Smartfon niszczy twoje zęby. Grozi ci bruksizm i ból szczęki, a także problemy ze snem. Lepiej ogranicz korzystanie z Facebooka i Tik-Toka

Monika Góralska
Monika Góralska
Z badań wynika, że im więcej czasu spędzasz ze smartfonem w ręku tym bardziej cierpią na tym twoje zęby, ale nie tylko.
Z badań wynika, że im więcej czasu spędzasz ze smartfonem w ręku tym bardziej cierpią na tym twoje zęby, ale nie tylko. gettyimages.com
Ciągle sprawdzasz na swoim smartfonie powiadomienia, wiadomości i przeglądasz media społecznościowe? Możesz mieć problemy z zębami! Lepiej idź do dentysty na przegląd uzębienia, ponieważ grozi ci bruksizm, a nawet bezsenność. Jak wynika z najnowszych badań izraelskich naukowców, częste korzystanie ze smartfona potęguje stres, może odbijać się negatywnie na kondycji zębów oraz żuchwy, ale nawet na twoim zdrowiu psychicznym.

Smartfon niszczy twoje zęby! Facebook i Instagram może przyczyniać się do wystąpienia bruksizmu i bólu głowy

Z najnowszych badań izraelskich naukowców wynika, że osoby częściej korzystające ze smartfonów częściej także zgrzytają zębami: zarówno przez sen, jak i w ciągu dnia. Mają one również problemy ze snem. Taka sytuacja związana jest ze stresem z powodu przegapienia jakiegoś ważnego wydarzenia.

Naukowcy z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine przy Uniwersytecie w Tel Awiwie przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 600 osób w wieku 18-35 lat. Badani zostali przypisani do jednej z dwóch grup: użytkowników często korzystających z mediów społecznościowych, przeglądarek internetowych, aplikacji i komunikatorów oraz na osoby posiadające tzw. koszerne telefony, czyli pozbawione większości aplikacji oraz dostępu do mediów społecznościowych. Takie telefony, które posiadają jedynie niezbędne do komunikowania się funkcje używane są przez ortodoksyjnych Żydów.

Czytaj też: Depresję rozpozna dentysta. Choroba niszczy zęby i negatywnie wpływa na stan jamy ustnej. Jej skutki to nie tylko zepsute zęby i ból dziąseł

Wyniki pokazały, że osoby, które często korzystają ze swoich smartfonów, a szczególnie z mediów społecznościowych, przeglądarek internetowych oraz komunikatorów, częściej mają problemy zdrowotne. Jedna czwarta badanych (24 proc.) zgłaszała zgrzytanie zębami w ciągu dnia, a 21 proc. w nocy, podczas gdy w przypadku użytkowników rzadziej korzystających z telefonów było to odpowiednio 6 proc. i 7,5 proc.

Około 29 proc. osób często korzystających ze smartfonów odczuwa ból w mięśniach szczęki, w porównaniu z 14 proc. użytkowników rzadko używających telefonów do przeglądania mediów społecznościowych czy śledzenia najnowszych wiadomości.

Zgrzytanie zębami w nocy to objaw bruksizmu, który jest zaburzeniem nawykowym i nieświadomym, a wynika głównie ze stresu. Osoby nim dotknięte bardzo mocno zaciskają szczęki oraz zgrzytają zębami w czasie snu. Bruksizm prowadzi do ścierania się szkliwa zębów, skracania się ich, a często również pęknięć i złamań. Dodatkowo silne zaciskanie zębów powoduje problemy ze zgryzem oraz bóle mięśni szczęki, a także bóle w obrębie głowy i szyi. Użytkownicy smartfonów wykazują takie objawy nie tylko w nocy, ale też w ciągu dnia, co jest sytuacją szczególnie niebezpieczną dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Nie tylko zgrzytanie zębami, ale też FOMO. Smartfon dla wielu osób jest źródłem stresu

Z badania jednoznacznie więc wynika, że im więcej czasu spędzasz ze smartfonem w ręku tym bardziej cierpią na tym twoje zęby, ale nie tylko. Okazuje się, że stały dostęp do najświeższych informacji oraz częste sięganie po telefon w celu sprawdzenia, co dzieje się w mediach społecznościowych, wpływa również na stan psychiczny.

Naukowcy zauważają bowiem, że nadmierne korzystanie ze smartfonów wywołuje silny stres, który jest objawem tzw. FOMO, czyli lęku przed przegapieniem (ang. Fear Of Missing Out). Niemal nieustanne sprawdzanie powiadomień, wiadomości lub nowych postów na Tik-Toku, Facebooku czy Instagramie wywołuje silne napięcie psychiczne, lęk i stres.

45 proc. osób często używających smartfonów ma potrzebę ciągłego korzystania ze swoich telefonów, a około 50 proc. uważa, że ​​ich telefon wywołuje u nich średni lub wysoki poziom stresu. Natomiast w grupie osób rzadko używających smartfonów 22 proc. z nich odczuwa potrzebę bycia dostępnym, a tylko 20 proc. uważa, że ​​to urządzenie powoduje u nich stres.

Dodatkowo stres objawia się również w nocy: nie tylko w formie zaciskania i zgrzytania zębami, ale także w postaci bezsenności. Aż 54 proc. użytkowników często korzystających ze smartfonów budzi się w nocy, w przeciwieństwie do 20 proc. osób, które używają telefonów rzadko. Wybudzanie się jest spowodowane odczuwaniem ciągłego napięcia nerwowego, które przejawia się w postaci zaciskania zębów oraz bólu szczęki, co prowadzi do wybudzania się w ciągu nocy.

Autorzy badania mówią, że nie są przeciwni technologii smartfonów, ani mediom społecznościowym, ale zalecają, aby ludzie ograniczali ich używanie.

– Oczywiście jesteśmy za postępem technologicznym, ale jak wszystko w życiu, nadmierne korzystanie ze smartfonów może prowadzić do negatywnych objawów. Ważne jest, aby opinia publiczna była świadoma konsekwencji, jakie ma to dla ciała i umysłu – powiedziała jedna z autorek badania, dr Pessia Friedman-Rubin.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia