Wysoka gorączka i ból gardła? To nie musi być angina. Zrób test i sprawdź, czy masz szkarlatynę

Monika Góralska
Specyficznym objawem szkarlatyny jest też początkowo biały nalot na języku, który zazwyczaj w drugiej dobie zakażenia ustępuje, a na jego miejsce pojawia się tzw. malinowy język
Specyficznym objawem szkarlatyny jest też początkowo biały nalot na języku, który zazwyczaj w drugiej dobie zakażenia ustępuje, a na jego miejsce pojawia się tzw. malinowy język freepik.com
Trwa lato, a infekcji bakteryjnych i wirusowych przybywa. Wzrasta liczba chorych na COVID-19, ale oprócz tego obserwujemy coraz więcej przypadków szkarlatyny, krztuśca czy anginy. Ból gardła, gorączka i osłabienie mogą być objawem każdej z tych infekcji. Jak rozpoznać szkarlatynę?

Wzrost zachorowań na szkarlatynę. Jak rozpoznać jej objawy?

Według raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny od początku roku do 15 sierpnia wykryto 41 655 przypadków szkarlatyny. Dla porównania w w tym samym okresie 2023 r. było ich 31 164. Oznacza to, że nastąpił wzrost o 33,6 proc.

Specyficznym objawem szkarlatyny jest też początkowo biały nalot na języku, który zazwyczaj w drugiej dobie zakażenia ustępuje, a na jego miejsce pojawia się tzw. malinowy język.
Specyficznym objawem szkarlatyny jest też początkowo biały nalot na języku, który zazwyczaj w drugiej dobie zakażenia ustępuje, a na jego miejsce pojawia się tzw. malinowy język. freepik.com

Szkarlatyna, inaczej płonica jest bakteryjną chorobą zakaźną wywoływaną przez paciorkowce Streptococcus pyogenes. Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale dorośli również mogą się zarazić. Bakterie przenoszą się drogą kropelkową, czyli w trakcie kaszlu czy picia z tej samej butelki co zakażony.

Infekcja rozwija się szybko i gwałtownie już w ciągu 24 godzin po kontakcie z zarażoną osobą. W czasie od 1 do 5 dni od zakażenia występuje wysoka gorączka, temperatura wzrasta do 39-40°C. Pojawia się także wysypka w postaci lekko zaczerwienionych drobnych plamek lub grudek głównie w zgięciach stawów i na tułowiu. Taki wygląd wysypki pozwala na odróżnienie szkarlatyny od innych chorób zakaźnych przebiegających z tym objawem takich jak ospa czy różyczka.

Specyficznym objawem szkarlatyny jest też początkowo biały nalot na języku, który zazwyczaj w drugiej dobie zakażenia ustępuje, a na jego miejsce pojawia się tzw. malinowy język. Jest to spowodowane łuszczeniem się skóry na języku i odsłonięciem żywej tkanki.

W przebiegu szkarlatyny występują też inne objawy takie jak ból i obrzęk gardła oraz trudności z przełykaniem.

Ostry ból gardła przy przełykaniu? Uważaj, to może być angina. Tak ją rozpoznasz

Ostry ból gardła przy przełykaniu? Uważaj, to może być angina. Tak ją rozpoznasz

Angina to częsta choroba zakaźna, która występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Pojawia się głównie jesienią i zimą, szczególnie podczas obniżenia odporności organizmu. Jej leczenie opiera się pr...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Strep test – test na paciorkowce pomoże wykryć szkarlatynę

Szkarlatynę oprócz charakterystycznych objawów pomoże także wykryć tzw. strep test, czyli test na paciorkowce. Za pomocą wymazu z gardła wykrywa on bakterie Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A), które są odpowiedzialne za szkarlatynę, a także większość przypadków anginy (95 proc.).

Test na anginę i szkarlatynę zrobisz w ośrodku zdrowia u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Możesz go też kupić w aptece, a jego cena to ok. 30-50 zł.

Test na szkarlatynę wykonaj w przypadku zaobserwowania objawów takich jak:

  • ból gardła,

  • powiększone węzły chłonne,

  • nalot na migdałkach z towarzyszącą gorączką,

  • drobnoziarnista wysypka.

Jak sprawdzić czy ma się szkarlatynę na pomocą testu na paciorkowce:

  1. Pobierz wymaz z gardła przyciskając w dół język za pomocą szpatułki i zbierając bawełnianą końcówką wymazówki wydzielinę z tylnej części gardła.

  2. Umieść wymazówkę w probówce ekstrakcyjnej i dodaj do niej po 4-6 kropli dwóch płynów ekstrakcyjnych.

  3. Wymieszaj płyny za pomocą wymazówki i pozostaw ją zanurzoną w nich na 2 do 5 minut.

  4. Wyjmij i wyrzuć wymazówkę do kosza.

  5. Umieść pasek testowy w probówce z ekstraktem lub za pomocą pipety umieść 3 krople zmieszanego buforu ekstrakcyjnego z probówki do studzienki na próbkę na płytce testowej.

  6. Odczekaj ok. 10 minut w celu zajścia reakcji i odczytaj wynik testu.

W przypadku pozytywnego testu na paciorkowce i zdiagnozowania szkarlatyny przez lekarza stosuje się leczenie antybiotykami z grupy penicylin. Dodatkowo można przyjmować leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i o działaniu odkażającym np. w postaci płukanek do gardła i jamy ustnej.

Nie istnieje szczepionka na szkarlatynę, dlatego zapobieganie infekcji jest bardzo ważne. Aby uniknąć zakażenia należy więc często myć ręce i przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz unikać kontaktu z chorym.

Szybki test na anginę! Tak sprawdzisz, czy musisz brać antybiotyk

Szybki test na anginę! Tak sprawdzisz, czy musisz brać antybiotyk

Jesień to sezon różnego rodzaju infekcji. Ból gardła, gorączka czy osłabienie mogą świadczyć zarówno o grypie, jak i o anginie. Jak więc odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej? Zastosuj strep test,...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia