Kapturek dopochwowy – co to jest?
Kapturek dopochwowy, nazywany także diafragmą czy błoną dopochwową, to środek umożliwiający zapobieganie ciąży, który był stosowana na długo przed wprowadzeniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Obecnie produkowany jest z silikonu lub gumy lateksowej.
W kształcie kapturek dopochwowy przypomina półkulę, której brzeg jest dodatkowo wzmocniony przy pomocy metalowego pierścienia. Jest on podatny na wyginanie, ale jednocześnie zapewnia krawędzi odpowiednią stabilność, która znacząco ułatwia użytkowniczkom wprowadzanie kapturka do pochwy.
Środkowa część kapturka to cienka membrana, która nie jest wyczuwalna w czasie stosunku seksualnego przez żadnego z partnerów. Wyposażono go także w specjalne zagłębienie przeznaczone do wypełniania wybranym środkiem plemnikobójczym, co dodatkowo podnosi skuteczność tej metody antykoncepcji. Dzięki niemu również wyjmowanie kapturka nie powinno sprawić większych kłopotów.
Kapturki dopochwowe występują w kilku rozmiarach, które różnią się między sobą po względem średnicy. O tym, jaki rozmiar będzie odpowiedni, każdorazowo decyduje ginekolog. To niezwykle ważna kwestia, ponieważ odpowiednie dopasowania ogranicza ryzyko nieszczelności kapturka i zwiększa jego skuteczność.
Kapturek dopochwowy a kapturek naszyjkowy
Kapturek dopochwowy jest bardzo często mylony z kapturkiem naszyjkowym, co jest całkiem zrozumiałe ze względu podobieństwa pomiędzy tymi produktami. Mają one bardzo podobny mechanizm działania i obydwa kapturki wprowadza się do pochwy przed stosunkiem seksualnym.
Kapturek naszyjkowy jest nieco mniejszy od kapturka dopochwowego. To dlatego, Kapturek antykoncepcyjny zakłada się do 6 godzin przed stosunkiem, choć oczywiście można to również zrobić przed samym zbliżeniem. Co więcej, takie zabezpieczenie należy pozostawić w pochwie przynajmniej przez 6 godzin po stosunku, ale maksymalnie do 24 godzin po nim. , do której musi bardzo dokładnie przylegać. Kapturek dopochwowy natomiast ma większą powierzchnię i powinien zostać umieszczony między szyjką macicy a spojeniem łonowym.
Kapturek antykoncepcyjny – jak to działa?
Stosowanie kapturków dopochwowych jest mechaniczną metodą zapobiegania ciąży. Ich działania polega zatem w głównej mierze na tym, aby uniemożliwić plemnikom przedostanie się do szyjki macicy, dzięki czemu nie dojdzie do zapłodnienia.
Niestety, nawet dobrze dobrany i właściwie założony kapturek dopochwowy może nie być w pełni skuteczny, jeśli nie osłoni on w całości szyjki macicy. Z tego powodu osoby korzystające z tej metody antykoncepcji powinny również używać środków plemnikobójczych, które tworzą nieprzyjazne dla plemników środowisko i spowalniają ich ruchliwość. Środki tego typu należy nakładać w zagłębienie kapturka i na jego zewnętrzną krawędź.
Warto przy tym podkreślić, że kapturki antykoncepcyjne chronią przed niechcianą ciążą, ale nie stanowią skutecznego zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak choroby weneryczne i wirusy, m.in. HIV. Metoda ta może najwyżej ograniczyć nieco zagrożenie rozwojem śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy i zapalenia narządów miednicy mniejszej.
Jak stosować kapturek dopochwowy?
Przed rozpoczęciem stosowania kapturka antykoncepcyjne wskazane jest, by poćwiczyć jego zakładanie. Początki bywają dość trudne, jednak osoby korzystające z tej metody antykoncepcji muszą dojść do perfekcji, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo.
Kapturek antykoncepcyjny zakłada się do 6 godzin przed stosunkiem, choć oczywiście można to również zrobić przed samym zbliżeniem. Co więcej, takie zabezpieczenie należy pozostawić w pochwie przynajmniej przez 6 godzin po stosunku, ale maksymalnie do 24 godzin po nim.
Chociaż kapturka nie trzeba wyjmować przed kolejnymi zbliżeniami, należy pamiętać o ponownej aplikacji środka plemnikobójczego, tym razem już bezpośrednio do pochwy. Przed każdym użyciem kapturka oraz po nim należy dokładnie umyć go w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła.
Ponieważ kapturek dopochwowy jest produktem wielorazowym, można go z powodzeniem stosować nawet przez dwa lata, pamiętając jedynie o regularnych kontrolach u ginekologa. U niektórych kobiet może bowiem dojść do zmiany wielkości pochwy, co wiąże się z koniecznością zastosowania kapturka w innym rozmiarze.
Kapturek dopochwowy – jak zakładać?
W pierwszej kolejności na kapturek antykoncepcyjny nakłada się środek plemnikobójczy. Następnie należy ścisnąć palcami pierścień kapturka i kierując go w głąb pochwy wsunąć kapturek do środka.
Wspomniany pierścień trzeba przy tym przesunąć za szyjkę macicy, by znalazła się tam tylna krawędź kapturka. Jego przednia część powinna natomiast zostać wsunięta za spojenie łonowe.
Jeśli po założeniu kapturka jesteśmy w stanie wyczuć pod nim twarde ujście szyjki macicy, możemy uznać, iż jego aplikacja zakończyła się sukcesem, a szyjka została dobrze zakryta.
Kapturek dopochwowy – skuteczność
Skuteczność działania kapturka dopochwowego zależy od jego właściwego użytkowania zgodnie z zaleceniami ginekologa i konkretnego producenta, i sięga 94 procent.
Warto przy tym pamiętać o tym, że działanie kapturków może zostać osłabione pod wpływem różnych preparatów stosowanych dopochwowo. Należą do niego lubrykanty z zawartością silikonów, wazeliny czy olejków, a także preparaty aplikowane przy stanach zapalnych, na przykład w postaci globulek dopochwowych. W przypadku trwającego leczenia stosunki bez zastosowania prezerwatywy nie są jednak zalecane, a najlepszym środkiem nawilżającym strefy intymne są preparaty na bazie wody, najlepiej z dodatkiem kojącego żelu aloesowego.
Kapturek antykoncepcyjny – przeciwwskazania
Używanie kapturka dopochwowego jako środka mechanicznego jest zalecane przede wszystkim tym kobietom, które nie mogą lub po prostu nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej. Nie każda kobieta może jednak zdecydować się na korzystanie z metody zapobiegania ciąży.
Do najczęstszych przeciwwskazań należą:
- nawracające stany zapalne układu moczowego i pochwy,
- osłabione napięcie mięśni pochwy i krocza,
- uczulenie na silikon lub gumę – używanie kapturka może w takim przypadku grozi podrażnieniem śluzówki, a nawet wstrząsem toksycznym, który objawia się między innymi obrzękiem, spadkiem ciśnienia, osłabieniem, szybszym biciem serca, utratą przytomności, a w nielicznych sytuacjach nawet zgonem,
- wady w budowie układu rozrodczego – zalicza się do nich niewłaściwe ukształtowanie tylnego brzegu spojenia łonowego lub przegroda pochwy.
Kapturek dopochwowy – wady i zalety
Tak jak każda inna metoda antykoncepcji, również kapturki dopochwowe mają swoje wady i zalety.
Zalety kapturków dopochwowych:
- nie mają wpływu na gospodarkę hormonalną i cykl miesiączkowy,
- nie wpływają negatywnie na zdrowie kobiety,
- można je zakładać na kilka godzin przed stosunkiem,
- mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak neoplazja szyjki macicy lub zapalenie narządów miednicy mniejszej,
- są dość skuteczne w porównaniu z innymi mechanicznymi metodami antykoncepcji,
- są niedrogie – choć za kapturek trzeba zapłacić nawet 350 złotych, czas ich użytkowania sięga nawet do 2 lat,
- są produktami wielorazowego użytku.
Wady kapturków dopochwowych:
- nie są zbyt popularne w naszym kraju, przez co kobiety mają często trudności z ich nabyciem,
- ich zakładanie jest dość trudne i może sprawiać problemy,
- są mniej skuteczne niż środki hormonalne,
- nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
- podnoszą ryzyko rozwoju stanów zapalnych układu moczowo-płciowego,
- tworzywo wykorzystane do ich produkcji mogą wywoływać reakcje alergiczne.
ZOBACZ: Dlaczego Polki unikają wizyt u ginekologa?