Te objawy wskazują, że może rozwinąć się tzw. długi COVID-19. Sprawdź listę!

Martyna Jaros
Osoby sprawujące opiekę nad pacjentami z ciężkim przebiegiem COVID za pomocą specjalnej odzieży chronią się przed zakażeniem
Osoby sprawujące opiekę nad pacjentami z ciężkim przebiegiem COVID za pomocą specjalnej odzieży chronią się przed zakażeniem Arkadiusz Gola / Polska Press
Zdaniem naukowców jest pięć charakterystycznych objawów infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, które mogą wskazywać, że u chorego rozwinie się tzw. długi COVID-19. Co więcej, badacze wyodrębnili także trzy czynniki, które predysponują do długiego przechodzenia infekcji. Te odkrycia zaskoczyły samych naukowców!

Przewlekły przebieg COVID-19

Doniesienia o tzw. długim COVID-19 są coraz częstsze, lecz nadal niewiele wiadomo na temat czynników ryzyka predysponujących do tego stanu oraz tego czy można przewidzieć przedłużony przebieg choroby we wczesnym stadium rozwoju.

Odpowiedzi na te pytania postanowili poszukać naukowcy z King’s College w Londynie. Na podstawie historii choroby oraz informacji odnoście ogólnego stanu zdrowia i stylu życia udostępnionych przez ponad 4 tys. pacjentów z COVID-19 badaczom udało się zidentyfikować 5 objawów, które mogą wskazywać, że u konkretnych osób rozwinie się tzw. długi COVID.


Czym jest długi COVID-19? Chorzy z tzw. długim COVID to osoby, które infekcję wywołaną nowym koronawirusem przechodzą o wiele dłużej niż przeciętny pacjent. Choroba może trwać u nich kilka tygodni lub miesięcy, a jej objawy utrzymują się nawet 3 tygodnie po pozbyciu się koronawirusa z organizmu. Bywa, że chorzy zmagają się również z powikłaniami, które dotyczą zwłaszcza płuc.

Czynniki ryzyka wystąpienia długiego COVID-19

W analizowanym badaniu długi COVID-19 stwierdzono u 558 osób. Po dwóch miesiącach od pozbycia się koronawirusa z organizmu na pogorszony stan zdrowia i złe samopoczucie narzekało 190 pacjentów, a po trzech w złej kondycji było nadal 100 osób.

Co więcej, długi COVID rozwinął się u co piątej osoby po 70. roku życia. Dłużej chorowały również kobiety niż mężczyźni, lecz tylko w młodszych grupach wiekowych, gdyż u osób po 70. roku życia nie obserwowano tej zależności. Ostatnim czynnikiem, jaki miał wpływ na rozwój długiego COVID to nadmierna masa ciała (BMI>25 kg/m2).

Z ostatniej chwili:

Wczesne symptomy długiego COVID

Naukowcy zaobserwowali, że chorzy, którzy w pierwszym tygodniu mieli więcej niż pięć objawów COVID-19, byli bardziej narażeni na przewlekły przebieg choroby niż pozostali. Wśród symptomów wyodrębnili te, które w największym stopniu zwiększały ryzyko rozwoju długiego COVID. Wymienione przez badaczy to:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • trudności w oddychaniu,
  • bóli mięśni i całego ciała,
  • chrypka.

Prawie 98 procent pacjentów z długim COVID-19 czuło nadmierne zmęczenie, a 91 procent skarżyło się na ból głowy.

Niedociągnięcia w badaniu

Jak podkreślają autorzy badania, miało ono pewne ograniczenia. Grupę badawczą w większości stanowiły kobiety i osoby, które nie ukończyły 70 lat. Może to tłumaczyć nieoczekiwane odkrycie o przewlekłym przebiegu choroby wśród pań, które zgodnie z obecnym staniem wiedzy lepiej radzą sobie z infekcją.

Warto również dodać, że wyniki przedstawionego badania ukazały się na razie w formie nierecenzowanego przeddruku na stronie medRxiv. Oznacza to, że praca nie została jeszcze oceniona, a jej wyniki nie mogą być wykorzystane do kierowania praktyka kliniczną.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia