Spis treści
Po czym poznać, że boli wątroba? Takie są objawy przeciążonej wątroby
Przejadanie się, jedzenie nadmiernych ilości białka, zwłaszcza zwierzęcego oraz żywności wysoko przetworzonej bogatej w tłuszcze prowadzi do przeciążenia wątroby, a co za tym idzie do złego samopoczucia.
Może się ono przejawiać m.in. przez:
- znużenie i uczucie ociężałości po posiłku,
- bóle i opuchliznę brzucha (w szczególności z prawej strony),
- nudności i wymioty,
- wstręt do zapachów,
- biegunki.
W ciężkich przypadkach, kiedy dochodzi do zapalenia wątroby mogą wystąpić również opuchlizna i/lub świąd całego ciała, bóle mięśni, gorączka, jaśniejszy stolec, ciemniejszy mocz i zażółcenie skóry. W przypadku wystąpienia takich objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Co pomaga na bóle wątroby? Produkty, które warto włączyć do swojej diety
Jeśli zależy nam na tym, aby nasza wątroba nie odczuła skutków świętowania, przede wszystkim powinniśmy zadbać o umiar w jedzeniu oraz w spożywaniu alkoholu. Kluczowy jest też dobór potraw – wybierajmy te, które jak najmniej obciążą układ pokarmowy, czyli o ograniczonej zawartości tłuszczu, lekkostrawne i bogate w błonnik.
Dobrze, aby w miarę możliwości jadłospis także w czasie świąt obfitował w duże ilości warzyw i owoców, a ograniczał spożycie białka i tłuszczu. Warto, aby w diecie osoby, która chce wspomóc pracę wątroby i pomóc jej w regeneracji znalazły się m.in.
- czosnek,
- buraki,
- karczochy,
- kiełki,
- kurkuma.
Po więcej informacji zajrzyj do naszej galerii:
Domowy sposób na ból wątroby. Te zioła warto pić na wątrobę
Jeżeli dojdzie do nadwyrężenia wątroby można ratować się suplementami diety i lekami ziołowymi, które pomagają przywrócić ją do normalnej pracy.
Anna Rokicka-Żuk, w swoim artykule: „Te kuracje wspomagają regenerację wątroby”, podaje przepis na domową mieszankę ziołową, którą warto przygotować jeszcze przed świętami i mieć pod ręką:
Połącz po 50 g liścia pokrzywy, ziela skrzypu, korzenia lukrecji, kwiatu kocanki i stokrotki, 30 g korzenia mniszka i 25 g kwiatu przelotu. Napar sporządzaj z 2 łyżek kompozycji na 0,5 l wody i pij w dawce po ok. 130 ml 3 razy dziennie.
Przy przewlekłych problemach z wątrobą w szczególności polecane są preparaty na bazie karczocha i ostropestu, które mają udowodnione działanie odtruwające i ochraniające wątrobę. Inne zioła, po które warto sięgnąć to m.in. korzeń cykorii podróżnik oraz liście i korzenie mniszka lekarskiego.
Funkcję ochronną pełni także regularne picie kawy, które mniejsza zagrożenie uszkodzenia i rozwoju marskości wątroby.
Zadbaj o optymalne trawienie
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?