Spis treści
Telefony komórkowe nawet 6 razy brudniejsze niż deski klozetowe
Twoja „komórka” prawdopodobnie ma na sobie więcej brudu (bo aż sześciokrotnie) niż deska klozetowa, na której siedzisz w toalecie i przeglądasz telefon. Do korzystania z telefonu w ustronnym miejscu przyznaje się 6 na 10 osób. Nawet jedna czwarta z nas nie czyści swoich smartfonów, a 15 proc. nie myje rąk za każdym razem, kiedy skorzysta z toalety.
– Za każdym razem, gdy dotykasz telefonu, możesz rozprzestrzeniać drobnoustroje – przestrzega firma Initial, która przeprowadziła badanie z tymi szokującymi wynikami.
Próbki zostały pobrane przy użyciu sterylnych wymazówek. Każda z nich została poddana szybkiej analizie ATP w celu ustalenia poziomu zanieczyszczenia mikrobiologicznego na ekranach i pleckach telefonów.
To przerażające, ale każdy centymetr kwadratowy telefonu komórkowego zawiera około 25 tys. zarazków. Czyste są nie tylko deski toaletowe, ale też klamki do drzwi, kasy samoobsługowe, blat kuchenny, a nawet miska na karmę dla zwierząt. Skąd tyle zarazków na telefonie?
Rozwojowi bakterii sprzyja ciepło, a wiele osób nie rozstaje się ze swoimi telefonami. Mikroprocesor telefonu nieustannie pracuje i generuje ciepło, tworząc stabilne środowisko dla rozwoju bakterii. A zatem przez ciągłe korzystanie telefonu sami jesteśmy winni temu, że urządzenia stają się wylęgarniami bakterii.
Bakterie przenosimy na telefon m.in. przez:
- jedzenie,
- używanie telefonu w toalecie i niemycie rąk po zrobieniu siku czy kupy,
- korzystanie z transportu publicznego,
- kontakt z innymi ludźmi,
- zostawianie telefonu na różnych powierzchniach,
- pot,
- niemycie rąk po zabawie ze zwierzętami.
Czy na telefonie są bakterie? Te zarazki możesz mieć na swoim telefonie
Badanie słowackich naukowców z 2018 r. wykazało, że 92 proc. telefonów jest siedliskiem wielu różnych bakterii, z których 16 proc. zawiera E. coli. Wszystko przez zabieranie telefonu do toalety. Poza bakterią E. coli na urządzenie możemy przenieść paciorkowce kałowe i enterokoki, które lądują na naszych telefonach, gdy spłukujemy toaletę.
Inne bakterie, które można znaleźć na telefonie, to m.in. Bacillus cereus, który jest odpowiedzialny za intensywne zatrucia pokarmowe, P. aeruginosa, powszechnie występująca w odchodach karaluchów czy MRSA, czyli gronkowiec złocisty oporny na metycylinę.
Jak zdezynfekować telefon komórkowy? Tak utrzymasz telefon w czystości
Czystość telefonu zależy od nas. Choć niemożliwe jest uniknięcie bakterii, to możemy zrobić kilka rzeczy, dzięki którym nasz telefon nie będzie przerażająco brudny. Firma Initial podaje kilka sposobów na utrzymanie telefonu w czystości:
- chusteczka lub ręcznik papierowy – warto przetrzeć powierzchnię telefonu na mokro i na sucho,
- chusteczki nasączone alkoholem – świetnie sprawdzą do usuwania zarazków z telefonu, jednak warto pamiętać, że zbyt częste używanie ich może uszkodzić ekran telefonu.
Jednak samo czyszczenie i dezynfekcja to nie wszystko. Niezwykle ważna jest przede wszystkim higiena rąk.
– Pamiętanie o umyciu rąk po jedzeniu, skorzystaniu z toalety, przygotowaniu jedzenia lub zabawie ze zwierzętami może pomóc w ograniczeniu ilości zarazków na telefonie – przypomina Initial.
Wystarczy woda, mydło i środek do dezynfekcji rąk, żeby zapobiec przenoszeniu zarazków między rękami a telefonem, a w konsekwencji zmniejszy ryzyko zachorowania na różne choroby.
Źródła:
- How dirty is your mobile phone? Initial
- Degree of Bacterial Contamination of Mobile Phone and Computer Keyboard Surfaces and Efficacy of Disinfection with Chlorhexidine Digluconate and Triclosan to Its Reduction International Journal of Environmental Research and Public Health