Spis treści
Co to jest kozia grypa (gorączka Q)?
Kozia grypa (lub gorączka Q) to infekcja bakteryjna wywołana przez bakterię Coxiella burnetii, którą mogą przenosić kleszcze. Kleszcze żerujące na bydle, owcach czy kozach, pozostawiają bakterie na zwierzętach, a od nich mogą trafić na człowieka. Ludzie zazwyczaj zapadają na gorączkę Q przez wdychanie kurzu skażonego przez zakażone zwierzęta. W rzadkich przypadkach infekcję może spowodować picie niepasteryzowanego mleka. Bakteria nie może przenosić się bezpośrednio z jednego człowieka na drugiego.
Szczególnie narażeni na kozią grypę są rolnicy, weterynarze oraz osoby pracujące z kozami, owcami i bydłem w laboratoriach, ale także osoby pracujące w przemyśle mleczarskim, zakładach przetwórstwa mięsnego i ludzie mieszkający w pobliżu hodowli.
Kozia grypa może powodować łagodne objawy, które są podobne do grypy, choć wiele osób nie ma żadnych symptomów. Łagodniejsze formy choroby mogą ustąpić w ciągu kilku tygodni nawet bez leczenia.
Gorączka Q może mieć też poważniejszą postać, jeżeli choroba ma charakter przewlekły (czyli utrzymuje się przez sześć miesięcy lub dłużej) lub jeżeli powraca.
Przewlekła kozia grypa to bardzo poważna choroba – może uszkodzić ważne narządy człowieka, w tym:
- serce,
- mózg,
- wątrobę,
- płuca.
Cięższe lub przewlekłe postacie koziej grypy można leczyć antybiotykami. Osoby zagrożone gorączką Q mogą stosować środki zapobiegawcze, takie jak dezynfekcja zanieczyszczonych miejsc i dokładne mycie rąk.
Gorączka Q – objawy. Jak rozpoznać kozią grypę?
Objawy gorączki Q zwykle pojawiają się dopiero po około 2 do 3 tygodniach po ekspozycji na bakterie, choć zdarza się, że po zakażeniu nie wystąpią żadne objawy.
Symptomy koziej grypy mogą się różnić w zależności od osoby. Mogą one obejmować:
- wysoką gorączkę,
- kaszel,
- dreszcze lub poty,
- ból głowy,
- ból w klatce piersiowej podczas oddychania,
- stolce w kolorze gliny,
- biegunka,
- mdłości,
- ból brzucha,
- żółtaczkę,
- ból mięśni,
- duszności.
Rzadko może się pojawić także wysypka.
Diagnoza koziej grypy
Gorączka Q jest trudna do zdiagnozowania przez lekarza na podstawie samych objawów. Podejrzenie zarażenia się kozią grypą może paść, jeżeli osoba pracuje lub mieszka w środowisku, które wiąże się z większym ryzykiem narażenia na tę chorobę i ma objawy grypopodobne lub powikłania gorączki Q.
Kozia grypa jest rozpoznawana na podstawie badania przeciwciał we krwi. Jak podaje Centrum Kontroli Chorób (CDC), wynik testu na obecność przeciwciał często daje wynik negatywny w pierwszych 7–10 dniach choroby.
Jeżeli zaistnieje podejrzenie przewlekłej infekcji, lekarz może zlecić prześwietlenie klatki piersiowej i inne badania w celu sprawdzenia płuc oraz badanie zwane echokardiogramem, aby skontrolować zastawki serca.
Jak się leczy kozią grypę? Zapobieganie gorączce Q
Leczenie koziej grypy zależy od nasilenia objawów.
- Łagodniejsze formy gorączki Q zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni bez żadnego leczenia.
- Cięższa infekcja obejmuje antybiotykoterapię (doksycyklina, tetracyklina), a czas leczenia wynosi od 2 do 3 tygodni.
- Przewlekła kozia grypa jest leczona antybiotykami przez 18 do 24 miesięcy.
Warto też stosować środki zapobiegawcze, które mogą pomóc uchronić przed zachorowaniem na kozią grypę:
- dezynfekcja i odkażanie odsłoniętych obszarów ciała,
- utylizacja pozostałości porodowych zwierzęcia,
- prawidłowe mycie rąk,
- picie pasteryzowanego mleka,
- rutynowe badanie zwierząt pod kątem chorób,
- ograniczenie przepływu powietrza z obszarów, gdzie występuje bydło, owce i kozy.