Spis treści
3 schorzenia, które objawiają się dużą ilością woskowiny w uszach
Woskowina to normalna, naturalnie występująca substancja, która pomaga uchu zachować zdrowie. Warto podkreślić, że uszy są samoczyszczące i nie potrzebujemy czyścić ich patyczkami kosmetycznymi. Stara woskowina, wraz z martwymi komórkami skóry, jest przenoszona z wnętrza ucha do otworu ucha, gdzie ostatecznie wypada. Jeżeli jednak zaobserwujemy nadmierne wydzielanie woskowiny, może to być oznaką schorzenia.
Poznaj 3 choroby, które mogą objawiać się nadmierną produkcją woskowiny
Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze od lat zmaga się z poważną chorobą
Lider zespołu Leszcze, Maciej Miecznikowski, cierpi na poważną chorobę. Muzyk przeszedł wiele operacji i jest pod opieką specjalistów. Mimo to myśli pozytywnie i zachęca innych do badań. Sprawdź, na c...
Co oznacza dużo woskowiny w uszach?
Nadmiar woskowiny w uszach może mieć wiele przyczyn – od czynników genetycznych po naturalną tendencję do zwiększonej produkcji wydzieliny. Czasami przyczyną może być używanie słuchawek dousznych, aparatu słuchowego lub czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi. Zwiększone wydzielanie woskowiny usznej może być też spowodowane stresem lub nadmiernym poceniem.
Czasami może dojść do zatkania przewodu słuchowego przez czop woskowinowy. Objawy, które mogą wtedy wystąpić, to:
- ból ucha,
- szumy uszne,
- niedosłuch,
- zawroty głowy,
- swędzenie ucha,
- uczucie pełności w uchu,
- kłucie w uchu.
Czasami może wystąpić też kaszel, a objawy te mogą się nasilić w kontakcie z wodą (np. podczas kąpieli lub mycia głowy, kiedy do ucha dostanie się woda).
Ubytek słuchu idzie w parze z rozwojem demencji! Sprawdź, gdzie się zbadać
Problemy ze słyszeniem to jedna z konsekwencji życia we współczesnym świecie – podobnie jak rozwój demencji. Szczególnie niepokojący jest fakt, że ubytki słuchu często współwystępują wraz z degeneracj...
Jak pozbyć się nadmiaru woskowiny z uszu?
Podkreślmy to: nie ma powodu, aby kiedykolwiek wkładać cokolwiek do uszu w celu usunięcia woskowiny. Woskowina tworzy się tylko w zewnętrznej jednej trzeciej przewodu słuchowego. Używanie takich rzeczy jak patyczki higieniczne do „czyszczenia” woskowiny usznej może mieć skutek odwrotny niż zamierzony i w rzeczywistości wepchnąć i zablokować woskowinę uszną.
W większości przypadków uszy nie wymagają specjalnego czyszczenia, a woskowina nie musi być usuwana. Aby wyczyścić uszy, wystarczy umyć zewnętrzną część ucha, a wewnątrz nic nie robić.
Jeżeli zauważymy niewielkie nagromadzenie woskowiny, warto zastosować dostępne w aptekach krople do uszu, które powinny zmiękczyć woskowinę i ułatwić jej usunięcie.
Warto podkreślić, że woskowina uszna powinna być usuwana tylko wtedy, gdy jej nagromadzenie powoduje objawy takie jak:
- ból ucha,
- częściowa utrata słuchu,
- dzwonienie w uchu,
- wydzielina.
Ten problem ma połowa seniorów w Polsce. Sprawdź, czy jesteś zagrożony utratą słuchu!
Badanie słuchu powinno być wykonywane przez osoby po 50. roku życia raz do roku. Tymczasem statystyki pokazują, że blisko połowa starszych Polaków nie sprawdzała swojego słuchu od co najmniej 3 lat. D...
Źródła:
- What you need to know about earwax Medical News Today
- Swimmer's Ear (Otitis Externa) Cleveland Clinic
- Earwax blockage Mayo Clinic
- Why Earwax Should Be Left Alone Massachusetts Eye and Ear