Spis treści
Czym jest skolioza? Cichy problem, który łatwo można przeoczyć
Skolioza to schorzenie, w którym kręgosłup wygina się i skręca w bok. Może dotyczyć osób w każdym wieku, choć najczęściej rozwija się u dzieci i nastolatków między 10. a 15. rokiem życia. W łagodnych przypadkach nie wymaga leczenia, ale w niektórych sytuacjach może się pogłębiać, dlatego warto ją kontrolować.
W wielu przypadkach przyczyna skoliozy jest nieznana – jest wtedy nazywana skoliozą idiopatyczną. Nie można jej zapobiec i uważa się, że nie jest powiązana z takimi czynnikami jak zła postawa, ćwiczenia czy dieta.

Skolioza może mieć też podłoże genetyczne i występować rodzinne. Rzadziej może być spowodowana przez:
nieprawidłowe formowanie się kości kręgosłupa w łonie matki (skolioza wrodzona),
schorzenie nerwów lub mięśni (skolioza nerwowo-mięśniowa),
zużycie kręgosłupa wraz z wiekiem (skolioza zwyrodnieniowa – dotyka osoby starsze).
Niedopasowane ubrania mogą wskazywać na skrzywienie kręgosłupa. Objawy skoliozy
Oznaki skoliozy w pewnych przypadkach mogą być subtelne, inne bardziej widoczne. Jak sprawdzić, czy mam skoliozę? Najczęstsze objawy skoliozy to:
widocznie wygięty kręgosłup,
nierówne barki,
przechylanie się na jedną stronę,
wystające jedno ramię lub biodro,
żebra wystające na jedną stronę,
źle leżące ubrania (nie są dobrze dopasowane).
Niektóre osoby ze skoliozą mogą też odczuwać ból pleców, choć zazwyczaj dotyczy to dorosłych z tym schorzeniem.
Czym grozi nieleczona skolioza?
Jeśli podejrzewasz skoliozę u siebie lub swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Choć zazwyczaj nie jest to poważny problem zdrowotny, warto go ocenić u specjalisty. Lekarz może skierować cię na zdjęcie rentgenowskie, aby określić stopień skrzywienia kręgosłupa. Większość osób nie będzie potrzebować żadnego leczenia, a tylko niewielka liczba pacjentów będzie musiała poddać się operacji kręgosłupa.
– Nie jest jasne, czy ćwiczenia pleców pomagają poprawić skoliozę, ale ogólne ćwiczenia są dobre dla ogólnego stanu zdrowia i nie należy ich unikać, chyba że zaleci to lekarz – podaje NHS.
Prognozy długoterminowe dla skoliozy zależą od stopnia jej nasilenia. W łagodnych i umiarkowanych przypadkach stan ten nie będzie przeszkadzał w codziennych czynnościach i funkcjach. Osoby z ciężkimi postaciami skoliozy mogą mieć ograniczenia fizyczne.
Choć skolioza rzadko prowadzi do silnego bólu czy poważnych komplikacji, a po zakończeniu wzrostu zazwyczaj pozostaje stabilna, to w przypadku pogorszenia objawów nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Źródła:
Scoliosis National Health Service
Everything You Need to Know About Scoliosis Healthline