Chrypka u dziecka — przyczyny
Jeśli u dziecka pojawia się chrypka, jego głos zmienia się na bardziej szorstki i matowy, a przy tym zazwyczaj pojawiają się również trudności z mówieniem. Jest to związane z tym, iż dochodzi do zaburzeń drgania strun głosowych oraz zmiany przepływu powietrza przez głośnię. Aby pozbyć się tego problemu, konieczne jest określenie przyczyn chrypki oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Chrypka u dzieci najczęściej jest objawem:
- Zapalenia krtani.
- Zapalenia gardła.
- Infekcji wirusowej oraz bakteryjnej z towarzyszącym katarem.
- Nadużywania głosu i forsowania strun głosowych, które może być wynikiem krzyku lub płaczu.
- Guzków głosowych — powstają one w obrębie fałd głosowych u dzieci, które systematycznie i długotrwale wytężają swój głos, na przykład śpiewając; zazwyczaj takie zmiany zanikają samoistnie i nie trzeba ich leczyć.
- Alergii.
- Refluksu żołądkowo-przełykowego.
- Obecności ciała obcego w drogach oddechowych.
- Podrażnienia dróg oddechowych np. w wyniku zanieczyszczenia wdychanego przez dziecko powietrza.
- Wad w budowie krtani.
- Niewłaściwego przebiegu mutacji u chłopców.
- Urazu dróg oddechowych.
- Stosowania glikokortykosteroidów wziewnych przez dłuższy okres.
- Choroby mięśniowej (miastenii).
Zobacz też:
W niektórych przypadkach, przyczyny występowania chrypki u dziecka nie są jednak jasne i nie da się ich ostatecznie ustalić. W takiej sytuacji przypadłość tą nazywa się chrypką idiopatyczną.
Chrypka u dziecka — leczenie
Jeśli chrypka u dziecka utrzymuje się do 2 tygodni, a przy tym mamy pewność, iż jest ona jednym z objawów infekcji lub nadmiernego forsowania strun głosowych, nie powinna ona budzić naszego niepokoju. Wystarczy wówczas przeprowadzenie badania podmiotowego oraz przedmiotowego, a także zastosowanie się do zaleceń specjalisty.
W sytuacji, jednak gdy chrypka u dziecka poniżej trzeciego roku życia utrzymuje się dłużej niż tydzień bez wyraźnej przyczyny, a u dziecka starszego ponad dwa tygodnie, można uznać, iż jest to już przewlekła chrypka u dziecka, która powinna być skonsultowana ze specjalistą. Najlepiej w takim przypadku udać się od razu do laryngologa, który przeprowadzi między innymi badanie krtani, czyli laryngoskopię. Konieczna może się również okazać konsultacja foniatryczna oraz przeprowadzenie innego typu badań, zależnie od tego, na jakie możliwe przyczyny chrypki będą wskazywali lekarze.
Ciągła chrypka u dziecka lub jej częste nawracanie, któremu towarzyszą też infekcje, może wskazywać na występowanie różnych nieprawidłowości laryngologicznych, takich jak, chociażby przerośnięte migdałki. Warto zatem jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty, który określi przyczynę takiej dolegliwości i wdroży właściwe leczenie.
Bardzo niebezpieczna jest natomiast sytuacja, gdy chrypka pojawia się nagle, zwykle w nocy i towarzyszy jej gorączka oraz zaburzenia oddychania, takie jak świst oraz znaczny wysiłek oddechowy. Należy wówczas jak najszybciej udać się po pomoc medyczną, gdyż możemy mieć do czynienia między innymi z podgłośniowym zapaleniem krtani. W związku z tym, że obrzęk błony śluzowej krtani czy gardła u dzieci postępuje bardzo gwałtownie, taka przypadłość może stanowić nawet zagrożenie dla życia dziecka.
Jeśli długotrwała chrypka u dziecka wynika ze zbyt intensywnego eksploatowania głosu, konieczna może okazać się terapia głosowa u starszych dzieci. Uczestniczące w niej maluchy mogą nauczyć się, w jaki sposób należy się prawidłowo posługiwać głosem, by nie nadwyrężać strun głosowych.
Kulisy zdrowia: Gorączka, katar, ból gardła? Nie posyłaj dziecka do przedszkola czy szkoły:
Co na chrypkę u dziecka?
Oczywiście, aby wyleczyć chrypkę u dziecka, przede wszystkim należy wyeliminować jej przyczyny, którymi może być infekcja, zapalenie krtani, czy refluks. W aptekach można znaleźć również całą gamę produktów dla dzieci, które pomagają zwalczyć tę dolegliwość. Są to w głównej mierze preparaty stworzone na bazie wyciągów roślinnych m.in. z porostu islandzkiego, korzenia prawoślazu, liści szałwii, tymianku i podbiału, czy liści babki lancetowatej. Mają one zazwyczaj postać tabletek do ssania lub syropów, choć w ostatnim czasie pojawiły się również bardzo lubiane przez dzieci preparaty na gardło w formie lizaków. Głównym zadaniem wszystkich tych produktów jest nawilżenie dróg oddechowych oraz łagodzenie powstałych podrażnień. Tego typu preparaty można kupić w aptece bez recepty.
Chrypka u dziecka — domowe sposoby
W przypadku chrypki bardzo istotne jest wypijanie dużych ilości płynów, które zapewnią odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych. Oprócz tego należy również zatroszczyć się o to, aby pomieszczenie, w którym przebywa nasza pociecha miało prawidłowo nawilżone powietrze. Idealnie, gdy możemy w tej sytuacji skorzystać ze specjalnych nawilżaczy powietrza. Podobny efekt w sezonie jesienno-zimowym możemy jednak uzyskać kładąc na kaloryferze wilgotny ręcznik. Warto także pamiętać o regularnym, choćby krótkim wietrzeniu pomieszczeń, nawet gdy na zewnątrz jest niska temperatura. Zapewni to bowiem właściwą cyrkulację świeżego powietrza.
Nie od dziś wiadomo również o tym, że w dolegliwościach związanych z gardłem, może nam pomóc miód. Posiada on właściwości powlekające oraz przeciwzapalne, dzięki czemu świetnie sprawdza się w łagodzeniu podrażnień gardła. Dlatego też warto go dodawać do ciepłego mleka, herbaty, czy soku z malin, które podajemy dziecku. U starszych dzieci dobre efekty może dać również zastosowanie płukanki na gardło, na przykład z naparu z rumianku, który ma działanie łagodzące. U mniejszych dzieci możemy natomiast zastosować ciepłe okłady na gardło. Wystarczy wówczas zwilżyć mały ręcznik czy szmatkę ciepłą wodą i przyłożyć ją do gardła dziecka.