pojawiają się licznie imigranci zarobkowi z terenów Azji. Z badania wynika, że liczba obawiających się Polaków maleje wraz z wielkością miejscowości. Ten temat wymaga natychmiastowej akcji edukacyjnej – podkreślił Pajdak.
Na końcu rankingu znajduje się wypadek komunikacyjny 7,1 proc. (pod koniec 2023 r. – 7,3 proc.), wahania cen nieruchomości – 4,1 proc. (poprzednio 4,2 proc.), rozpad własnego związku lub rozwód – 3,8 proc. (w 2023 r. było to 5,4 proc.), wahania cen walut – 3,2 proc. (6,3 proc. w poprzednim badaniu) oraz rozpad wspólnoty kościelnej – 3 proc. (2,6 proc. w 2023 r.).
0,6 proc. respondentów niczego się nie boi, a 1 proc. wskazuje coś innego, co nie zostało uwzględnione w ankiecie. Z kolei 4,5 proc. badanych nie potrafi się określić w tej kwestii.
Polacy najbardziej boją się choroby bliskiej osoby, anomalii pogodowych i utraty zdrowia.
Tej choroby najbardziej boją się Polacy. Problem jest jednak w czym innym
Polacy najbardziej obawiają się choroby nowotworowej, a najmniej zakażeń takich jak grypa, COVID-19 czy wirusa HIV – wynika z raportu „Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”. Zbyt rzadko jednak podejmuj...
Źródło: