To się dzieje z Twoim organizmem, kiedy jesz brzoskwinie. Skorzystają serce, skóra i jelita. Czy brzoskwinie z puszki są równie zdrowe?

Marta Siesicka-Osiak
Brzoskwinie najlepiej jeść surowe, razem ze skórką. Niemal równie wartościowe są przetwory z tych owoców, o ile nie zostały one obrane. Aby poznać właściwości zdrowotne brzoskwiń, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Brzoskwinie najlepiej jeść surowe, razem ze skórką. Niemal równie wartościowe są przetwory z tych owoców, o ile nie zostały one obrane. Aby poznać właściwości zdrowotne brzoskwiń, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Beton studio / GettyImages
Brzoskwinie są aromatyczne, soczyste i bardzo zdrowe. Dostarczają niewielu kalorii, ale licznych składników odżywczych. Są naszymi sprzymierzeńcami w walce o zgrabną sylwetkę, ale także o zdrową skórę, serce i układ trawienny. Powinny znaleźć się w diecie kobiet ciężarnych, ale także tych w okresie menopauzy. Sprawdź, kto jeszcze zyska na jedzeniu brzoskwiń! Dowiedz się, czy te w syropie są równie zdrowe jak świeże owoce.

Spis treści

Brzoskwinie – witaminy i inne składniki odżywcze. Dlaczego najlepiej jeść je ze skórką?

Brzoskwinia (Prunus persica, Rosaceae) to owoc niezwykle popularny na całym świecie owoc uprawny, z produkcją blisko 20 milionów ton rocznie. Powszechnie uważa się, że brzoskwinia pochodzi z Chin, ale jej historia ewolucyjna jest w dużej mierze nieznana. Najstarszymi dowodami na wykorzystanie brzoskwiń są materiały archeologiczne z Chin, pochodzące sprzed 8000-7000 lat.

Jedna średniej wielkości brzoskwinia (150 gramów) zapewnia około 58 kcal i zawiera:

  • 1 gram białka,
  • mniej niż 1gram tłuszczu,
  • 14 gramów węglowodanów,
  • 2 gramy błonnika.

Ponadto pokrywa dziennie zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne:

  • witamina C: 17 proc.,
  • witamina A: 10 proc.,
  • potas: 8 proc.,
  • niacyna: 6 proc.,
  • witamina E: 5 proc.,
  • witamina K: 5 proc.,
  • miedź: 5 proc.,
  • mangan: 5 proc.

Brzoskwinie zawierają również niewielkie ilości: magnezu, fosforu, żelaza i niektórych witamin z grupy B. Ponadto są dobrym źródłem przeciwutleniaczy – korzystnych związków roślinnych, które zwalczają stres oksydacyjny i pomagają chronić organizm przed starzeniem się i chorobami. Im świeższy i bardziej dojrzały owoc, tym więcej zawiera antyoksydantów.

Sięgając po brzoskwinie warto jeść je razem ze skórką, bo to właśnie w niej jest najwięcej witamin i składników mineralnych. Sama skórka, wbrew powszechnej opinii, jest lekkostrawna. Dobrze umyta jest w pełni bezpieczna dla naszego przewodu pokarmowego.

Właściwości zdrowotne brzoskwiń. Dlaczego warto włączyć je do codziennej diety?

Brzoskwinie to owoce bogate w związki, które są pomocne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Wśród nich znajdziemy karotenoidy i kwas kawowy, które są szczególnie cenione w walce z wolnymi rodnikami. Także inne substancje aktywne odpowiadają za dobroczynny wpływ brzoskwiń na nasze zdrowie. Sprawdź w galerii, dlaczego warto jeść brzoskwinie.

To się dzieje z Twoim organizmem, kiedy jesz brzoskwinie

Ze względu na niski indeks glikemiczny (29) świeże brzoskwinie mogą pojawiać się w rozsądnych ilościach w diecie osób z zaburzeniami gospodarki. Jako owoce nisko purynowe mogą być także spożywane przez osoby z dną moczanową. Należy jednak pamiętać, że są produktem mocno uczulającym i osoby cierpiące na alergię powinny ich unikać.

Brzoskwinie w puszkach. Czy są tak samo zdrowe jak świeże owoce?

Smakiem i aromatem brzoskwiń możemy cieszyć się przez cały rok. Jesienią i zimą częściej sięgamy po owoce konserwowe. Mogą być one niemal równie wartościowe, co świeże i zawierać podobne ilości witamin oraz składników mineralnych, ale pod warunkiem, że nie są obrane. Mimo podobnej wartości odżywczej, świeże brzoskwinie są jednak lepszym źródłem przeciwutleniaczy.

Wybierając owoce w puszcze należy pamiętać, że wzrasta ich kaloryczność. Brzoskwinie w syropie dostarczają ok. 62 kcal. Nie są też tak bezpieczne jak surowe owoce dla osób z zaburzeniami metabolicznymi. Ich indeks nadal jest niski, ale wzrasta z 29 na 52.

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia