Boże Narodzenie na szpitalnym łóżku. Seniorzy na święta są „podrzucani” do szpitali. Samotność w prezencie od najbliższej rodziny

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Święta to wyjątkowy czas, który każdy chce spędzić ze swoimi najbliższymi. Niestety, wiele starszych osób jest „podrzucanych” do szpitali i tam spędzają samotnie Wigilię i Boże Narodzenie. Aby uświadomić rodzinom, że szpital dla babci czy dziadka nie jest dobrym miejscem na spędzanie świąt, a może być nawet zagrożeniem dla seniora. Okręgowa Izba Lekarska promuje kampanię społeczną „#WspólneŚwięta”. jej celem jest poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi, żeby seniorzy nie musieli spędzać świąt w sali szpitalnej lub przy choince na pustym korytarzu w szpitalu.

Spis treści

Seniorzy samotnie spędzają Wigilię i Boże Narodzenie. Rodziny „podrzucają” ich do szpitali

W czwartek w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych przy ul. Lindleya 4 w Warszawie odbył się briefing prasowy w ramach kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „#WspólneŚwięta”.

Starsza kobieta przy choince
Święta w szpitalu dla seniora to nie tylko samotność, ale też zagrożenia związane z hospitalizacją osoby w starszym wieku. Halfpoint/gettyimages.com

Jak przekazali organizatorzy, celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na samotność seniorów porzucanych na święta w szpitalu oraz poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi.

Idea kampanii zrodziła się z emocji, z przekazów szeptanych i rozmów z kolegami lekarzami i koleżankami lekarkami, z którymi mieliśmy wspólne doświadczenia, że seniorzy bywają „podrzucani” do szpitali w okresach okołoświątecznych. Kampanię tą można tak naprawdę „namalować jednym obrazem”. Obrazem szpitalnego korytarza, choinki i pozostawionego przez rodzinę samotnego, smutnego seniora w szpitalu w okresie świątecznym – powiedział prezes ORL Piotr Pawliszak.

W kampanię „#WspólneŚwięta” włączył się m.in. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM. Promuje ją poruszający spot:

W briefingu prasowym udział wzięli: prezes ORL w Warszawie lek. Piotr Pawliszak, wiceprezes ORL w Warszawie dr n. med. Olga Rostkowska, prezes NRL w Warszawie lek. Łukasz Jankowski, ordynator i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Paweł Łęgosz.

Zmiany na liście darmowych leków dla seniorów 65+ i dzieci. To złe wieści dla chorych

Zmiany na liście darmowych leków dla seniorów 65+ i dzieci. To złe wieści dla chorych

Lista bezpłatnych leków 65 plus i 18 minus obowiązywała niespełna 2 miesiące począwszy od 1 września, a już zachodzą w niej zmiany. Niestety, w nowym wykazie darmowych leków obowiązującym od 1 listopa...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Szpital jako „przechowalnia” babci lub dziadka w czasie świąt

Razem z ekspertami postrzegamy to zjawisko jako objaw pewnej choroby. A dla każdej choroby można zidentyfikować przyczyny. Dlatego zidentyfikowaliśmy trzy kluczowe grupy przyczyn jeżeli chodzi o porzucanie seniorów w szpitalach. Są to: niewystarczająca wrażliwość społeczna, brak edukacji społecznej co do zagrożeń wynikających z hospitalizacji osób starszych, a także brak wiedzy co do tego, jak poruszać się po systemie opieki długoterminowej – przekazał Pawliszak.

Prof. Magdalena Durlik zwróciła uwagę, że w ramach kampanii poruszany jest temat świąteczny, „ale to nie jest sprawa tylko świąt”.

W zasadzie odkąd skończyła się pandemia koronawirusa i są normalne przyjęcia do szpitala, obserwujemy szalony wzrost chorych przywożonych do naszego szpitalnego oddziału ratunkowego. Osoby 90+. To są osoby, którym otoczenie nie jest w stanie zapewnić opieki długoterminowej – przekazała.

Jest szalona potrzeba zapewnienia takim osobom opieki długoterminowej, czy to w domach, czy w domach opieki, czy w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ale te święta są smutne. Bo co możemy zapewnić pacjentom? Choinka stoi na korytarzu, jest jakiś catering, czasami ktoś coś przyniesie. Społeczeństwo się starzeje. To powoduje, że w szpitalach mamy bardzo dużo pacjentów w okresie świąt. Kiedyś tylu nie było – powiedziała prof. Durlik.

Punktem wyjścia dla debaty i samej kampanii jest zjawisko wykorzystywania szpitala przez rodziny osób starszych, jako miejsca, gdzie senior może „przeczekać” święta tak, by nie był wtedy obciążeniem dla swojej rodziny.

Arteterapia – lekarstwo na wszystkie bolączki seniorów. Wpływ sztuki na samopoczucie

Arteterapia – lekarstwo na wszystkie bolączki seniorów. Wpływ sztuki na samopoczucie

Malarstwo, fotografia, poezja czy taniec to pasje, które często odkrywamy dopiero przechodząc na emeryturę. Wolny czas wypełniony sztuką niesie za sobą wiele korzyści na różnych płaszczyznach życia. O...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia