12 sposobów na zmniejszenie zagrożenia rakiem. Warto wprowadzić te proste zmiany, bo 9 na 10 przypadków nowotworów zależy od stylu życia

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Zdrowe i zbilansowane posiłki to jeden z podstawowych elementów stylu życia, który zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.
Zdrowe i zbilansowane posiłki to jeden z podstawowych elementów stylu życia, który zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Taryn Elliott/Pexels
Rozwojowi nowotworów można w dużym stopniu zapobiegać. Wystarczy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania oraz dbać o odpowiednią masę ciała i aktywność fizyczną. Specjaliści szacują, że stosując się do zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, można uniknąć nawet 90 proc. zachorowań na nowotwory! W pierwszej kolejności należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z dymem papierosowym. Zobacz, co jeszcze warto zrobić dla swojego zdrowia, by zmniejszyć zagrożenie rakiem.

Spis treści

Kodeks walki z rakiem – przestrzegaj go, a masz większe szanse na uniknięcie nowotworu

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w 2019 r. zanotowano 171,2 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe (85 559 u mężczyzn i 85 659 u kobiet), liczba zachorowań w 2020 r. została oszacowana na 182,5 tys. (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet). Według prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów w kolejnych latach nastąpi wzrost liczby przypadków raka w Polsce.

Jak jednak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ! Są to m.in. dym tytoniowy, alkohol czy niewłaściwe żywienie.

– Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstał „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Pokazuje on, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte na dowodach naukowych – zwraca uwagę NFZ.

Czytaj też: Diagnoza: rak. Gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z tych wydarzeń i możliwości, aby lepiej poradzić sobie z nowotworem

Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu, stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie”, zawierającą porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka. Oto one:

 1. Nie pal.
 2. Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.
 3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
 5. Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia.
 6. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie.
 7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
 8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwóczych w miejscu pracy.
 9. Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
 10. Zadbaj, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.
 11. Bierz udział w programach badań przesiewowych.
 12. Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Wczesne rozpoznanie raka to znacznie większe szanse na wyleczenie

NFZ przypomina, że pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na rozpoznanie zmian przedrakowych.

Fundusz zachęca więc do wzięcia udziału w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

 • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata,
 • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 59 lat, wykonywane co 3 lata,
 • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań.

Zobacz: Krajowa Sieć Onkologiczna od kwietnia 2023 r. Pacjenci z nowotworami będą leczeni szybciej i pod opieką koordynatora. Co jeszcze się zmieni?

Pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590) można dowiedzieć się m.in. gdzie wykonać badania, z których programów profilaktycznych można skorzystać czy jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ joz/ mso

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia