Angina u dzieci - co to za choroba?
Angina jest ostrą chorobą zakaźną o etiologii bakteryjnej lub wirusowej. Większość zachorowań wśród dzieci i nastolatków przypada na okres późnej jesieni, zimy i wiosny. Do zakażenia i rozwoju anginy może dojść także podczas upałów, gdy tkanki gardła zostaną gwałtownie ochłodzone (np. podczas jedzenia lodów lub picia zimnego napoju). Gdy naczynia krwionośne śluzówki gardła kurczą się pod wpływem zimna, bakterie żyjące w jamie ustnej o wiele łatwiej wnikają w głąb i ulegają namnożeniu.
Objawy miejscowe anginy koncentrują się wokół tak zwanego pierścienia Waldeyera (pierścienia limfatycznego). To zgrupowanie tkanki limfatycznej gardła, w skład którego wchodzą:
- Migdałki podniebienne.
- Migdałek gardłowy („trzeci”).
- Migdałek językowy.
- Grudki chłonne zlokalizowane na tylnej ścianie gardła.
Objawy anginy u dzieci dotyczą właśnie wymienionych wyżej struktur, choć towarzyszy im także ogólnoustrojowe osłabienie. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową oraz kontaktową (gdy dziecko całuje się na powitanie z osobą chorą, używa z nią tych samych sztućców czy kubka). Możliwa jest także droga auto zakażenia. Migdałki posiadają krypty, w których zalega wydzielina, w tym także drobnoustroje. Zwykle krypty opróżniają się samoistnie do jamy ustnej, jednak niekiedy migdałki puchną, a ujścia krypt zwężają się. Drobnoustroje zalegają w wydzielinie i namnażają się, a z czasem dochodzi do rozwoju infekcji. Jeśli w tym samym czasie nastąpi zmiana pogody lub spadek odporności organizmu, bardzo często u dziecka rozwijają się objawy anginy. Wśród dzieci w wieku od 3. do 15. roku życia nosicielstwo bakterii paciorkowca odpowiedzialnej za anginę bakteryjną stwierdza się u 5-21%. Co ważne, także od nosiciela można się zarazić, nawet gdy nie ma on widocznych ani odczuwalnych objawów choroby.
Sprawdź też:
Przyczyny anginy u dziecka
Angina u dzieci rozwija się najczęściej za sprawą wirusów, choć stosunkowo częsta jest także angina bakteryjna. Najmniej przypadków tej choroby ma podłoże grzybicze. Te trzy rodzaje patogenów są bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby.