Spis treści
Cichy zabójca wśród młodych ludzi. Szokujące wyniki badań
Stłuszczenie wątroby charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie. Często jest spowodowane otyłością lub alkoholem. Zwykle dotyka osoby po 40. roku życia, jednak badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wykazały, że schorzenie to dotyczy dużej liczby osób w wieku 20 lat.
Czytaj też: Kurkuma może zniszczyć wątrobę. Kto jest zagrożony?
Naukowcy w ramach projektu Children of the 90s monitorowali dziesiątki tysięcy dzieci urodzonych w Bristolu w latach 1991-1992. Oceniali stan ich zdrowia w wieku 17, 24 i 30 lat. To, co wykazały badania, jest szokujące. Aż 20 proc. uczestników badania miało oznaki stłuszczenia wątroby w wieku zaledwie 24 lat.
NAFLD jest często określana jako „cichy zabójca”, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na nią we wczesnych stadiach.
– Po prostu założyłem, że dotyczy to starszych, niezdrowych ludzi – powiedział dla BBC Freddie Draper, 31-letni uczestnik badania Children of the 90s. – Najbardziej zaskoczyło mnie to, że odsetek osób w moim przedziale wiekowym cierpiących na tę chorobę był tak wysoki.
W ciągu ostatnich 30 lat wzrosła liczba przypadków śmiertelnej niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Zespół badawczy apeluje do dorosłych o zgłaszanie się na badania kontrolne w celu zbadania przyczyny problemu.
Co to znaczy niealkoholowe stłuszczenie wątroby? Objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to termin określający szereg schorzeń spowodowanych gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie, często obserwowanych u osób z nadwagą lub otyłością.
W wielu przypadkach niealkoholowe stłuszczenie wątroby nie występują żadne zauważalne objawy. Jeśli występują, zwykle obejmują one:
- zmęczenie lub osłabienie,
- ból w prawej górnej części brzucha,
- utratę masy ciała,
- płyn i obrzęk w żołądku (wodobrzusze) i nogach,
- żółtaczkę lub zażółcenie skóry i oczu.
Choć we wczesnym stadium niealkoholowego stłuszczenia wątroby raczej nie doznasz żadnych szkód, to może to prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, w tym do marskości wątroby. Marskość wątroby może prowadzić do stanów zagrażających życiu, w tym raka wątroby i niewydolności wątroby.
– Kiedy u ludzi rozwija się choroba, zwykle dzieje się to po latach cichej choroby, gdy wątroba staje się coraz bardziej pokryta bliznami – powiedział dr Kushala Abeysekera, wykładowca kliniczny w National Institute of Health and Care Research na Uniwersytecie w Bristolu. – Kiedy wątroba zaczyna szwankować, niestety u pacjentów może pojawić się płyn w jamie brzusznej, mogą stać się nieco zdezorientowani i są narażeni na poważne, zagrażające życiu krwawienia z jelit.
Wysoki poziom tłuszczu w wątrobie wiąże się też z ryzykiem wystąpienia innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:
- cukrzyca,
- wysokie ciśnienie krwi,
- choroby nerek.
Od czego się bierze stłuszczenie wątroby? Przyczyny NAFLD
Na niealkoholowe stłuszczenie wątroby cierpi już ponad 6 mln Polaków. Co ciekawe, dokładne przyczyny NAFLD wciąż nie są dobrze poznane. Naukowcy uważają, że wpływ na tę chorobę mogą mieć:
- geny,
- niektóre schorzenia,
- dieta,
- układ trawienny.
Istnieją czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Są to m.in.:
- nadwaga lub otyłość,
- cukrzyca typu 2,
- zespół metaboliczny,
- wysoki poziom cholesterolu,
- wysoki poziom trójglicerydów,
- dieta bogata we fruktozę,
- zaburzenia w mikrobiomie,
- siedzący tryb życia,
- niski poziom aktywności fizycznej.
Jak szybko wyleczyć stłuszczenie wątroby? Leczenie NAFLD
Obecnie nie ma konkretnego leku lub procedury leczenia niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Jeżeli cierpisz na NAFLD, lekarz najprawdopodobniej zaleci ci kilka zmian w stylu życia. Mogą to być:
- utrata wagi (jeżeli masz nadwagę),
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- dieta bogata w składniki odżywcze, pełna warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych,
- ograniczenie spożycia niezdrowych tłuszczów i cukrów dodanych,
- kontrolowanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi,
- unikanie alkoholu.
Źródła:
- Fatty liver disease affecting one in five young adults, Bristol study shows BBC
- Children of the 90s University of Bristol
- Nonalcoholic Fatty Liver Disease: Evidence-Based Management and Early Recognition of Nonalcoholic Steatohepatitis The Journal for Nurse Practitioners
- Non-alcoholic fatty liver disease Clinical Medicine journal