Co pomaga na ból brzucha w czasie okresu? Zioła na bóle menstruacyjne. Te napary pomogą łagodzić dolegliwości związane z miesiączką

Marta Siesicka-Osiak
Naturalne napary to alternatywa dla tabelek przeciwbólowych. Zobacz na kolejnych zdjęciach, po co warto sięgać na ból brzucha w czasie okresu.
Naturalne napary to alternatywa dla tabelek przeciwbólowych. Zobacz na kolejnych zdjęciach, po co warto sięgać na ból brzucha w czasie okresu. Sora Shimazaki/Anna Pou/Pexels
Bolesne miesiączki to przypadłość, z którą boryka się na co dzień wiele kobiet. Częstym podłożem dolegliwości są zaburzenia hormonalne. Osoby, które chcą uniknąć comiesięcznego przyjmowania doustnych leków przeciwbólowych, mogą wybrać naturalne metody łagodzenia bóli menstruacyjnych. Co pomaga na ból brzucha w czasie okresu? Polecamy napary ziołowe o działaniu rozkurczającym i przeciwbólowym, w tym herbatki z popularnej melisy i mięty. Zobacz, co pić na bóle menstruacyjne

Spis treści

Zioła na bóle menstruacyjne. Zadziałają przeciwskurczowo i przeciwbólowo

Bolesne miesiączki to problem, z którym mierzy się na co dzień wiele kobiet. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele, od zaburzeń hormonalnych, przez mięśniaki macicy po endometriozę.

Obfite miesiączki, którym towarzyszą dolegliwości bólowe, powinny być skonsultowane z lekarzem, który ustali ich przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli ból pojawia się od czasu do czasu i ma umiarkowane nasilenie, można spróbować łagodzić go za pomocą naparów ziołowych. Co pomaga na ból brzucha w czasie okresu?

Pomóc może m.in. przeciwskurczowa herbatka zaparzona z liści bazylii lub passiflory. Przydatny może okazać się także imbir, który wykazuje właściwości zarówno rozkurczające, jak i przeciwbólowe. W galerii przedstawiamy więcej ziół, które mogą być pomocne w łagodzeniu objawów bolesnych miesiączek.

Co pić na bóle menstruacyjne? Wybierz te zioła

Co na bardzo silne bóle miesiączkowe? Znane i wypróbowane domowe sposoby

Bóle menstruacyjne potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Występują regularnie, więc wiele kobiet, chcąc chronić się przed skutkami ubocznymi leków przeciwbólowych, unika przyjmowania ich w tym czasie. Pozostaje im szukanie ratunku w naturalnych, sprawdzonych metodach, praktykowanych jeszcze przez nasze babcie. Oprócz picia ziołowych naparów warto także wziąć pod uwagę:

  1. Ciepłe okłady na podbrzusze – to rozwiązanie dla kobiet, które mają słabe lub umiarkowane krwawienia. Termofor lub butelka z ciepłą wodą przykładane do podbrzusza, pomagają rozkurczyć mięśnie macicy.
  2. Aktywność fizyczna – wbrew pozorom spacer, joga lub pilates pomogą łatwiej uporać się z bólem towarzyszącym menstruacji. O sporcie należy pamiętać, także w innych fazach cyklu, ponieważ badania wykazują, że wykonywanie 30 minut ćwiczeń aerobowych trzy razy w tygodniu, znacznie zmniejsza nasilenie skurczów menstruacyjnych.
  3. Czas na odpoczynek – w miarę możliwości warto zadbać o to, aby w pierwszych dniach miesiączki znaleźć więcej czasu na sen i regenerację. Należy unikać stresujących sytuacji, ponieważ mogą nasilać dolegliwości bólowe w czasie miesiączki.
  4. Ciepłe kąpiele – kąpiel w wannie pełnej ciepłej, ale nie gorącej, wody pomoże załagodzić ból podbrzusza i często towarzyszący menstruacji, ból pleców. Ponadto pomoże się zrelaksować i zapewni dodatkową chwilę odpoczynku.

W czasie menstruacji warto zadbać także o właściwą suplementację, która może pomóc w zmniejszeniu nasilenia skurczów macicy. Należą do nich kwasy tłuszczowe omega-3, magnez oraz witaminy B 1 i B 6.

Kochaj bezpiecznie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia