Co odstrasza kleszcze u ludzi? Zobacz, co zawiera preparat na kleszcze i jak działa. Sprawdź też naturalne sposoby na kleszcze, w tym zioła

Paulina Dragan, Anna Rokicka-Żuk
Do ochrony skóry dzieci najlepiej wybierać bezpieczne preparaty dedykowane najmłodszym.
Do ochrony skóry dzieci najlepiej wybierać bezpieczne preparaty dedykowane najmłodszym. maximkabb/123RF
Jaki jest dobry preparat na kleszcze? Wybór środków odstraszających te pasożyty jest szeroki, jednak warto wiedzieć, że większość ma podobny skład. Wyjaśniamy, co zawierają takie produkty i jak działają, a także jak chronić się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze m.in. za pomocą naturalnych środków, takich jak olejki eteryczne i zioła. Przed ugryzieniami kleszczy warto zabezpieczać się na różne sposoby, ponieważ roznoszą one groźne bakterie i wirusy wywołujące nie tylko boreliozę i zapalenie mózgu.

Spis treści

Kleszcze przenoszą bakterie i wirusy

Kleszcze żywią się krwią ssaków, dlatego wgryzają się w skórę ludzi oraz zwierząt swoim aparatem gębowym. Samo ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ ślina tego pajęczaka zawiera substancje znieczulające. W związku z tym, zwykle nie jesteśmy w stanie poczuć, kiedy kleszcz wbija się w naszą skórę. Niezauważony może żywić się naszą krwią nawet przez kilka tygodni. Na dodatek często trudno go dostrzec, zwłaszcza w postaci nimfy.

Zobacz: Nowy pieprzyk? Ostrożnie! To może być nimfa kleszcza. Zobacz, dlaczego nimfy kleszcza są groźniejsze od dorosłych kleszczy

Kleszcze są niebezpieczne dla ludzi głównie ze względu na to, że przenoszą groźne choroby pasożytnicze i wywołują infekcje. Są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych. Ich ugryzienie może skutkować zarażeniem się patogenami, wywołującymi groźne choroby, takie jak:

 • borelioza,
 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • erlichioza,
 • babeszjoza,
 • antaplazmoza,
 • ropne zakażenia skóry,
 • choroba kociego pazura.

Dowiedz się więcej na temat:

Rodzaje preparatów na kleszcze

W związku z tym, jak duże zagrożenie niosą za sobą ugryzienia kleszczy, warto chronić się przed nimi wszelkimi sposobami. W aptekach znaleźć można obecnie zarówno te naturalne, jak i chemiczne preparaty przeciw kleszczom, występujące w różnych formach.

Do najskuteczniejszych związków, które zawierają preparaty na kleszcze, należy DEET (N,N-dietylo-m-toluamid), który odstrasza zarówno owady, jak i roztocza, do których należą kleszcze. W sprzedaży znajdują się preparaty o różnym stężeniu DEET, a ich działanie może utrzymywać się nawet do 12 godzin po zastosowaniu. Nie zaleca się ich jednak w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

Preparaty odstraszające kleszcze to najczęściej:

 • Aerozole – środki przeciw kleszczom rozpylane na skórę w postaci delikatnej mgiełki to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj preparatów tego typu. Do tych najskuteczniejszych, należy zaliczyć te zawierające. Bezpieczniejszą alternatywą, zwłaszcza dla dzieci i ciężarnych kobiet, są aerozole i spray'e zawierające naturalne substancje odstraszające kleszcze, takie jak mięta i eukaliptus. Niektóre produkty tego typu, można stosować nawet u dzieci od 1 miesiąca życia.
 • Kremy i produkty roll-on – środki na kleszcze często mają również formę kremów oraz preparatów typu roll-on. Są one rozsmarowywane bezpośrednio na skórze, oprócz twarzy. Podobnie jak produkty w aerozolu, ich głównym składnikiem może być wspomniany już DEET, ale także ikarydyna, która wyparowuje ze skóry wolniej niż DEET, przez co może działać dłużej. Część preparatów tego typu może być stosowana również u dzieci, jednak przez ich zakupem należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.
 • Plastry – w aptekach można również znaleźć preparaty na kleszcze w postaci plasterków, które są nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi. Można je nakleić na ubraniu, plecaku, czy nawet na wózku dziecięcym. Ich zaletą jest przede wszystkim zastosowanie naturalnych substancji odstraszających kleszcze. Bardzo istotne dla wielu osób jest też to, że nie mają one bezpośredniego kontaktu z naszą skórą.
 • Opaski – jeśli wolimy unikać nakładania na skórę jakichkolwiek preparatów, opaska odstraszająca kleszcze może okazać się idealnym wyborem. Produkty te są nasączane olejkami eterycznymi, na przykład olejkiem cytroneli, które skutecznie odstraszają między innymi kleszcze. Składniki te są uwalniane stopniowo, dzięki czemu, chronią one użytkownika przez dłuższy czas.

Należy pamiętać, że żaden preparat na kleszcze nie daje stuprocentowej pewności ochrony przed ukąszeniami tych pasożytów. Dlatego też, nawet gdy będziemy stosować tego typu zabezpieczenia, powinniśmy nadal dokładnie sprawdzać swoje ciało po każdej wycieczce na łono natury.

Przeczytaj także:

Naturalne środki odstraszające kleszcze

Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, które występują w naturze. Niektóre olejki eteryczne po odpowiednim rozcieńczeniu mogą stanowić doskonały preparat na kleszcze. Są to m.in.:

Czytaj też: Ta grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze. Masz ją? Zadbaj o szczególną ochronę skóry, by nie zachorować na boreliozę czy zapalenie mózgu

Jakich ziół nie lubią kleszcze?

Należy także wspomnieć o ziołach, które od wieków są wykorzystywane przez ludzi w celu odstraszania kleszczy. Są to rośliny lecznicze, które można je rozdrabniać i nacierać nimi skórę przed wyjściem na spacer, lub też zaparzyć w wodzie, przelać do atomizera i skrapiać nimi ubrania oraz ciało.

Zioła działające jak dobry środek na kleszcze to między innymi:

W gotowych produktach naturalnych występują zwykle mieszanki olejków eterycznych i wyciągi roślinne, w tym pyretrum, czyli naturalny pestycyd z kwiatów złocienia dalmatyńskiego.

Jak działa szczepionka przeciw kleszczom?

Szczepionka przeciw kleszczom chroni jedynie przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Nie jest zatem skuteczna w przypadku innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Szczepienie tego typu jest szczególnie zalecane osobom, które na stałe lub okresowo przebywają na terenach zagrożonych tą chorobą, takich jak lasy, łąki, czy pola uprawne. Można ją również podawać kobietom w ciąży oraz dzieciom po ukończeniu 2. roku życia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia