Ubrania źle na tobie leżą? To może być nieoczywisty objaw choroby pleców. Nie lekceważ go, bo ból może ci uprzykrzyć życie

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Źle dopasowane ubrania mogą sygnalizować problemy z kręgosłupem – ostrzega brytyjska służba zdrowia NHS. Jeżeli widzisz, że ubrania na tobie lub twoim dziecku układają się nierówno lub przestały pasować, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Szybka reakcja może ci pomóc uniknąć dokuczliwego bólu.

Spis treści

Czym jest skolioza? Cichy problem, który łatwo można przeoczyć

Skolioza to schorzenie, w którym kręgosłup wygina się i skręca w bok. Może dotyczyć osób w każdym wieku, choć najczęściej rozwija się u dzieci i nastolatków między 10. a 15. rokiem życia. W łagodnych przypadkach nie wymaga leczenia, ale w niektórych sytuacjach może się pogłębiać, dlatego warto ją kontrolować.

W wielu przypadkach przyczyna skoliozy jest nieznana – jest wtedy nazywana skoliozą idiopatyczną. Nie można jej zapobiec i uważa się, że nie jest powiązana z takimi czynnikami jak zła postawa, ćwiczenia czy dieta.

Prognozy długoterminowe dla skoliozy zależą od stopnia jej nasilenia.
Prognozy długoterminowe dla skoliozy zależą od stopnia jej nasilenia.
stefamerpik/freepik

Skolioza może mieć też podłoże genetyczne i występować rodzinne. Rzadziej może być spowodowana przez:

  • nieprawidłowe formowanie się kości kręgosłupa w łonie matki (skolioza wrodzona),

  • schorzenie nerwów lub mięśni (skolioza nerwowo-mięśniowa),

  • zużycie kręgosłupa wraz z wiekiem (skolioza zwyrodnieniowa – dotyka osoby starsze).



Niedopasowane ubrania mogą wskazywać na skrzywienie kręgosłupa. Objawy skoliozy

Oznaki skoliozy w pewnych przypadkach mogą być subtelne, inne bardziej widoczne. Jak sprawdzić, czy mam skoliozę? Najczęstsze objawy skoliozy to:

  • widocznie wygięty kręgosłup,

  • nierówne barki,

  • przechylanie się na jedną stronę,

  • wystające jedno ramię lub biodro,

  • żebra wystające na jedną stronę,

  • źle leżące ubrania (nie są dobrze dopasowane).

Niektóre osoby ze skoliozą mogą też odczuwać ból pleców, choć zazwyczaj dotyczy to dorosłych z tym schorzeniem.

Czym grozi nieleczona skolioza?

Jeśli podejrzewasz skoliozę u siebie lub swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Choć zazwyczaj nie jest to poważny problem zdrowotny, warto go ocenić u specjalisty. Lekarz może skierować cię na zdjęcie rentgenowskie, aby określić stopień skrzywienia kręgosłupa. Większość osób nie będzie potrzebować żadnego leczenia, a tylko niewielka liczba pacjentów będzie musiała poddać się operacji kręgosłupa.

– Nie jest jasne, czy ćwiczenia pleców pomagają poprawić skoliozę, ale ogólne ćwiczenia są dobre dla ogólnego stanu zdrowia i nie należy ich unikać, chyba że zaleci to lekarz – podaje NHS.

Prognozy długoterminowe dla skoliozy zależą od stopnia jej nasilenia. W łagodnych i umiarkowanych przypadkach stan ten nie będzie przeszkadzał w codziennych czynnościach i funkcjach. Osoby z ciężkimi postaciami skoliozy mogą mieć ograniczenia fizyczne.

Choć skolioza rzadko prowadzi do silnego bólu czy poważnych komplikacji, a po zakończeniu wzrostu zazwyczaj pozostaje stabilna, to w przypadku pogorszenia objawów nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia