Z tych koralików zrobisz tanie kosmetyki. Wyprasują zmarszczki, zmniejszą worki pod oczami. Wypróbuj tonik i maseczkę z jarzębiny

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Te czerwone, drobne koraliki używane przez dzieci do robienia naszyjników mogą być nie tylko ozdobą. Okazuje się, że jarzębina posiada także wiele cennych dla zdrowia właściwości. Możesz z niej jednak zrobić też naturalne kosmetyki za darmo. Wystarczy nazbierać owoców jarzębiny i wypróbować przepisy na odmładzające, wygładzające i ujędrniające maseczki oraz tonik.

Spis treści

Na co jest zdrowa jarzębina?

Jarzębina to właściwie jarząb pospolity lub zwyczajny (Sorbus aucuparia), który jest krzewem lub drzewem z rodziny różowatych (Rosaceae) dorastającym nawet do 20 m wysokości. Czerwone koraliki, z których dzieci robią naszyjniki służą jednak nie tylko do ozdoby, ale posiadają również wiele cennych dla zdrowia właściwości. Surowcem zielarskim jest owoc i kwiat jarzębiny.

kobieta przegląda się w lustrze, owoce jarzębiny
Do zrobienia kosmetyków możesz użyć świeżych lub suszonych owoców jarzębiny. Jeszcze zdążysz je zebrać za darmo. pvproductions/freepik.com, dragana991/gettyimages.com

Owoce można zbierać już od końca sierpnia aż do końca listopada. W celach zdrowotnych, a także kulinarnych najlepiej sprawdzą się przemrożone owoce jarzębiny, warto więc poczekać do pierwszych przymrozków lub po zebraniu, umyciu i osuszeniu owoców włożyć je na co najmniej 24 godziny do zamrażarki. W ten sposób pozbędziemy się ich cierpkiego smaku, będą więc słodsze i smaczniejsze.

Czytaj też: Ułatwi zrobienie kupy i oczyści organizm. Herbata z jarzębiny na dnę moczanową, trawienie, przeziębienie i zdrowe serce

Owoce jarzębiny zawierają wiele witamin takich jak C, E, P, K, P, prowitaminę A (beta-karoten) oraz z grupy B, a także sole mineralne: potas, sód, wapń, cynk, magnez, żelazo i miedź. W ich składzie znajdziemy także flawonoidy (kwercetyna, kaempferol), antocyjany, fitosterole, pektyny, garbniki, błonnik pokarmowy, alkohol cukrowy sorbitol, katechiny, fruktozę, glukozę, sacharozę, aminokwasy, cukier inwertowy, kwasy organiczne: kwas parasorbowy, bursztynowy, jabłkowy, winowy, cytrynowy, związki fenolowe, lignany.

Co można zrobić z jarzębiny? Tanie domowe kosmetyki

Z owoców jarzębiny można przygotować przetwory takie jak dżem, marmoladę, sok, syrop, nalewkę czy herbatkę. Należy pamiętać, że czerwone koraliki nie nadają się do spożycia na surowo, ponieważ zawierają trujący kwas parasorbowy. Poddane obróbce są nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe. Działają m.in. odmładzająco, przeciwbakteryjnie, wzmacniająco, regenerująco oraz przeciwzapalnie.

Owoce jarzębiny korzystnie wpływają także na wygląd skóry. Można je więc wykorzystać do przygotowania tanich, naturalnych i skutecznych kosmetyków do pielęgnacji cery suchej, odwodnionej i poszarzałej, a także wrażliwej, naczynkowej i dojrzałej oraz z niedoskonałościami.

Bioflawonoidy, czyli witaminy P (nie mylić z PP) uszczelniają i wzmacniają śródbłonki naczyń krwionośnych i wzmagają oraz przedłużają aktywność witaminy C – podkreśla znany fitoterapeuta dr Henryk Różański.

Dzięki temu kosmetyki z ich zawartością niwelują widoczność popękanych naczynek, czyli tzw. pajączków na twarzy oraz opóźniają procesy starzenia się skóry.

Dodatkowo działają one także przeciwzapalnie, antyseptycznie i zakwaszająco, dzięki czemu pomagają oczyścić cerę oraz przywracają jej naturalne pH. Witaminy, cukry, aminokwasy i sole mineralne odżywiają komórki skóry. Kosmetyki z owoców jarzębiny działają odmładzająco, ponieważ zawarte w nich antyoksydanty, w tym duża dawka witaminy C, zwalczają wolne rodniki i stres oksydacyjny. Nawadniają skórę, dodają jej blasku, rozjaśniają przebarwienia. Skóra staje się elastyczna, dobrze nawodniona i sprężysta oraz ma jednolity koloryt.

Tonik z owoców jarzębiny na zmarszczki i do suchej cery

Aby wykorzystać wszystkie te właściwości owoców jarzębiny warto więc przygotować z nich odżywczy i odmładzający tonik z jarzębiny. Owoce można zebrać samodzielnie w miejscach oddalonych od dróg wtedy domowy kosmetyk będzie nie tylko naturalny, ale zrobimy go prawie za darmo. Owoce jarzębiny można również kupić w postaci suszonej w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach zielarskich.

Do przygotowania toniku z owoców jarzębiny potrzebujemy tylko 2 składników:

  • 1-2 łyżki owoców jarzębiny,
  • 1 szklanka (250 ml) wody.

Jak przygotować tonik z jarzębiny?

  1. Rozdrobnione owoce jarzębiny zalej 1 szklanką wody.
  2. Gotuj 5 minut, a następnie odstaw na 30 minut.
  3. Po tym czasie przecedź tonik najlepiej do szklanej, wyparzonej buteleczki.
  4. Przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 7 dni.

Tonikiem należy przemywać twarz lub rozpylać go na twarz za pomocą atomizera 2 razy dziennie podczas porannej i wieczornej toalety. Można go również stosować w postaci okładów na oczy, które rozjaśnią cienie i pomogą zlikwidować sińce i worki pod oczami. Wystarczy więc tonikiem z jarzębiny nasączyć waciki i położyć na oczy na ok. 10 minut.

Maseczki z owoców jarzębiny na zmarszczki i trądzik

Z jarzębiny można także przygotować domowe maseczki do cery dojrzałej, pozbawionej blasku, odwodnionej, a także problematycznej, trądzikowej i z niedoskonałościami. Maseczki można stosować 1-2 razy w tygodniu nakładając je na oczyszczoną wcześniej twarz.

Maseczka z jarzębiny do cery trądzikowej
Owoce jarzębiny rozgnieć na papkę. Jeśli używasz suszonych najpierw namocz je w ciepłej wodzie i po odsączeniu rozgnieć. Maseczkę stosuj punktowo na zmiany lub nałóż na całą twarz. Po 5-7 minutach zmyj wodą lub tonikiem.

Maseczka z jarzębiny do cery dojrzałej
Rozgniecione owoce jarzębiny połącz z kilkoma kroplami oleju migdałowego, z pestek malin, oleju jojoba lub z pestek winogron. Dodaj witaminę E wyciśniętą z kapsułki i 1 łyżkę jogurtu naturalnego. Maseczkę nałóż na twarz na 20 minut, następnie zmyj wodą.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia