Spis treści
Dlaczego warto czytać poradniki psychologiczne?
Poradniki psychologiczne to książki, które pomagają radzić sobie w życiu, pokonywać własne ograniczenia i problemy, znajdować drogę do wyznaczonych celów. Ich lektura ułatwia samodoskonalenie i rozwój osobisty, przez który rozumiane są działania na rzecz poprawy swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego oraz osiągnięcia maksymalnego potencjału w życiu.
Spośród wielu książek psychologicznych szczególnie popularne i zachwalane są te poświęcone samopomocy (z gatunku self-help), a także samodoskonaleniu (self-improvement) czy samoregulacji emocji (self-regulation), które będą pomocne zwłaszcza dla rodziców i ich dzieci, szczególnie małych.
Obecnie wybór poradników psychologicznych wciąż rośnie, co ma związek z dużym zapotrzebowaniem. W wyniku bieżących wydarzeń stanowią one coraz bardziej poszukiwaną lekturę. Na szczęście jednak oferta tytułów poświęconych aktualnych tematom i problemom pomaga czytelnikom wybierać pozycje, które mogą być im najbardziej przydatne.
Polecane poradniki psychologiczne
Polecane książki o rozwoju osobistym
Warto sięgnąć po książki polskich autorów, takich jak Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Katarzyna Miller (wraz Suzan Giżyńską), Tomasz Kryszczyński, Katarzyna Kucewicz, Sylwia Sitkowska czy Katarzyna Czyż, pod względem komunikacji idąca w ślady Gary’ego Bishopa. Ten autor popularnej w Polsce serii książek znanych z dosadnych tytułów i bezpośredniego języka nazywa rzeczy po imieniu i nie przebiera w słowach, by na drodze szoku pokazać czytelnikom prawa rządzące naszymi zachowaniami. W ten sposób pokazuje, które stoją na drodze do pokonywania własnych barier, rozwijania się i osiągania życiowych celów.
Różnorodny wybór poradników psychologicznych poświęconych bieżącym tematom można znaleźć w serii „Inwestuj w siebie” i innych pozycjach Kompanii Mediowa, choć również wiele innych wydawnictwa proponuje ciekawy zestaw lektur. Inspiracji dostarczą książki bestsellerowego autora Robina Sharmy, który stworzył „Klub 5 rano” i „Manifest codziennego bohatera”. W tej ostatniej czołowy guru rozwoju osobistego uczy, jak żyć bardziej optymistycznie i bez lęku pokonywać życiowe trudności, w kreatywny sposób realizując swój potencjał.
Warto sięgnąć też po książki mistrzów takich jak Osho, Deepak Chopra, Thich Nhat Hanh, a także innych autorów klasyki poświęconej medytacji, jak Jon Kabat-Zinn czy Christophe André. Właśnie te kierunki z pogranicza filozofii i psychologii, a zwłaszcza bardziej nowoczesny i przystępny mindfulness, stanowią niezwykle ceniony teraz sposób na rozwój osobisty w zaciszu własnego domu.
Coaching zawsze w zasięgu ręki
Czytanie książek może zastąpić niedostępny dla wielu osób coaching czy sesje z psychologiem. Mogą stymulować interaktywny proces rozwoju wewnętrznego czy na przykład dotyczącego relacji. Nierzadko są napisane w taki sposób, że umożliwia samodzielne poznawanie siebie i mechanizmów rządzących ludźmi. Ułatwia w ten sposób dokonywanie zmian, które są nieodłącznym elementem drogi prowadzącej do życiowych postępów.
Co ważne, książek o rozwoju osobistym nie czyta się na raz, lecz często sięga po nie po przemyśleniu czy przepracowaniu ważnych kwestii. Stanowi to pewnego rodzaju proces terapeutyczny, nierzadko kierowany przez autora za pomocą zadanych ćwiczeń. Pozwalają one czytelnikowi zadać sobie ważne pytania i uruchomić proces poszukiwania odpowiedzi.
W podobny sposób terapię prowadzi terapeuta, a także uczy rozwoju coach. Z dostępu do dużych zasobów wiedzy może teraz korzystać praktycznie każdy poprzez lekturę. Przed zakupem książki warto jednak sprawdzić informacje na temat autora, jego dorobku i kompetencji.
Czytaj ulubiony książki na wygodnym tablecie
E-booki zamiast ciężkich tomów
Korzystanie z poradników w wolnych chwilach nie musi wiązać się z noszeniem przy sobie ciężkich i zajmujących sporo miejsca książek drukowanych. Są też łatwiej dostępne i przystępne, co wiążę się z wygodą lektury. Służą temu czytniki e-booków, czyli urządzenia wyświetlające książki w wersji elektronicznej, choć można też korzystać i czy dokumentów.
Lekkie urządzenie o rozmiarach notesu można zabrać praktycznie wszędzie. A także przechowywać w nim wiele książek i wracać do miejsca, w którym skończyło się czytanie. Większość modeli jest wyposażona w ekran o właściwościach papieru (technologia e-ink) z redukcją szkodliwego światła niebieskiego, przez co nie męczą oczu tak, jak ekrany innych urządzeń elektronicznych. E-booki można czytać nawet ciemności, nie przeszkadzając przy tym innym osobom.
Praktyczne książki elektroniczne są dostępne w formatach EPUB i MOBI. Aby móc je zgłębiać, wcale nie jest jednak potrzebny e-czytnik. Można czytać je bowiem również na typowych urządzeniach mobilnych, co jest możliwe dzięki aplikacjom na tablety, laptopy czy smartfony.