Dlaczego i jak dezynfekować zakupy spożywcze?
Jeśli chodzi o możliwość przenoszenia koronawirusa przez żywność lub opakowania – ryzyko jest niskie. W rzeczywistości największym zagrożeniem związanym ze sklepami spożywczymi jest kontakt z innymi oraz elementy, których dotyka wielu ludzi, takie jak wózki i koszyki sklepowe. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać pewnych zasad, przebywając w sklepie spożywczym: zachowywać dystans od innych osób, unikać dotykania twarzy podczas zakupów, a po powrocie – dokładnie umyć ręce.
Co prawda jest możliwe, że opakowanie makaronu czy konserwa miały wcześniej kontakt z wydzielinami osoby zakażonej SARS-CoV-2, prawdopodobieństwo jest jednak niskie. Niemniej jednak należy zachowywać wszelkie środki ostrożności. Jak więc uchronić się przed przyniesieniem koronawirusa ze sklepu ?
- Rób zakupy rzadziej, ale za to w większych ilościach.
- Unikaj dotykania twarzy po wyjściu z domu.
- Myj dokładnie ręce po powrocie do domu.
- Owoce i warzywa, które są często dotykane przez ludzi: pomarańcze, cytryny, jabłka, ziemniaki – obmyj w gorącej wodzie.
- Nie spożywaj owoców i warzyw ze skórką.
- Wybieraj oddzielnie zapakowane produkty (pomarańcze, ziemniaki, jajka, cytryny itp.).
- Nie opryskuj świeżych produktów spożywczych płynami do dezynfekcji!
- Szczelnie zapakowane produkty w opakowaniach plastikowych, szklanych lub aluminiowych możesz delikatnie przetrzeć chusteczkami nasączonymi płynem do dezynfekcji (najlepiej naturalnym, wykonanym samodzielnie na bazie spirytusu).
- Nie używaj lizolu, wybielaczy ani innych toksycznych środków do dezynfekcji.
- Materiałowe torby na zakupy po powrocie do domu wypierz w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza. Jednorazowe torby – lepiej jest wyrzucić. Plastikowe torby można przetrzeć płynem do dezynfekcji.
- Po wypakowaniu zakupów – zdezynfekuj blaty kuchenne, stoły lub inne miejsca na których znajdowały się produkty.
Podczas dezynfekcji artykułów przyniesionych ze sklepu zachowaj zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że bezmyślnym stosowaniem agresywnych środków do odkażania możesz narobić więcej szkody niż pożytku. Nie dopuść, aby środek do dezynfekcji przedostał się do pożywienia!
Jakich produktów użyć do dezynfekcji zakupów?
Świeże produkty (warzywa, owoce, jajka) wystarczy umyć w gorącej wodzie. Nie należy dodawać mydła, ponieważ jego przypadkowe połknięcie może powodować mdłości, wymioty czy biegunkę. Zaleca się większe skupienie na czyszczeniu i odkażaniu rąk aniżeli samych artykułów.
Warto przeczytać:
Specjaliści przestrzegają przed stosowaniem produktów takich jak wybielacz lub lizol do dezynfekcji produktów spożywczych. Preparaty te są bowiem wysoce toksyczne, mogą powodować zatrucia, oparzenia skóry, a w najlepszym przypadku zniszczenie mebli czy innych czyszczonych powierzchni.
Szczelnie zapakowane produkty tj. puszki, plastikowe lub szklane opakowania można bardzo delikatnie przecierać (nie pryskać) atestowanymi preparatami do dezynfekcji na bazie alkoholu. Najlepiej jest jednak wykorzystywać do tego celu naturalny, samodzielnie wykonany płyn do dezynfekcji. Mamy wówczas pewność, że nie zawiera on żadnych niebezpiecznych składników.
Koronawirus a dostawa żywności ze sklepów i restauracji
Najważniejszym środkiem ostrożności, jaki można podjąć podczas zamawiania żywności, w tym przesyłek ze sklepów spożywczych oraz restauracji, jest unikanie bezpośredniego kontaktu z dostawcami. Lepiej jest wybrać usługi, które oferują płatność zbliżeniową lub zapłatę już na etapie składania zamówienia.
Dokonując zamówienia przez telefon, warto poprosić o pozostawienie paczki w umówionym miejscu np. w holu budynku, na klatce schodowej itp. Jeśli nie mamy wyboru i musimy zapłacić gotówką – można np. poinformować dostawcę, że umieścimy kopertę z pieniędzmi pod wycieraczką.
Chociaż ryzyko przenoszenia koronawirusa na opakowaniach, takich jak torby papierowe, torby plastikowe lub kartony jest niskie, warto podjąć wszelkie kroki, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. W przypadku przesyłek z zakupami spożywczymi podstępuj tak, jak z zakupami ze sklepu stacjonarnego. Jeśli zaś chodzi o gotową żywność zamawianą na wynos:
- Umieść torby i pojemniki z dostawą w zlewie, a nie na stole lub blacie.
- Przenieś żywność z pojemników na talerz.
- Wyrzuć wszystkie torby, pudełka i pojemniki.
- Umyj ręce przed jedzeniem.
- Resztki przechowuj we własnych pojemnikach na żywność, a nie w pojemnikach z restauracji.
- Oczyść i zdezynfekuj zlew po posiłku.
Koronawirus a poczta i przesyłki kurierskie
Podobnie jak w przypadku artykułów spożywczych i dostaw żwyności, poczta i paczki kurierskie stwarzają niskie ryzyko przeniesienia koronawirusa. Przede wszystkim należy bezwzględnie unikać kontaktu z osobą dostarczającą. Nie ma potrzeby dezynfekowania poczty ani paczek, należy jednak dokładnie umyć ręce po dotknięciu ich a wszelkie opakowania tj. kartony czy pudełka – jak najszybciej zutylizować.
Największe zagrożenie w sklepach to inni ludzie, a nie produkty spożywcze
Największe ryzyko w supermarketach (i innych miejscach publicznych) stanowi kontakt z innymi osobami. Zdaniem ekspertów najbardziej prawdopodobną przyczyną zakażenia koronawirusem jest bowiem przenoszenie go bezpośrednio między ludźmi. Pamiętajmy więc o bezpiecznej odległości (2 metry), unikaniu dotykania twarzy po wyjściu z domu oraz o dokładnym myciu rąk.