Globulki dopochwowe – czym są i jak działają? Wskazania i przeciwwskazania do stosowania globulek i tabletek dopochwowych

Artur Białek
Globulki dopochwowe każdorazowo należy aplikować na noc. Stosowanie ich w ciągu dnia skutkuje pobrudzeniem bielizny i dyskomforem związanym z uczuciem uwalniania się płynnej substancji.
Globulki dopochwowe każdorazowo należy aplikować na noc. Stosowanie ich w ciągu dnia skutkuje pobrudzeniem bielizny i dyskomforem związanym z uczuciem uwalniania się płynnej substancji. 123rf
Globulki dopochwowe działają miejscowo, szybko i skutecznie. W zależności od ich przeznaczenia stosuje się tabletki dopochwowe lecznicze, nawilżające i regenerujące. Globulki dopochwowe to preparaty lecznicze wskazane do miejscowej aplikacji. Globulki są dwa razy większe niż ziarno zielonego groszku. W środku kapsułki zamknięta jest substancja aktywna (np. antybiotyk lub kwas mlekowy) otoczona żelową otoczką, która pod wpływem ciepła panującego w pochwie rozpuszcza się, uwalniając miejscowo swoją zawartość. Dowiedz się, kiedy stosować poszczególne rodzaje tabletek dopochwowych.

Spis treści

Czym są globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe to preparaty, które pomagają w utrzymaniu zdrowia intymnego i leczeniu infekcji intymnych. Jak wskazuje na to sama nazwa, są przeznaczone do aplikacji dopochwowej, więc działają miejscowo, dokładnie w tym miejscu. Aplikacja do miejsca działania istotnie zwiększa skuteczność tego typu produktów, a co za tym idzie również ich popularność. Należy jednak wiedzieć, że określenie "globulki" odnosi się nie substancji aktywnej, ale określa formę, w jakiej związek jest aplikowany.

Innym preparatem, ale często o podobnym działaniu są tabletki dopochwowe, które występują w formie zbitej substancji aktywnej z substancjami pomocniczymi. Globulki dopochwowe mają różnorodne działanie, dlatego każda z kobiet powinna znaleźć preparat odpowiedni na jej problem intymny.

Kiedy stosować globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe są stosowane w celu uzyskania działania miejscowego. Lekarz ginekolog przepisuje zdecydowanie najczęściej globulki dopochwowe przeciwgrzybicze, gdyż drożdżaki i bakterie powodują przeważającą liczbę infekcji intymnych u kobiet. Nie oznacza to, że preparaty te mają zastosowanie wyłączenie w celu leczenia infekcji. Znajdują zastosowanie również w profilaktyce tych dolegliwości intymnych.

Tak aplikowane środki pomagają również w nawilżaniu pochwy, przywrócenia odpowiedniego, niskiego pH pochwy oraz w regeneracji jej nabłonka.

Warto podkreślić, że błona śluzowa pochwy dobrze radzi sobie z wchłanianiem aplikowanych tą drogą substancji. Środki dopochwowe stanowią też alternatywę dla iniekcji i tabletek przeznaczonych do połykania – pozwalają uniknąć bolesnych zastrzyków i odciążają układ pokarmowy. Z tego właśnie względu, wykorzystywane są w leczeniu niepłodności, w hormonalnej terapii zastępczej i jako środki antykoncepcyjne, główne bądź wspomagające inne metody planowania rodziny.

Polecamy przeczytać: Czym są tabletki antykoncepcyjne i jak działają?

Globulki dopochwowe – podział i przeznaczenie

Globulki dopochwowe, ze względu na działanie i przeznaczenie, należy podzielić na leki, środki antykoncepcyjne i preparaty nawilżające. Najczęściej spotykane rodzaje tego typu środków to:

 • globulki przeciwgrzybicze,
 • globulki przeciwbakteryjne,
 • globulki przeciwwirusowe,
 • globulki nawilżające,
 • globulki o działaniu regeneracyjnym,
 • globulki antykoncepcyjne.

Dowiedz się więcej na temat: Jak zapobiegać i leczyć grzybicę pochwy?

Globulki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe pomagają zwalczyć uporczywe objawy infekcji intymnej – świąd, pieczenie i upławy. Poza leczeniem stanów chorobowych, wspierają odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Globulki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym w składzie mają witaminę C i E, kwas hialuronowy, inulinę (prebiotyk) i substancje pomocnicze. Inne mogą zawierać szczepy bakterii probiotycznych kwasu mlekowego np. Lactobacillus rhamnosus.

Globulki nawilżające wspomagają nawilżenie miejsc intymnych, są przeznaczone dla kobiet zmagających się z suchością pochwy. Pomagają uniknąć dyskomfortu i bólu w trakcie stosunku. Ich działanie tylko z pozoru jest błahe, jednak sucha błona śluzowa pochwy jest podatna na uszkodzenia, które powodują ból i mogą ulec nadkażeniu.

Globulki o działaniu regenerującym są pomocne w leczeniu zmian w nabłonku pochwy. Zleca się ich stosowanie po zabiegach chirurgicznych, po porodzie i w trakcie antybiotykoterapii. Te preparaty zawierają szczepy probiotycznych baterii kwasu mlekowego.

Globulki antykoncepcyjne mogą być stosowane jako główna metoda zapobiegania ciąży lub jako uzupełnienie dla innych środków antykoncepcyjnych.

Tego typu środki można tez podzielić na globulki dopochwowe bez recepty i tabletki dopochwowe na receptę. W pierwszym przypadku, środki te pełnią przede wszystkim funkcję wspomagającą w leczeniu infekcji intymnej i łagodzącą jej objawy. Globuli dostępne bez recepty, nie zawierają antybiotyków. Globulki na receptę zawierają natomiast substancje lecznicze – przeciwgrzybicze lub antybiotyki. Także globulki antykoncepcyjne są wydawane z przepisu lekarza.

Działanie globulek dopochowywch

Globulki dopochwowe wykazują działanie właściwe dla ich przeznaczenia. Środki nawilżające zawierają w swoim składzie:

 • kwas hialuronowy, który zatrzymuje wodę – działa nawilżająco,
 • witaminę E, która pomaga zachować odpowiedni poziom nawilżenia i działanie przeciwzapalnie,
 • kwas mlekowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH miejsc intymnych – czyli pH 3,8-4,4 (kwaśne).

Niektóre globulki nawilżające zawierają także glikogen lub inulinę. Są to substancje o działaniu prebiotycznym – stanowią pożywkę dla bytujących w pochwie bakterii i sprzyjają odbudowie naturalnej flory bakteryjnej. A także propolis, pomocny w regeneracji nabłonka i w profilaktyce infekcji intymnych.

Globulki regenerujące, poza kwasem hialuronowym, zawierają także naturalne substancje, wspomagające proces gojenia się ran, przyspieszające regenerację, łagodzące i uelastyczniające tkanki:

 • wyciąg z nagietka, o działaniu przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie ran,
 • ekstrakt z drzewa herbacianego, o działaniu przeciwbakteryjnym,
 • wyciąg z aloesu, o działaniu nawilżającym.

Globulki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne zawierają w swoim składzie substancje zwalczające drobnoustroje chorobotwórcze, przede wszystkim środki przeciwgrzybicze i antybiotyki. Tego typu leki działają też wspomagająco w odbudowie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Globulki dopochwowe przeciwgrzybicze są dostępne na receptę.

Globulki dopochwowe antykoncepcyjne zawierają środek plemnikobójczy. Po rozpuszczeniu w pochwie, przybierają postać gęstej pianki. Taka struktura stanowi dodatkowe zabezpieczenie, bowiem to rodzaj "zapory" zatrzymującej plemniki.

Polecamy przeczytać poradniki:

Jak stosować i aplikować globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe należy aplikować wieczorem, przed pójściem spać, czyli po oddaniu moczu i umyciu miejsc intymnych. Przed wprowadzeniem środka do pochwy, należy dokładnie umyć ręce w wodzie z mydłem.

Globulkę lub tabletkę dopochwową należy wziąć w rękę, usiąść na ubikacji i zaaplikować w sposób analogiczny, jak tampon. Niektóre kobiety wolą wprowadzać globulkę kucając. W takiej pozycji, pochwa ulega skróceniu i łatwiej jest umieścić preparat na odpowiedniej głębokości. Komfortowa może okazać się też pozycja stojąca z uniesioną i podpartą nogą np. o wannę. Globulkę należy wprowadzić głęboko do pochwy, popychając ją palcem, najlepiej serdecznym. Powłoczka globulki jest śliska, co ułatwia aplikację i jest komfortowa. Przed ta czynnością, warto przyciąć paznokcie – zbyt długie mogą powodować niewielkie urazy.

Niektóre globulki, tabletki i kapsułki można zwilżyć wodą przed aplikacją (w niektórych przypadkach, gdy woda pełni funkcję rozpuszczalnika dla substancji aktywnej, jest to nawet zalecane). Ułatwi to aplikację i zmniejszy uczucie dyskomfortu, zwłaszcza w przypadku kobiet, które uskarżają się na suchość pochwy. Nie należy tego jednak robić, jeżeli w dołączonej ulotce do produktu ulotce nie zostało zamieszczone stosowne zalecenie.

Globulki należy aplikować bezpośrednio przed snem (wyjątkiem są sytuacje, w których lekarz zaleca inną porę). Dzięki temu, substancja aktywna ma czas na działanie, a ryzyko wycieku substancji jest mniejsze. Mimo to, najczęściej dochodzi do zabrudzenia bielizny lub pościeli, więc w trakcie trwania leczenia, warto stosować wkładki higieniczne lub podpaski. Niektóre globulki mają bardzo intensywny żółty kolor, a tabletki dopochwowe nie powodują wycieku, gdyż nie zawierają płynnej substancji.

Nie należy stosować kilku środków dopochwowych jednocześnie, chyba że takie zalecenie wydał lekarz. Najczęściej jednak wdrażane jest leczenie sekwencyjne – po skończeniu przyjmowania jednego preparatu, rozpoczyna się terapia lecznicza w wykorzystaniem drugiego. W niektórych przypadkach leki dopochwowe należy przyjmować na zmianę, np. co drugi dzień lub tego samego dnia, o różnych porach.

Globulki dopochwowe antykoncepcyjne zwykle aplikuje się na ok. 10-20 minut przed planowanym stosunkiem. Środki o działaniu leczniczym należy aplikować zgodnie z zaleceniami lekarza. Środki o działaniu nawilżającym i regenerującym powinny być przyjmowane raz na dobę, przez okres minimum 10 dni.

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

Czy w trakcie terapii z wykorzystaniem globulek dopochwowych, należy powstrzymać się od współżycia?

Globulki dopochwowe przeciwgrzybicze wymagają przerwania współżycia. Abstynencja seksualna powinna trwać minimum tyle, ile wynosi czas aplikacji leku, choć z reguły zalecane jest wydłużenie wstrzemięźliwości przynajmniej o kilka dni po zaprzestaniu przyjmowania leku. Powstrzymanie się od seksu powoduje, że nie ma możliwości zakażenia partnera bakteriami, wirusami lub drożdżakami, które wywołały infekcję. Współżycie w trakcie terapii może skutkować szybkim nawrotem infekcji po skończonej kuracji.

W przypadku globulek regenerujących i nawilżających, nie ma potrzeby powstrzymywania się od zbliżenia, chyba że zostało wydane takie zalecenie. Częstokroć ich stosowanie zwiększa komfort podczas stosunku płciowego z partnerem.
Należy pamiętać, że niektóre z zawartych w globulkach substancji (np. oleje i tłuszcze), mogą doprowadzić do uszkodzenia prezerwatywy lub kapturka antykoncepcyjnego. Globulki dopochwowe, także te o działaniu antykoncepcyjnym, nie zabezpieczają przed wirusem HIV i przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przeczytaj również o: Właściwościach regeneracyjnych witaminy E

Globulki dopochwowe – przeciwwskazania

Globulki dopochwowe są środkiem bezpiecznym, więc lista przeciwwskazań przed ich stosowaniem jest raczej krótka. Tego typu środków nie należy stosować podczas menstruacji, w trakcie trwania ciąży i w okresie karmienia piersią. Stosowanie globulek nie jest zalecane w połączeniu z niektórymi środkami antykoncepcyjnymi – z prezerwatywami i z lateksowymi wkładkami antykoncepcyjnymi.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia