Wakacje nad morzem w dobie koronawirusa to ogromne ryzyko? W wodzie może być koronawirus – tak twierdzi chemik atmosfery z USA

js
Wakacje nad morzem w dobie koronawirusa to ogromne ryzyko?
Wakacje nad morzem w dobie koronawirusa to ogromne ryzyko? Pixabay
- Nie weszłabym do wody, nawet gdyby mi zapłacili milion dolarów – powiedziała prof. Kim Prather, amerykańska chemik atmosfery w wywiadzie dla Los Angeles Times. Co prawda nie mamy ciągle pewności, czy SARS-CoV-2 może zagrażać w kąpieli. Wiemy jednak, że inne koronawirusy są w stanie przetrwać w wodzie od 10 do nawet 100 dni. Wywiad z Amerykanką cytuje Polsat News.

Woda może być źródłem zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2?

Prof. Kim Prather na co dzień pracuje w Scripps Institution of Oceanography z San Diego w Kalifornii. Jej zdaniem poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi walczących z pandemią koronawirusa może być woda. Prof. przyznała, że chciałaby krzyczeć do każdego napotkanego surfera, że wiele ryzykuje.

Kim Prather (tłumaczenie za: Polsat News) – Nie weszłabym do wody, nawet gdyby mi zapłacili milion dolarów.

Koronawirus mógłby się dostać na wybrzeże w podobny sposób jak inne niebezpieczne bakterie – np. przez wzgląd na ulewne deszcze, które wypłukują drogi lub przez źle oczyszczone ścieki.

Nie tylko woda jest niebezpieczna. Amerykańska chemiczka przestrzega przed falami

Niebezpieczne mogą być także fale. Zdaniem amerykańskiej chemiczki fale mogą rozpylać koronawirusa w powietrzu podczas uderzania o brzeg. Koronawirus jest dość lekki i w związku z tym mógłby się przenosić z wiatrem na duże odległości.

Warto dodać, że wirus SARS-CoV, odpowiedzialny za epidemię w 2003 r. mógł wytrzymać w wodzie o temp. 23 stopnie Celsjusza 10 dni, w wodzie o temperaturze 4 stopnie Celsjusza do 100 dni.

Naukowcy z całego świata rozpoczęli badania nad ewentualnym przenoszeniem się koronawirusa przez kanalizację. Na razie utrzymują, że metody uzdatniania wody pitnej są wystarczające do usunięcia SARS-CoV-2.

Ile koronawirus może wytrzymać na poszczególnych materiałach? Przeprowadzano już badania na ten temat jednak wyniki są różne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aneta

Co za bzdurny artykuł. Autor (nawet nie podaje imienia i nazwiska) myli wirusy z bakteriami. Czy chodzi o klikbajty? Dlaczego straszycie ludzi i wprowadzacie w błąd?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia