Solarium kusi wiele osób obietnicą zdobycia pięknej, złotobrązowej opalenizny w stosunkowo krótkim czasie. Korzystanie z łóżek i kabin opalających uchodzi za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Według licznych badań naukowych – w tym m.in. prowadzonych pod przewodnictwem Międzynarodowej Agencji Badań Raka – opalanie w solarium niesie za sobą wiele poważnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia.
Spis treści
Jak działa solarium?
Solarium to urządzenie elektryczne w formie łóżka czy kabiny, zbudowane z lamp UV emitujących promienie ultrafioletowe podobne do tych naturalnie wytwarzanych przez słońce (UV-A i UV-B). Pod ich wpływem w skórze zachodzi reakcja obronna, którą nazywamy opalenizną. Ten pożądany efekt pięknej, złoto-brązowej skóry świadczy jednak nie o zdrowiu, ale o tym, że skóra walczy i broni się przed promieniowaniem zwłaszcza UV-A, które wnika w jej głębokie warstwy i ją uszkadza. W wyniku tego utlenia się melanina, która ma za zadanie osłonić skórę przed szkodliwym dla niej promieniowaniem. Tak właśnie powstaje opalenizna. Gdy narażamy się na zbyt dużą dawkę promieniowania możemy jednak doprowadzić do wystąpienia rumienia i poparzenia.
Sprawdź: Opalenizna z zastrzyków lub sprayu do nosa. To niebezpieczny melanotan
Pierwsze solarium powstało w latach 70. XX w. i było ono przeznaczone do leczenia chorób wynikających z niedoboru witaminy D. Szybko jednak moda na opaleniznę sprawiła, że zaczęto wykorzystywać urządzenie do uzyskiwania jej w błyskawiczny i nadmierny sposób. W 2016 Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska oraz Pojawiających się Zagrożeń (ang. Scientific Committee on Health, Environmental and Emerging Risks, SCHEER) przeprowadził badania nad wpływem solarium na zdrowie i wydał opinię, że nawet umiarkowane i zgodne z procedurami korzystanie z solariów jest szkodliwe.
Sprawdź, czemu lepiej nie korzystać z solarium!
Czy da się bezpiecznie korzystać z solarium?
Jeśli mimo wszystko chcesz skorzystać z solarium, warto przestrzegać kilku zasad:
- używaj kosmetyków przed korzystaniem z solarium – stosuj specjalne kosmetyki przeznaczone tylko do stosowania w solarium. Nie tylko przyspieszają one uzyskanie opalenizny i ją utrwalają, ale też nawilżają i chronią skórę przed fotostarzeniem,
- nie używaj kosmetyków przeciwsłonecznych – kremy z filtrem spowolnią uzyskanie opalenizny, co sprawi, że z powodu braku efektów będziesz narażać się na kolejne dawki promieniowania UV. Natomiast olejki czy kremy inne niż te przeznaczone do korzystania z nich na solarium nie są testowane w warunkach sztucznego promieniowania wytwarzanego przez lampy UV,
- zminimalizuj czas opalania – szczególnie dotyczy to osób o jasnej karnacji i rzadko korzystających z opalania zarówno w solarium, jak i na słońcu. Lepiej wybrać kilka krótszych sesji, niż jedną długą.
Sprawdź, czemu solarium nie jest dobre dla twojego zdrowia.