Zmiana zasad przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające od 2 sierpnia. „Przypadki poważnych powikłań, a nawet zgonu”

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Ministerstwo Zdrowia ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Nowe przepisy wejdą w życie 2 sierpnia 2023 r. i są dyktowane „troską o bezpieczeństwo pacjenta”. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że odnotowano już przypadki poważnych powikłań, a nawet śmierci po zażyciu leków przepisanych w Internecie bez wskazań.

Spis treści

Lekarka podaje pacjentce receptę
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków. stockasso/123RF

Zmiany w przepisywaniu leków psychotropowych i środków odurzających

2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Pacjent powinien sprawdzić, na jakich zasadach może je uzyskać, a lekarz, na jakich zasadach może je przepisać – podkreśla resort zdrowia.

Czytaj też: Od 1 grudnia zmiany w realizacji recept. Wzrosną ceny niektórych leków

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w poniedziałek (31.07.2023) PAP, że wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające od 2 sierpnia musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

– Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków – podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Jak zaznaczył, zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Dodał, że informacja o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Weryfikacja przed wystawieniem recepty na środki odurzające i leki psychotropowe

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań a nawet zgonu po zażyciu leków przepisanych w Internecie bez wskazań – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Recepty na leki psychotropowe i środki odurzające u lekarza pierwszego kontaktu

Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca br. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że jeśli ktoś nie pamięta loginu lub hasła do swojego Internetowego Konta Pacjenta, należy zajrzeć na pacjent.gov.pl lub e-zdrowie.gov.pl lub zadzwonić pod numer telefonu: 19 239. (PAP)

autorka: Agata Zbieg

agz/ amac/

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia