W tym mięsie wykryto śmiercionośną bakterię. Można było je kupić w popularnym dyskoncie. Teraz można je zwracać

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Jeśli masz w lodówce to mięso, koniecznie zwróć je do sklepu albo wyrzuć. W tym produkcie z popularnego dyskontu wykryto bakterię groźniejszą niż Salmonella. Wyrób mięsny można oddać w jednym ze sklepów sieci.

Spis treści

Śmiertelna bakteria w mięsie. Aldi wycofuje produkt

Sieć sklepów Aldi prosi klientów o niezwłoczny zwrot artykułu spożywczego, który był dostępny w sprzedaży od 2007 roku. Chodzi o surowy wyrób mięsny z podanej partii.

Ręka w rękawiczce z mięsem mielonym do badania
Listeria to zabójcza bakteria, która rozwija się m.in. w surowym mięsie i wyrobach mlecznych w warunkach chłodniczych Svetlana-Cherruty/Getty Images

Szczegóły informacji podanej na stronie sprzedawcy:

  • Produkt – Metka cebulowa wieprzowa 160 g,
  • Numer partii – 0911,
  • datą minimalnej trwałości: 08.03.2024,
  • kod kreskowy – 28067306,
  • producent – ZM HAGA PLUS Sp. z o.o.

We wskazanym produkcie stwierdzono obecność zanieczyszczenia mikrobiologicznego w postaci bakterii Listeria monocytogenes.

Czytaj także: Mięso może być źródłem fatalnego zatrucia

Metkę można zwracać do 20.03.2024 r. do sklepów Aldi również bez paragonu poświadczającego zakup, a za towar zostanie zwrócona należność. Sprzedawca informuje także, że produktu już nie ma na półkach, a sytuacja ta nie dotyczy innych wyrobów od tego samego dostawcy.

Listeria w mięsie. Objawy zatrucia

Listeria monocytogenes to bakteria, która powoduje śmiertelne powikłania w 20-30 proc. przypadków zatrucia, a w rozwoju nie przeszkadza jej temperatura lodówki. Okres wylęgania w organizmie, który prowadzi do rozwoju choroby – listeriozy, może trwać dłużej niż w przypadku innych bakterii pojawiających się w mięsie. Choć to zwykle 1-2 dni, średni czas wynosi 21 dni, choć może być i 70 dni.

Zatrucie u osób z prawidłową odpornością trwa zwykle 1-2 dni, gdy pojawia się biegunka (nie zawsze), gorączka, bóle mięśniowe i dreszcze. Ciężki przebieg listeriozy i powikłania takiej, jak zapalenie opon mózgowych, wsierdzia czy sepsa, zagrażają jednak osobom, u których układ immunologiczny nie działa prawidłowo, np. w związku z leczeniem czy podeszłym wiekiem. Niebezpieczeństwo dotyczy także kobiet w ciąży i małych dzieci.

Głównym źródłem pałeczek Listeria są surowe https://stronazdrowia.pl/mieso-moze-byc-zrodlem-smiertelnego-zatrucia-uwazaj-na-to-gdzie-kupujesz-wyroby-miesne-potem-moze-byc-juz-za-pozno/ar/c14-18322391, takie jak mięso czerwone i drobiowe, wyroby i wędliny niepoddane obróbce termicznej, np. peklowane jak metka czy wędzone jak boczek, a także wędzone ryby czy sery z niepasteryzowanego mleka, jak np. ser gorgonzola.

Główny Inspektor Sanitarny nie raz informował o wycofaniu z powodu Listerii również gotowych do spożycia produktów takich, jak hamburgery, filety rybne czy pierogi z mięsem.

Źródło: Wycofanie produktu: metka cebulowa wieprzowa 160 g Aldi

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia