Ból kolana może być objawem różnych chorób: dny moczanowej, boreliozy lub zakrzepicy. Sprawdź, na co jeszcze mogą wskazywać bolące kolana

Marta Siesicka-Osiak
Woda w kolanie jest jedną z przyczyn dolegliwości bólowych w stawie. Rozpoznać ją można po charakterystycznym obrzęku oraz rumieniu i sztywności stawu. Pojawia się z powodu przeciążenia lub urazu. Sprawdź na kolejnych slajdach, co jeszcze może przyczyniać się do bólu kolan.
Woda w kolanie jest jedną z przyczyn dolegliwości bólowych w stawie. Rozpoznać ją można po charakterystycznym obrzęku oraz rumieniu i sztywności stawu. Pojawia się z powodu przeciążenia lub urazu. Sprawdź na kolejnych slajdach, co jeszcze może przyczyniać się do bólu kolan. bialasiewicz/124RF
Ból kolana może pojawić w różnych okolicznościach. Można odczuć go podczas chodzenia, kucania, siedzenie lub wstawania. Przy niektórych schorzeniach najbardziej odczuwamy go tuż po przebudzeniu. Jego przyczyn może być wiele, od urazów, przez infekcje bakteryjne po niebezpieczne choroby autoimmunologiczne. Sprawdź, czego objawem może być ból kolan.

Spis treści

O czym może świadczyć ból kolana? Przyczyn może być wiele

Ból kolana to częsta przypadłość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Niektóre z nich nie są powodem do niepokoju i mijają samoistnie. Inne są objawami poważnych chorób. Jedną z nich jest dna moczanowa, czyli podagra.

Dolegliwości odczuwane przy tym schorzeniu wynikają z odkładania się kryształów kwasu moczowego w stawie kolanowym. Może to powodować silny ból, a w późniejszym stadium choroby doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia kolana.

Czytaj także: Borelioza wywołuje poważne objawy. Te zioła pomogą w leczeniu choroby od kleszcza. Złagodzą stan zapalny, ból stawów i osłabienie

Zobacz, jak inne choroby wpływają na stawy kolanowe. O czym może świadczyć obrzęk, a o czym ból kolana o poranku?

Ból kolana może być objawem różnych chorób

Co jeść, aby wzmocnić stawy? Te produkty przysłużą się kolanom

Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed częścią chorób, które mogą zaatakować stawy kolanowe. Możemy jednak zadbać o to, aby w naszej diecie pojawiły się produkty, które wzmocnią stawy i będą działały przeciwzapalnie.

W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową masę ciała, aby nie obciążać dodatkowo kolan. W diecie osoby dbającej o stawy nie powinno zabraknąć owoców i warzyw bogatych witaminę C, która jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu. Stanowi on istotny składnik tkanek wewnętrznych.

Jeśli zależy nam na prewencyjnym wzmocnieniu stawów powinniśmy wybierać produkty bogate w białko, które jest naturalnym budulcem chrząstki stawowej. Znajdziemy je m.in. w nabiale, który jednocześnie dostarczy ważnego dla kości wapnia i fosforu.

Warto sięgać także po zboża i rośliny strączkowe, która sprzyjają produkcji mazi stawowej. Chcąc złagodzić stan zapalny należy włączyć do swojej diety tłuste ryby morskie i oliwę, które jednocześnie są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, poprawiającego ruchomość stawów oraz witaminy D.

Orzechy i nasiona dostarczą do organizmu witaminę E, która może łagodzić ból i zmniejszać obrzęki stawów przy niektórych schorzeniach. Nie należy też zapominać o roli przypraw, które także mają właściwości przeciwzapalne. Do potraw warto dodawać czosnek, cebulę, imbir, kurkumę oraz bazylię.

W przypadku dny moczanowej, chorzy powinni dostosować swoje nawyki żywieniowe do specjalistycznej diety ubogiej w puryny. Wyklucza ona lub ograniczana spożycie m.in. wywarów i produktów mięsnych, niektórych ryb, warzyw bogatych w szczawiany oraz tłustych, smażonych potraw i alkoholu.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia