
Sprawdź fakty i mity na temat autyzmu!
Autyzm to zaburzenie, które diagnozowane jest głównie u dzieci.
Dowiedz się z kolejnych slajdów, co jest prawdą, a co kłamstwem, jeśli chodzi o autyzm. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

MIT: Autyzm dotyczy tylko dzieci
Powszechnie uważa się, że autyzm dotyczy tylko dzieci, ale jest to błędne przekonanie. Rzeczywiście ponad 80 proc. autystycznych osób diagnozowanych jest w okresie dziecięcym, jednak coraz częściej zaburzenie wykrywa się u osób dorosłych.
Dlaczego trudniej jest wykryć autyzm w późniejszym wieku? Ponieważ układ nerwowy osób dorosłych jest znacznie bardziej rozwinięty niż u dziecka oraz dorośli w lepszym stopniu radzą sobie z sytuacjami stresowymi.

Fakt: Znaczna część dzieci z autyzmem jest wrażliwa na bodźce słuchowe i świetlne
Osoby z autyzmem są znacznie bardziej wrażliwe na różnego rodzaju bodźce, w tym słuchowe i świetlne. Jednym z objawów tego zaburzenia jest zakrywanie uszu w momencie, gdy muzyka gra zbyt głośno lub ton głosu jest wyższy. Dzieci z autyzmem znacznie lepiej czują się w ciemniejszych pomieszczeniach niż jasnych, stąd przy zbyt wysokim natężeniu światła zasłaniają oczy.

MIT: Autyzm zawsze oznacza mniejszy iloraz inteligencji
Kolejnym powielanym mitem jest to, że osoby z autyzmem zawsze są są mniej inteligentne od rówieśników. Faktycznie pewien odsetek osób ze spektrum autyzmu wykazuje mniejszy iloraz inteligencji niż rówieśnicy, jednak znaczna część autystycznych osób charakteryzuje się przeciętnym poziomem inteligencji. Zdarzają się również przypadki ponadprzeciętnie uzdolnionych autystycznych osób.