Spis treści
Zdrowe śniadanie to dobry początek dnia
Śniadanie będące pierwszym posiłkiem dnia powinno być zdrowe, czyli pełne niezbędnych składników odżywczych, które dodadzą energii o poranku. Aby było zbilansowane, powinno zawierać produkty dostarczające złożone węglowodany zapewniające energię. Zawarte są w ciemnym pieczywie, rozmaitych kaszach (np. bulgur, gryczana, jaglana, jęczmienna), pełnoziarnistym makaronie, ryżu oraz niesłodzonych płatkach zbożowych. Pełnoziarniste produkty zapewniają także sycący błonnik pokarmowy, o właściwościach wspierających pracę przewodu pokarmowego.
W śniadaniu nie może zabraknąć pożywnego białka, które syci na długo oraz dostarcza materiał budulcowy do regeneracji organizmu. Zawarty jest w pokarmach odzwierzęcych, a także roślinnych. Najzasobniejszymi źródłami protein są twaróg, serek ziarnisty, jaja, mięso i chude wędliny, ryby tłuste i chude, tofu, soczewica, fasola, ciecierzyca, a także jogurt, kefir czy maślanka.
Kolejnym ważnym składnikiem zdrowego śniadania jest tłuszcz, gdyż to w nim rozpuszczają się cenne witaminy A, D, E i K. Jego dodatek sprawia, że danie jest smaczniejsze i pełniejsze. Ważne, aby najczęściej wybierać roślinne pokarmy, gdyż tłuszcze pochodzące z tego źródła mają korzystny wpływ na organizm, m.in. pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL. Zawarte są w olejach roślinnych, oliwie z oliwek, orzechach, nasionach i pestkach, a także w awokado i orzechowym maśle.
Zdrowe śniadanie nie może istnieć bez porcji świeżych warzyw lub owoców, ponieważ zapewniają one cenne witaminy i składniki mineralne, a także błonnik. Spośród najzasobniej występujących to potas, beta-karoten oraz witamina C. Dodatek owoców i warzyw zwiększa objętość posiłku i urozmaica danie. W alternatywie dla świeżych można skorzystać z mrożonych lub suszonych owoców np. żurawiny, rodzynek lub daktyli, albo wykorzystać domowe konfitury.
Zdrowe śniadania z „niczego”
Zdrowe śniadanie można przygotować z „niczego”, ale wymaga to nieco kreatywności. Z pewnością każdy ma w swoich zakamarkach kilka łyżek mąki, zbożowych płatków czy ostatnią torebkę ryżu. Na stole może znajdzie się samotny owoc lub warzywo, a w lodówce ostatni kubeczek jogurtu i dwa jaja. Przyda się również pieczywo, nawet to czerstwe, które dzień wcześniej można odświeżyć, umieszczając w woreczku z chlebem połowę jabłka. Wymienione składniki wystarczą do przygotowania pożywnego śniadania. Co ważne, posiłek będzie smaczny i odżywczy!
Sprawdź nasze propozycje na ciekawe zdrowe śniadania z „niczego”: