Ból gardła, gorączka, osłabienie? Sprawdź, czy masz anginę i musisz brać antybiotyk. Zrób szybki test w domu i wybierz odpowiednie leczenie

Monika Góralska
Większość infekcji gardła wywołują wirusy, a angina to bakteryjne zapalenie gardła. Aby zidentyfikować przyczynę bólu gardła i zastosować odpowiednie leczenie wykonaj strip test.
Większość infekcji gardła wywołują wirusy, a angina to bakteryjne zapalenie gardła. Aby zidentyfikować przyczynę bólu gardła i zastosować odpowiednie leczenie wykonaj strip test. stefamerpik/freepik.com
Jesień to sezon różnego rodzaju infekcji. Ból gardła, gorączka czy osłabienie mogą świadczyć zarówno o grypie, jak i o anginie. Jak więc odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej? Zastosuj strep test, za pomocą którego w szybki i bezbolesny sposób sprawdzisz, czy ty lub twoje dziecko potrzebujecie leczenia antybiotykiem. Sprawdź, jak wykonać test na anginę.

Spis treści

Czym jest strep test i jak go zrobić?

Strep test jest przeznaczony do diagnostyki in vitro. Można go kupić w aptece i wykonać samodzielnie w domu. Test wykrywa obecność bakterii Strep A (Streptococcus pyogenes) w próbkach pobranych z gardła. Wynik testu uzyskuje się już w ciągu 10 minut.

Strep test stosuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia anginy, która jest infekcją bakteryjną. Dzięki temu można ją odróżnić od infekcji wirusowej, z którą często jest mylona i zastosować odpowiednie leczenie. Większość infekcji gardła wywołują wirusy, w przypadku których stosuje się leczenie objawowe i odpoczynek. Jeśli jednak za pomocą strep testu zostaną wykryte bakterie paciorkowca, konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Czytaj: To nie grypa ani angina. Szkarlatyna powoduje ból gardła, ale później widać typowe objawy infekcji paciorkowcem

Aby wykonać szybki test na anginę należy:

  1. Za pomocą dołączonej do opakowania wymazówki pobrać próbkę wydzieliny z gardła. Jest to bezbolesne, dlatego test można wykonywać również u dzieci, które najczęściej chorują na anginę.
  2. Następnie wymazówkę należy umieścić w probówce i dodać do niej płyny ekstrakcyjne.
  3. Po ok. 2 minutach należy wyjąć wymazówkę, a w płynie umieścić pasek testowy i pozostawić go na 5-10 minut.
  4. Po tym czasie można odczytać wynik.

Sprawdź także: Katar, kaszel czy gorączka mogą być objawami wielu chorób. Zrób test combo i sprawdź, na co chorujesz

Pozytywny wynik testu oznacza, że w próbce wymazu z gardła wykryto antygeny bakterii Streptococcus pyogenes i infekcja ma podłoże bakteryjne. Z wynikiem należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie i przepisze antybiotyk.

Kiedy wykonać test na anginę?

Strep test wykrywa bakterie odpowiedzialne za rozwój anginy ropnej. Angina jest ostrą infekcją gardła i migdałków. Test należy więc wykonać, gdy odczuwamy takie objawy jak:

  • silny ból gardła,
  • problem z przełykaniem,
  • biały nalot na migdałkach,
  • powiększone węzły chłonne,
  • przekrwiona błona śluzowa gardła,
  • gorączka,
  • osłabienie apetytu,
  • ogólne osłabienie,
  • możliwe wymioty, ból brzucha.

Czytaj też: Wysoka gorączka i ból gardła? To nie musi być angina. Zrób test i sprawdź, czy masz szkarlatynę

Test należy wykonać szczególnie wtedy, gdy infekcja gardła pojawia się nagle, a objawy szybko się nasilają oraz nie występują objawy infekcji wirusowej takie jak katar czy kaszel. Zidentyfikowanie infekcji bakteryjnej jaką jest angina za pomocą strep testu pozwala również uniknąć ciężkich powikłań nieleczonej anginy takich jak wstrząs, sepsa, uszkodzenie serca i nerek czy gorączka reumatyczna.

Zobacz też: Nadchodzi jesienna fala COVID-19? Rośnie sprzedaż testów oraz liczba zakażonych koronawirusem

Ile kosztuje strep test? Test na anginę dostępny jest w niemal każdej aptece stacjonarnej i internetowej. Cena testu wynosi 40-50 zł.

Rozpoznaj objawy anginy

Angina to ostre zapalenie migdałków i gardła. Jest to choroba zakaźna wywoływana przez paciorkowce Streptococcus pyogenes. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową w czasie kontaktu z zakażoną osobą. Najczęściej na anginę chorują dzieci. Objawy pojawiają się nagle i szybko się nasilają.

Do objawów anginy należą:

  • silny ból gardła, często utrudniający przełykanie,
  • wysoka gorączka,
  • biały nalot na migdałkach,
  • powiększone węzły chłonne,
  • dreszcze,
  • bóle kostno-stawowe,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wymioty i bóle brzucha (najczęściej u dzieci).

Angina często mylona jest z infekcją wirusową, która jest najczęstszą przyczyną zapalenia gardła i nie wymaga stosowania antybiotykoterapii. Dlatego w przypadku wystąpienia powyższych objawów najlepiej jest wykonać szybki strep test, aby wiedzieć jakie leczenie zastosować.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia