Trend z TikToka, który może prowadzić do głuchoty. Eksperci ostrzegają przed niebezpieczną modą

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chociaż uszy oczyszczają się same, to na TikToku pojawiło się mnóstwo filmów na temat samodzielnego usuwania woskowiny z uszu. Domowe sposoby proponowane przez TikTokerów są kontrowersyjne i mogą prowadzić nawet do głuchoty. Eksperci ostrzegają przed niebezpiecznymi metodami i mówią, jak należy czyścić uszy.

Spis treści

Niebezpieczna moda z TikToka może doprowadzić do głuchoty. Eksperci alarmują

Domowe sposoby i porady często są pomocne w codziennym życiu, jednak czasami możemy sobie nimi zaszkodzić. Porady dotyczące czyszczenia uszu stały się obecnie niezwykle popularne na TikToku, a filmy na temat samodzielnego usuwania woskowiny usznej za pomocą oliwy z oliwek, małych narzędzi, a nawet ostrych chemikaliów generują miliony wyświetleń.

Czyszczenie uszu i usuwanie woskowiny mają miliony wyświetleń na TikToku, co niepokoi ekspertów. TikTokowy trend polega na tym, że ludzie czyszczą uszy w domu różnymi metodami. Kilku użytkowników mediów społecznościowych opublikowało filmy, na których pozbywają się woskowiny z uszu za pomocą nadtlenku wodoru – substancji chemicznej zwykle używanej w zwykłych domowych środkach czyszczących.

Kobieta trzymająca uszy dłonią
Używanie palców, patyczków kosmetycznych lub innych przedmiotów w celu usunięcia woskowiny uszne może być szkodliwe. Marina Demeshko/Getty Images

– Odradzamy próbowanie jakichkolwiek metod usuwania woskowiny w domu ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju infekcji ucha lub uszkodzenia ucha – ostrzega Gordon Harrison, główny audiolog w Specsavers. – Zasadniczo nie należy wkładać do ucha niczego mniejszego niż łokieć.

Audiolodzy twierdzą, że czyszczenie uszu nie dość, że jest całkowicie niepotrzebne, to może je jeszcze uszkodzić. Woskowina jest antybakteryjna, zatrzymuje kurz i inne obce cząsteczki. Zwykle naturalnie wypływa z uszu – wystarczy regularne mycie włosów i delikatne osuszanie przewodu słuchowego miękkim ręcznikiem.

Nadmiar woskowiny w uchu? To może być oznaka choroby. Poznaj 3 schorzenia, które możesz rozpoznać po obfitej woskowinie usznej

Jak radzić sobie z przewianym uchem nie tylko domowymi sposobami?

Jak radzić sobie z przewianym uchem nie tylko domowymi sposobami?

Przewiane ucho jest przypadłością, która najczęściej pojawia się wiosną i jesienią. W wyniku wychłodzenia ciała następuje spadek odporności, przez co drobnoustroje chorobotwórcze łatwiej wnikają do or...

Jak pozbyć się woskowiny z uszu? Audiolog wyjaśnia

Woskowina to substancja, dzięki której uszy pozostają zdrowe. Uszy są samoczyszczące, przez co nie ma potrzeby czyszczenia uszu np. patyczkami kosmetycznymi.

– Woskowina naturalnie wydostanie się z kanału słuchowego, który można następnie wyczyścić – wyjaśnia Christina Kourie, audiolog kliniczny w Pindrop Hearing w Londynie.

Ekspertka przestrzega przed czyszczeniem uszu za pomocą nadtlenku wodoru oraz innymi metodami, które aktualnie są promowane wśród użytkowników TikToka: używaniem oliwy z oliwek do zmiękczania i usuwania nadmiaru woskowiny, używania różnych narzędzi czyszczenia i skrobania wewnątrz ucha, a nawet małych kamer reklamowanych do czyszczeniu przewodu słuchowego.

– Czyszczenie uszu w domu przy użyciu niektórych z tych technik może uszkodzić uszy i słuch – ostrzega Kourie.

Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze od lat zmaga się z poważną chorobą

Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze od lat zmaga się z poważną chorobą

Lider zespołu Leszcze, Maciej Miecznikowski, cierpi na poważną chorobę. Muzyk przeszedł wiele operacji i jest pod opieką specjalistów. Mimo to myśli pozytywnie i zachęca innych do badań. Sprawdź, na c...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Trend, który może doprowadzić do głuchoty. Jak NIE czyścić uszu?

Ucho to bardzo delikatny narząd i oczyszcza się samo. Wszelkie grzebanie i skrobanie jest niepotrzebne, a wręcz może pogorszyć stan przez wepchnięcie woskowiny i zanieczyszczeń z powrotem do ucha. Może też dojść do przecięcia wewnętrznej skóry ucha, co może spowodować infekcję bakteryjną. W najgorszym przypadku może dojść do przebicia błony bębenkowej, jeśli narzędzie czyszczące zostanie wepchnięte zbyt głęboko do ucha.

– Należy unikać nawet używania bawełnianego wacika, ponieważ może to wepchnąć woskowinę głębiej do przewodu słuchowego i spowodować jego uszkodzenie – mówi Christina Kourie.

Używanie palców, patyczków kosmetycznych lub innych przedmiotów w celu usunięcia woskowiny uszne może być szkodliwe, ponieważ mogą one przepchnąć woskowinę dalej w głąb przewodu słuchowego.

Ubytek słuchu idzie w parze z rozwojem demencji! Sprawdź, jakie objawy są szczególnie niepokojące i gdzie bezpłatnie zbadać słuch

Co pomaga na słuch? Te witaminy i składniki suplementów diety wspierają słyszenie

Co pomaga na słuch? Te witaminy i składniki suplementów diety wspierają słyszenie

Problemy ze słuchem da się ograniczyć lub odsunąć w czasie na wiele lat dzięki odpowiedniej diecie. Ubytkom słuchu sprzyja bowiem niedobór określonych składników odżywczych, a uzupełnienie ich poziomó...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czy woskowina w uszach jest potrzebna?

Choć woskowina może wydawać się nieprzyjemnym dodatkiem do uszu, to jest tam nie bez powodu.

– Wosk w uchu (woskowina lub woszczyna) pełni rolę ochronną, ponieważ utrzymując kwaśne środowisko, chroni ucho przed infekcją. Zapewnia również odpowiednią wilgotność i natłuszczenie ścian przewodu słuchowego – pisała Agata Siemiaszko na Stronie Zdrowia.

Woskowina chroni skórę przewodu słuchowego, pomagając jej w czyszczeniu i nawilżaniu, a jednocześnie zapewnia pewną ochronę przed bakteriami, grzybami, owadami i wodą, które mogą dostać się do ucha.

Niektórzy ludzie produkują więcej woskowiny niż inni i mogą chcieć usunąć jej nadmiar. Warto się wtedy zgłosić do profesjonalisty, aby chronić zdrowie ucha i słuch.

Masaż uszu. Zobacz korzyści tego zabiegu. Pomaga na wiele dolegliwości

Masaż uszu. Zobacz korzyści tego zabiegu. Pomaga na wiele dolegliwości

Masaż uszu może brzmieć zaskakująco – w końcu najczęściej masowane obszary to plecy, barki, stopy, a ostatnio dzięki popularności masażu Kobido także twarz. O uszach często zapominamy. To błąd! Regula...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia