Spis treści
Robisz to codziennie? Prowadzi do przedwczesnego stłuszczenia i marskości wątroby
Spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej przez dzieci grozi rozwojem stłuszczeniowej choroby wątroby, zwłóknienia, a nawet marskości wątroby w młodym wieku.
Odkryliśmy, że związek między siedzącym trybem życia a uszkodzeniem wątroby jest prawdopodobnie przyczynowy. Opinia publiczna musi być świadoma zagrożeń, jakie niesie dla zdrowia dzieci, ale też młodzieży i młodych dorosłych, długie siedzenie. Zaawansowana stłuszczeniowa choroba i marskość wątroby (…) mogą zwiększać ryzyko przyszłego raka wątroby lub wymagać przeszczepu – mówi główny autor badania prof. Andrew Agbaje z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio.
Stłuszczeniowa choroba wątroby to szkodliwe gromadzenie się tłuszczu w tym narządzie. Jeśli nie jest spowodowana spożywaniem alkoholu, za to wiąże się z co najmniej jednym z pięciu elementów zespołu metabolicznego, nazywa się ją stłuszczeniową chorobą wątroby związaną z metabolizmem (MASLD).
Prowadzisz siedzący tryb życia? Uważaj, bo brak ruchu zwiększa ryzyko rozwoju chorób
Siedzący tryb życia nie tylko obniża sprawność fizyczną, ale może zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób. Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 80 proc. mło...
Im dłużej siedzisz, tym bardziej uszkadzasz wątrobę
Na potrzeby tego badania grupa prof. Agbaje przeanalizowała dane zebrane od 2684 dzieci, u których między 11. a 24. rokiem życia powtarzano pomiary dziennej aktywności ruchowej za pomocą akcelerometru noszonego na wysokości talii. W wieku 17 i 24 lat uczestnicy przeszli też badania ultrasonograficzne wątroby w celu oceny jej stłuszczenia i wykrycia ewentualnych oznak bliznowacenia. W tych samych punktach czasowych przeprowadzono im również badania krwi, aby zmierzyć poziom enzymów wątrobowych.
Dzieci biorące udział w naszym badaniu spędzały średnio sześć godzin dziennie w pozycji siedzącej, a w okresie wczesnej dorosłości czas ten wzrósł do dziewięciu godzin – opowiada autor badania.
Jednocześnie, jak dodaje, w dzieciństwie tyle samo czasu, czyli ok. sześciu godzin, uczestnicy poświęcali na aktywność fizyczną o małej intensywności, co neutralizowało szkodliwy wpływ siedzenia. W kolejnych latach poziom aktywności malał na tyle, że nie miała ona już działania ochronnego.
Ta choroba to cichy zabójca. Nieświadomie cierpi na nią 1 na 5 młodych osób
Jedna na pięć osób w wieku 20 lat może chorować na stłuszczenie wątroby – alarmują naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Badania wykazały, że choroba, która głównie jest kojarzona z osobami po 40. roku ...
Każde pół godziny siedzenia to o 15 proc. większe ryzyko rozwoju choroby wątroby
Poza tym badacze wyliczyli, że każde pół godziny siedzenia więcej (powyżej wcześniej wspomnianych sześciu godzin) powodowało zwiększenie ryzyka stłuszczeniowej choroby wątroby o 15 proc. jeszcze przed 25. rokiem życia. Jednak każde dodatkowe pół godziny aktywności fizycznej powyżej 3 godzin dziennie (nawet takiej o niskiej intensywności) zmniejszało to ryzyko aż o 33 proc.
Uważamy, że kluczowa w mechanizmie rozwoju choroby wątroby jest wydłużenie czasu siedzącego w stosunku do czasu spędzanego w ruchu – podsumowuje prof. Agbaje.
Co zaskakujące, badanie ujawniło, że częstość występowania MASLD wynosiła:
- 1 na 40 uczestników (2,5 proc.) w wieku 17 lat,
- 1 na 5 uczestników (20 proc.) w wieku 24 lat.
Naukowcy uważają, że jest to wynik szokujący, ponieważ oznacza, że ryzyko MASLD wzrosło ośmiokrotnie w ciągu zaledwie siedmiu lat.
Połowa dotkniętych stłuszczeniem 24-latków miała rozwiniętą ciężką postać tej choroby, a 1 osoba na 40 młodych dorosłych miała już objawy bliznowacenia wątroby. 3 na 1000 badanych osób z MASLD spełniało kryteria diagnostyczne marskości wątroby.
Po czym poznać, że wątroba choruje? Co powinno zaniepokoić?
Choroby wątroby często przebiegają bezobjawowo, a pierwsze symptomy można zaobserwować po wieloletnim i utajonym rozwoju. Często ból brzucha, biegunki oraz nudności nie wzbudzają niepokoju, ponieważ p...
Przedwczesne uszkodzenie wątroby da się odwrócić. Liczy się każda minuta
Zespół odkrył jednak, że wystarczą co najmniej trzy godziny lekkiej aktywności dziennie, aby odwrócić przedwczesne uszkodzenie wątroby. Każda minuta umiarkowanego lub intensywnego wysiłku także wiązała się z nieco niższym prawdopodobieństwem wystąpienia ciężkiego MASLD w wieku 24 lat.
Najskuteczniejszym lekiem na wyniszczające skutki zdrowotne siedzącego trybu życia w dzieciństwie nie jest więc szeroko promowana umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna trwająca 60 minut dziennie, ale raczej niedoceniany, spontaniczny ruch trwający 3-4 godziny dziennie – twierdzi Agbaje.
Przykładami tego typu aktywności mogą być jego zdaniem gry i zabawy na świeżym powietrzu, wyjścia na plac zabaw, spacery z psem, załatwianie spraw dla rodziców, spacery lub jazda na rowerze.
Źródło: Accelerometer-based sedentary time and physical activity with MASLD and liver cirrhosis in 2684 British adolescents Nature
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: