Te zioła zebrałam w weekend na Podlasiu. 5 chwastów, które warto zbierać wiosną. Przygotujesz z nich lecznicze napary, syropy i kosmetyki

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W miniony weekend wybrałam się na Podlasie. Piękna pogoda sprawiała, że przyroda szybciej niż zwykle obudziła się do życia. Moje pierwsze tegoroczne zielarskie zbiory także przyśpieszyły i przerosły najśmielsze oczekiwania. Zobacz, jakie zioła udało mi się zebrać w kwietniu i co warto zbierać wczesną wiosną.

Spis treści

Jakie zioła zbiera się w kwietniu? Ja postawiłam na tych 5 leczniczych roślin

W miniony weekend poczułam się jak… na wakacjach. Nagły wzrost temperatury, który popchnął do szybszego działania matkę naturę, sprawił, że ja także szybciej niż zwykle wypełniłam koszyk darami natury, które uzupełniły moją ziołową domową apteczkę.

Postawiłam na rośliny, które podpowiedziała mi miejscowa zielarka. Jej ziołowe mieszanki nawet dzieci piją ze smakiem! Korzystając z jej doświadczenia zebrałam zarówno zioła dostępne przez cały okres zbiorów, jak i te, które kwitną głównie wiosną.

W galerii znajdziesz listę 5 ziół, które udało mi się zebrać w kwietniu

Ze świeżych ziół można przygotować napary, odwary oraz nalewki i inne wyciągi alkoholowe.
Ze świeżych ziół można przygotować napary, odwary oraz nalewki i inne wyciągi alkoholowe. Marta Siesicka-Osiak / Polska Press

Większość z nich przeznaczę do suszenia i zrobię z nich ziołową mieszankę, z części nastawię syrop na kaszel. Przepis, z którego skorzystam znajdziesz w artykule Anny Rokickiej-Żuk „Jak zrobić syrop z babki lancetowatej?”, która pisze, że:

Syrop z babki lancetowatej stosuje się oficjalnie w infekcjach górnych dróg oddechowych – przeziębieniu, zapalenia jamy ustnej, gardła i oskrzeli czy katarze wirusowym, a także alergicznym.

Nastawiony teraz, będzie idealny do użycia w sezonie infekcyjnym razem z syropem z mniszka albo podbiału.

Jakie zioła zbieramy wiosną? Te chwasty można zrywać już teraz

Wbrew powszechnej opinii rośliny lecznicze można zbierać przez cały rok, choć muszę przyznać, że w lutym i marcu już z niecierpliwością wypatruję pierwszych jadalnych pąków. Wiosną można zbierać także:

  • kwiaty pierwiosnka, tarniny i stokrotki,
  • korzeń prawoślazu, lukrecji, arcydzięgiela i omanu,
  • liście brzozy i lepiężnika,
  • ziele glistnika jaskółcze ziele, tasznika i miodunki.
Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Pierwsze dzikie rośliny mają najwięcej wartości odżywczych, więc jedzmy je jako warzywo. Jadalne chwasty są nie tylko zdrowe, ale też smaczne. O tej porze roku urozmaicą dietą i uzupełnią ją w witamin...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

O jakiej porze dnia zbierać zioła?

Jak podaje Mateusz Emanuel Sanderski, autor książki „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie”:

Liście, ziela i kwiaty zawsze zbiera się dni bezdeszczowe i po obeschnięciu rosy. Nie wolno zbierać mokrych kwiatów, liści i ziela, ponieważ ulegają w czasie transportu do suszarni zagrzaniu i zaparzeniu się. W konsekwencji powoduje to zmianę barwy, zapachu i smaku o obniżenie jakości surowca.

Sprawdź: „Francuska kapusta” to lecznicze zioło. Wspomaga m.in. wątrobę i leczenie skóry

Aby uniknąć takiej sytuacji, powstrzymałam się podczas porannego spaceru po łące, od zrywania pokrytych kroplami rosy kwiatów i zaczekałam ze zbiorami do popołudniowego spaceru, kiedy rośliny były już całkowicie suche.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia