Skąd się bierze katar?
Katar, inaczej ostry nieżyt nosa, to jeden z pierwszych objawów infekcji oddechowej, zwłaszcza przeziębienia i COVID-19, zwłaszcza w przypadku zakażenia wariantem Omikron. Według badań objaw ten występuje u ok. 73 proc. pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Katar to jednocześnie najczęściej bagatelizowana dolegliwość, choć nawet przy małym nasileniu bywa bardzo uciążliwa.
Gdy osłabiony organizm atakują wirusy – koronawirusy, rinowirusy czy adenowirusy, rozwija się infekcja. Do zakażenia wirusami najczęściej dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, a objawy mogą pojawiać się już po 24 godzinach od infekcji.
Zakażenie wirusami jest najczęściej przyczyną występowania problemów z niedrożnością nosa, ale nie jest to jedyna możliwość. W niewielkiej ilości przypadków katar jest wynikiem zakażenia bakteriami, a w okresie letnim często u osób uczulonych pojawia się katar alergiczny. Występuje w wyniku reakcji alergicznej na antygen, którym często są pyłki traw i zbóż.
Zobacz także:
Żółty katar, zielony i wodnisty – rodzaje kataru
Katar niejedno ma imię, ponieważ wyróżnia się kilka rodzajów tej dolegliwości. Cechami odmiennymi są konsystencja wydzieliny z nosa, jej zapach oraz barwa. Wymienione cechy wynikają z podłoża wystąpienia kataru, która może być wirusowa, bakteryjna lub alergiczna.