Przeciążona wątroba może zepsuć święta. Zobacz, jak zapobiec bólowi wątroby i jak łagodzić go naturalnymi metodami

Marta Siesicka-Osiak
Wątroba to narząd, który przede wszystkim odtruwa organizm. Znajduje się w prawej części jamy brzusznej, tuż pod żebrami.
Wątroba to narząd, który przede wszystkim odtruwa organizm. Znajduje się w prawej części jamy brzusznej, tuż pod żebrami. m-gucci/GettyImages
Przeciążona wątroba często daje nam się we znaki tuż po albo jeszcze w trakcie świąt. Dlatego warto wiedzieć wcześniej, które produkty jej szkodzą, a które przynoszą ulgę. Zobacz, po czym poznać, że boli wątroba, i jak wspomóc jej pracę domowymi sposobami.

Spis treści

Po czym poznać, że boli wątroba? Takie są objawy przeciążonej wątroby

Przejadanie się, jedzenie nadmiernych ilości białka, zwłaszcza zwierzęcego oraz żywności wysoko przetworzonej bogatej w tłuszcze prowadzi do przeciążenia wątroby, a co za tym idzie do złego samopoczucia.
Może się ono przejawiać m.in. przez:

  • znużenie i uczucie ociężałości po posiłku,
  • bóle i opuchliznę brzucha (w szczególności z prawej strony),
  • nudności i wymioty,
  • wstręt do zapachów,
  • biegunki.

W ciężkich przypadkach, kiedy dochodzi do zapalenia wątroby mogą wystąpić również opuchlizna i/lub świąd całego ciała, bóle mięśni, gorączka, jaśniejszy stolec, ciemniejszy mocz i zażółcenie skóry. W przypadku wystąpienia takich objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co pomaga na bóle wątroby? Produkty, które warto włączyć do swojej diety

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza wątroba nie odczuła skutków świętowania, przede wszystkim powinniśmy zadbać o umiar w jedzeniu oraz w spożywaniu alkoholu. Kluczowy jest też dobór potraw – wybierajmy te, które jak najmniej obciążą układ pokarmowy, czyli o ograniczonej zawartości tłuszczu, lekkostrawne i bogate w błonnik.

Dobrze, aby w miarę możliwości jadłospis także w czasie świąt obfitował w duże ilości warzyw i owoców, a ograniczał spożycie białka i tłuszczu. Warto, aby w diecie osoby, która chce wspomóc pracę wątroby i pomóc jej w regeneracji znalazły się m.in.

  • czosnek,
  • buraki,
  • karczochy,
  • kiełki,
  • kurkuma.

Po więcej informacji zajrzyj do naszej galerii:

Gdy wątroba szwankuje, trzeba wspomóc ją za pomocą odpowiedniej diety. Odstawienie produktów i używek, które pogarszają samopoczucie, to sprawa oczywista. Co jednak jeść, by jak najszybciej poczuć się lepiej? W przypadku problemów z trawieniem, opuchlizny brzucha, wzdęć i częstej zgagi warto sięgać po pewne pokarmy. Sprawdź, co wspomoże stan wątroby! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co na detoks wątroby? Te produkty wspomogą odtruwanie organi...

Domowy sposób na ból wątroby. Te zioła warto pić na wątrobę

Jeżeli dojdzie do nadwyrężenia wątroby można ratować się suplementami diety i lekami ziołowymi, które pomagają przywrócić ją do normalnej pracy.

Anna Rokicka-Żuk, w swoim artykule: „Te kuracje wspomagają regenerację wątroby”, podaje przepis na domową mieszankę ziołową, którą warto przygotować jeszcze przed świętami i mieć pod ręką:

Połącz po 50 g liścia pokrzywy, ziela skrzypu, korzenia lukrecji, kwiatu kocanki i stokrotki, 30 g korzenia mniszka i 25 g kwiatu przelotu. Napar sporządzaj z 2 łyżek kompozycji na 0,5 l wody i pij w dawce po ok. 130 ml 3 razy dziennie.

Przy przewlekłych problemach z wątrobą w szczególności polecane są preparaty na bazie karczocha i ostropestu, które mają udowodnione działanie odtruwające i ochraniające wątrobę. Inne zioła, po które warto sięgnąć to m.in. korzeń cykorii podróżnik oraz liście i korzenie mniszka lekarskiego.

Funkcję ochronną pełni także regularne picie kawy, które mniejsza zagrożenie uszkodzenia i rozwoju marskości wątroby.

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia