Od 1 grudnia zmiany w realizacji recept. Wzrosną ceny niektórych leków. Pacjenci będą mieli trudności z wykupieniem leków psychotropowych

Monika Góralska
Opracowanie:
– Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków – mówi adwokat Karol Korszuń.
– Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków – mówi adwokat Karol Korszuń. Caiaimage/Agnieszka Wozniak/gettyimages.com
Od dzisiaj (1 grudnia) nie można zrealizować recepty papierowej na środki odurzające i psychotropowe. Lekarz nie wypisze też recepty bez wglądu do historii choroby pacjenta. Inne leki mogą być trudno dostępne i dużo droższe niż dotychczas. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Spis treści

Leki recepturowe będą droższe i trudno dostępne

Pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem apteki, która zrealizuje receptę na lek recepturowy, a jeśli nawet taką znajdą, zapłacą krocie.

– Teoretycznie apteki mają obowiązek wykonać lek, ale nie wszystkie to robią. Już teraz sporządzanie leków recepturowych w wielu wypadkach jest nieopłacalne. Po 1 stycznia, kiedy wejdą w życie nowe limity finansowania, problem się pogłębi – mówi, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował właśnie pierwszy wykaz limitów finansowania za jednostkę surowca farmaceutycznego służącego do sporządzenia leku recepturowego, który będzie obowiązywać do 30 czerwca 2024 r.

– Do tej pory Fundusz pokrywał 100 proc. kosztu leku recepturowego. Pacjent płacił jedynie cenę ryczałtową 18 zł. NFZ zaś pokrywał różnicę między ustalonym ryczałtem a realną ceną na podstawie faktur zakupu surowców. Wypłacał też należną aptekom marżę – wyjaśnia Karol Korszuń, adwokat, partner kancelarii Fairfield. I dodaje, że im więcej apteka zapłaciła za surowiec w hurtowni, tym więcej płacił NFZ. Lek potrafił kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zaznacza.

Przez nieuczciwych lekarzy i aptekarzy pacjenci będą mieli problem z wykupieniem leków robionych na zamówienie.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa dochodziło do nieprawidłowości. Apteki wykonują coraz mniej leków recepturowych, ale NFZ wypłaca na nie coraz więcej środków – dodaje Korszuń.

Ceny tych leków wzrosną. Ile trzeba będzie zapłacić za leki recepturowe?

Ceny tych leków wzrosną. Ile trzeba będzie zapłacić za leki recepturowe?

Już wkrótce ceny niektórych leków mogą znacznie wzrosnąć. Dyskutowane obecnie w Sejmie zmiany w ustawie refundacyjnej zakładają zmniejszenie ulgi na leki recepturowe. Preparaty robione w aptece i dopa...

Monika Góralska
Monika Góralska

Od 1 grudnia możesz mieć problem z wykupieniem leku psychotropowego

Pacjenci mogą być zaskoczeni też inną zmianą związaną z wykupowaniem leków – od 1 grudnia nie jest już możliwa realizacja recepty papierowej na leki psychotropowe. Takich recept nie można wystawiać już od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki. Recepta na takie środki nie może być też wystawiona „na zaś”, czyli z odroczonym terminem jej realizacji „od dnia”.

Tak właśnie resort zdrowia chce walczyć z hurtowym przepisywaniem leków na psychotropy – pisze „Rzeczpospolita”.

Od 2 sierpnia 2023 roku lekarz przed przepisaniem środków odurzających lub psychotropowych musi sprawdzić czy i jakie leki tego typu pacjent brał wcześniej. Dlatego musi mieć wgląd do historii choroby pacjenta oraz wystawionych recept. Do końca roku jednak wystawienie recepty bez sprawdzenia historii nie będzie blokowane, ale system będzie przypominał o takiej konieczności. Dodatkowo jeśli minął 3 miesiące od ostatniego badania lekarz będzie musiał je przeprowadzić zanim wypisze pacjentowi receptę.

Dostęp do historii choroby oraz recept ma nasz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeśli chcemy udostępnić ją innemu lekarzowi możemy skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji na telefon mojeIKP. Aby to zrobić należy w menu wybrać „Uprawnienia”, a następnie „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie”. Klikając przyznaj dostęp wybierasz lekarza, któremu chcesz udostępnić swoje dane.

Ministerstwo Zdrowia ogranicza recepty na dwa rodzaje leków. „Odnotowano powikłania”

Ministerstwo Zdrowia ogranicza recepty na dwa rodzaje leków. „Odnotowano powikłania”

Ministerstwo Zdrowia ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Nowe przepisy wejdą w życie 2 sierpnia 2023 r. i są dyktowane „troską o bezpieczeństwo pacjenta”. Ministe...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia