„Osobno, ale razem”. Starsze pary są szczęśliwsze, kiedy nie mieszkają razem. Czym jest LAT?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 latseks
Czy można być w długotrwałym związku i nie mieszkać razem? Już nie „razem, ale osobno”, a „osobno, ale razem”. Właśnie taki model związku najbardziej służy starszym parom – wynika z danych z UK Household Longitudinal Study. Dojrzałe osoby, które łączą się w pary po 60. roku życia i później, wydają się mieć lepsze samopoczucie, gdy „żyją osobno, ale razem” zamiast konkubinatu lub małżeństwa.

Spis treści

Czym jest LAT?

LAT, czyli Living Apart Together („żyjąc osobno, ale razem”), to termin określający pary w intymnym związku, które mieszkają osobno. Mogą to być zarówno pary, które chcą mieszkać razem, ale nie są jeszcze w stanie, ale też pary, które wolą (lub muszą) mieszkać osobno z różnych powodów.

Starsi dorośli wydają się mieć lepsze zdrowie psychiczne, gdy żyją osobno, ale razem, niż gdy są samotni.
Starsi dorośli wydają się mieć lepsze zdrowie psychiczne, gdy żyją osobno, ale razem, niż gdy są samotni. freepik

Właśnie taki model związku wydaje się być najkorzystniejszy dla osób po 60. roku życia. Dojrzałe osoby wydają się cieszyć lepszym zdrowiem psychicznym, gdy „żyją osobno, ale razem”, niż gdy są samotne – wynika z nowego badania.

W badaniu przeanalizowano dane z UK Household Longitudinal Study. Naukowcy obserwowali osoby w wieku 60 lat i starsze, ich związki i zdrowie psychiczne w latach 2011-2023. Szczególnie przyjrzeli się temu, jak ich zdrowie psychiczne różniło się w zależności od samotności, małżeństwa, konkubinatu i „życia osobno, ale razem”, czyli LAT. Zbadano też związek ze zdrowiem psychicznym dojrzałych osób z przejściem do i z LAT, w porównaniu do małżeństwa i konkubinatu.

Mężczyźni czy kobiety – kto uprawia więcej seksu po 60. roku życia?

Mężczyźni czy kobiety – kto uprawia więcej seksu po 60. roku życia?

Seks to temat, który sprawia, że krew zaczyna szybciej płynąć i robi się nam gorąco. A seks po 60.? Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii przyjrzeli się, kto uprawia więcej seksu po ukończeniu 60....

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Czy można być w długotrwałym związku i nie mieszkać razem?

LAT wśród młodszych osób istnieje głównie przez brak środków finansowych na własny dom, a u starszych funkcjonuje jako „długoterminowy układ”.

Jak wykazało badanie, rozpowszechnienie LAT wśród starszych osób w Wielkiej Brytanii wynosi 3-4 procent. To porównywalny wynik z innymi krajami zachodnimi, takimi jak USA, Holandia i Kanada.

– W przypadku samotnych starszych kobiet, wejście w LAT jest 10 razy bardziej prawdopodobne niż małżeństwo lub konkubinat, a w przypadku starszych mężczyzn jest prawie 10 razy bardziej prawdopodobne niż małżeństwo i około 20 razy bardziej prawdopodobne niż konkubinat – czytamy w badaniu.

Naukowcy odkryli też, że starsi dorośli wydają się mieć lepsze zdrowie psychiczne, gdy żyją osobno, ale razem, niż gdy są samotni.

Seks po 70.? Nie musisz z niego rezygnować. Która płeć chce się kochać?

Seks po 70.? Nie musisz z niego rezygnować. Która płeć chce się kochać?

Jesteś po 70. i wciąż masz ochotę na seks? Jest was więcej! Brytyjskie badanie wykazało, że ochota na łóżkowe igraszki wcale nie musi mijać wraz z wiekiem. Wiele osób nie chce rezygnować z seksu w doj...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Miłość po 60. LAT to mniejsze ryzyko dla zdrowia psychicznego

Choć znalezienie partnera może zapewniać korzyści dla zdrowia psychicznego osób w wieku 60 lat i starszych, to naukowcy stwierdzili, że ryzyko dla zdrowia psychicznego związane z rozstaniem osób w relacji typu LAT, czyli będących w związku, ale nie mieszkających razem, może być mniejsze niż w przypadku rozwodu lub zakończenia konkubinatu.

– Wyjście z LAT wiąże się z mniejszym spadkiem zdrowia psychicznego w porównaniu do wyjścia z konkubinatu i małżeństwa – zauważyli badacze.

Korzyści z tego typu relacji mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

– Podczas gdy starsi single przechodzący do LAT doświadczają poprawy zdrowia psychicznego, osoby przechodzące z LAT do samotności cierpią na pogorszenie zdrowia psychicznego.

Odkrycia te podkreślają LAT jako kluczową „egalitarną pod względem płci” formę więzi rodzinnych w późniejszym życiu. Badanie potwierdza też wcześniejsze dowody na to, że mężczyźni wydają się odnosić większe korzyści z małżeństwa pod względem zdrowia psychicznego niż kobiety.

„Rozwód senny” może być wybawieniem dla par. Na czym polega?

„Rozwód senny” może być wybawieniem dla par. Na czym polega?

„Rozwód senny” wcale nie oznacza końca małżeństwa. Ba, możesz go wziąć, nie będąc w związku małżeńskim! Na czym polega „rozwód senny” i dlaczego warto go „brać”? Ekspertka twierdzi, że poprawi się nie...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
R
Kreowanie patologii
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia