Te leki są najczęściej fałszowane. Skąd pochodzą? Ostrzegamy przed groźnymi praktykami oszustów i radzimy, jak się przed nimi bronić

Martyna Jaros
Fałszywe leki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ich skład nie jest znany, a ponadto wpływ na organizm człowieka
Fałszywe leki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ich skład nie jest znany, a ponadto wpływ na organizm człowieka pixabay
Światowa Organizacja zdrowia szacuje, że aż 10 procent sprzedawanych leków może być podrobionych! Odsetek nie jest jednakowy dla każdego kraju. W państwach rozwiniętych ok. 1 procent farmaceutyków może być zafałszowanych, natomiast w krajach rozwijających się nawet 30 procent! Szczególnie niebezpieczne są leki kupowane przez Internet, z nieznanych stron internetowych, które nie są domeną apteczną. Nawet co drugi lek może być nieoryginalny, a zjawisko to nasila się z każdym rokiem. Jakie leki najczęściej podlegają fałszerstwu?

Skąd pochodzą fałszywe leki?

Europol podaje, że większość fałszywych leków dostępnych w Europie pochodzi z Chin i Indii. Najczęściej wytwarzane są właśnie w tych krajach oraz w Singapurze skąd drogą morską trafiają do Europy, Ameryki Północnej i Afryki. Zanim trafią do Unii Europejskiej, mają przystanek w Turcji oraz Ukrainie. Podrobione produkty są rozprowadzane do prawie wszystkich państw członkowskich.

Te leki są najczęściej podrabiane!

Co ciekawe, podrabiane leki to nie tylko drogie specyfiki przeznaczone do leczenia ciężkich chorób. Wśród najczęściej podrabianych znajdują się również te bardzo tanie. Do najczęściej podrabianych należą:

  • antybiotyki,
  • leki na choroby układu moczowo-płciowego,
  • leki przeciwbólowe,
  • leki antymalaryczne,
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki kardiologiczne,
  • leki przeciwalergiczne,
  • leki na nadciśnienie,
  • suplementy diety.

Pandemia COVID-19 rajem dla fałszerzy leków

Pandemia COVID-19 stała się rajem i doskonałą okazją dla oszustów, którzy na ludzkim strachu, lekkomyślności i niepokoju próbują dorobić się niemałych sum. W nielegalnych źródłach (np. przez internet) można nabyć „leki na COVID-19”, o których skuteczności zapewniają sprzedawcy i producenci. Obiecują ochronę przed zakażeniem, złagodzenie przebiegu choroby oraz przyspieszenie procesu leczenia. Oferowane przez fałszerzy medykamenty mogą mieć formę leków, suplementów diety, a także ziół – wiele zależy od kreatywności wytwórcy podróbek.

Należy wiedzieć, że tego typu produkty z nieznanego źródła z prawdziwymi lekami mają niewiele wspólnego. Proces dopuszczenia lekarstwa do legalnego obrotu trwa minimum 5. lat, w czasie których przeprowadzane są szczegółowe badania na zwierzętach, zdrowych ochotnikach oraz osobach chorych, które zgodziły się na testowanie potencjalnie skutecznego medykamentu.

Zgodnie z obecną wiedzą: w legalnym obrocie nie ma dostępnych skutecznych leków, ani szczepionek na koronawirusa. Jednak na czarnym rynku oferowane są środki, które mają rzekomo chronić przez koronawirusem. W rzeczywistości te preparaty nie mają nic wspólnego z lekami, a ich stosowanie może szkodzić, gdyż ich skład jest znany tylko producentowi, a w najgorszym przypadku nawet on może nie znać go w pełni.

Fałszywe leki na COVID-19 są niebezpieczne dla zdrowia

Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) ostrzega przed niebezpiecznymi praktykami oszustów. Kupowanie nieskutecznych (!) specyfików na koronawirusa z nielegalnych źródeł to narażenie nie tylko na straty finansowe, ale i igranie z ogniem. Specyfiki o nieznanym składzie, a tym samym również działaniu, mogą wyrządzić wiele szkód dla zdrowia.

Receptura nielegalnych leków na koronawirusa nie jest znana. Nie wiadomo:

  • jakie substancje produkt rzeczywiście zawiera,
  • skąd pochodzą substancje zawarte w preparacie,
  • ile substancji aktywnych rzeczywiście zawiera jedna dawka: może być ich więcej lub mniej, a obie możliwości mogą okazać się szkodliwe,
  • jakie inne substancje aktywne są zawarte w preparacie, gdyż producent mógł ukryć niektóre z nich,
  • czy lek jest czysty pod względem chemicznym, a więc nie zawiera toksycznych zanieczyszczeń,
  • jakie są skutki uboczne stosowanie preparatu,
  • czy składniki preparatu wchodzą w reakcje z często stosowanymi lekami np. na nadciśnienie, czy cukrzycę. Wówczas ich stosowanie przez osoby z różnymi chorobami przewlekłymi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak uchronić się przed fałszerstwem leków?

Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że kupowane leki nie są podróbkami, jest kupowanie ich w aptekach, a więc od legalnych dystrybutorów. Dodatkowym zabezpieczeniem dla klientów jest wymóg prawny. Od lutego 2019 roku pracownicy aptek mają obowiązek sprawdzania wiarygodności środków medycznych w ogólnopolskim systemie weryfikacji autentyczności leków. Dostęp do systemu potwierdzającego oryginalność leków ma niemal 100 procent ogólnopolskich aptek.

Nie dajmy się nabrać na „leki” kupowane w internecie, wg Światowej Organizacji Zdrowia aż 50 procent z nich jest sfałszowanych. – tłumaczy Michał Kaczmarski, prezes zarządu Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków.

Kupując leki w aptece internetowej, czujność powinna wzbudzić możliwość dostawy do paczkomatu lekarstwa, możliwego do wykupienia wyłącznie po okazaniu na recepty. Środki medyczne, które można kupić bez recepty, mogą być sprzedawane przez internet. Po otrzymaniu informacji o nowym leku, który ma być skuteczny na COVID-19 warto zanotować jego nazwę i zapytać w aptece o dostępność. Jeśli nie ma go w ofercie apteki, nie należy szukać go na własną rękę w innych źródłach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia