12 sposobów na zmniejszenie zagrożenia rakiem. Warto wprowadzić te proste zmiany, bo 9 na 10 przypadków nowotworów zależy od stylu życia

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Zdrowe i zbilansowane posiłki to jeden z podstawowych elementów stylu życia, który zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.
Zdrowe i zbilansowane posiłki to jeden z podstawowych elementów stylu życia, który zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Taryn Elliott/Pexels
Rozwojowi nowotworów można w dużym stopniu zapobiegać. Wystarczy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania oraz dbać o odpowiednią masę ciała i aktywność fizyczną. Specjaliści szacują, że stosując się do zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, można uniknąć nawet 90 proc. zachorowań na nowotwory! W pierwszej kolejności należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z dymem papierosowym. Zobacz, co jeszcze warto zrobić dla swojego zdrowia, by zmniejszyć zagrożenie rakiem.

Spis treści

Kodeks walki z rakiem – przestrzegaj go, a masz większe szanse na uniknięcie nowotworu

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w 2019 r. zanotowano 171,2 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe (85 559 u mężczyzn i 85 659 u kobiet), liczba zachorowań w 2020 r. została oszacowana na 182,5 tys. (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet). Według prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów w kolejnych latach nastąpi wzrost liczby przypadków raka w Polsce.

Jak jednak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ! Są to m.in. dym tytoniowy, alkohol czy niewłaściwe żywienie.

– Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstał „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Pokazuje on, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte na dowodach naukowych – zwraca uwagę NFZ.

Czytaj też: Diagnoza: rak. Gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z tych wydarzeń i możliwości, aby lepiej poradzić sobie z nowotworem

Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu, stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie”, zawierającą porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka. Oto one:

  1. Nie pal.
  2. Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
  5. Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia.
  6. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie.
  7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwóczych w miejscu pracy.
  9. Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
  10. Zadbaj, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.
  11. Bierz udział w programach badań przesiewowych.
  12. Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4 proc.

Zobacz też: Stanowią wskazówkę, ale nie dają pewności. Markery nowotworowe pomogą wykryć raka. Jednak nie wystarczą do diagnozy

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Dieta antyrakowa to ważny element profilaktyki nowotworowej

Dieta antyrakowa to ważny element profilaktyki nowotworowej

Dieta antyrakowa to sposób żywienia, którego celem jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Produkty antyrakowe bogate są w składniki o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym...

Martyna Jaros
Martyna Jaros

Wczesne rozpoznanie raka to znacznie większe szanse na wyleczenie

NFZ przypomina, że pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na rozpoznanie zmian przedrakowych.

Fundusz zachęca więc do wzięcia udziału w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata,
  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 59 lat, wykonywane co 3 lata,
  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań.

Zobacz: Krajowa Sieć Onkologiczna od kwietnia 2023 r. Pacjenci z nowotworami będą leczeni szybciej i pod opieką koordynatora. Co jeszcze się zmieni?

Pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590) można dowiedzieć się m.in. gdzie wykonać badania, z których programów profilaktycznych można skorzystać czy jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ joz/ mso

Badanie krwi wykryje różne rodzaje raka? Zobacz, jak działają testy MCED

Badanie krwi wykryje różne rodzaje raka? Zobacz, jak działają testy MCED

Próbka krwi wystarczy do wykrycia raka i to na wczesnym etapie choroby? Takie zadanie mają pełnić opracowywane testy MCED, które identyfikują kod DNA komórek rakowych we krwi. Dzięki temu możliwe jest...

Monika Góralska
Monika Góralska

Zadbaj o optymalne trawienie

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia