Spis treści
Stanie nie musi być zdrowsze od siedzenia
Stanie zyskało popularność wśród osób, które chcą zrekompensować szkody wynikające z siedzącego trybu życia – spędzania długich dni przed komputerem, telewizorem lub za kierownicą. Biurka do pracy na stojąco stały się popularną opcją wśród pracowników biurowych, a w innych branżach, takich jak handel detaliczny, pracownicy często pracują na stojąco.
Jednak nowe badania naukowców z University of Sydney (Australia) wykazały, że w dłuższej perspektywie stanie w porównaniu z siedzeniem nie poprawia stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego (choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność serca) i może zwiększyć ryzyko problemów krążeniowych związanych ze staniem, takich jak żylaki i zakrzepica żył głębokich.
Wykazali również, że siedzenie przez więcej niż 10 godzin dziennie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i hipotensji ortostatycznej (spadku ciśnienia tętniczego w pozycji stojącej) co podkreśla potrzebę większej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jednocześnie nie zauważono, aby dłuższe stanie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
– Kluczowym wnioskiem jest to, że stanie przez zbyt długi czas nie zrównoważy siedzącego trybu życia i może być ryzykowne dla niektórych osób pod względem zdrowia układu krążenia. Odkryliśmy, że dłuższe stanie nie poprawia zdrowia sercowo-naczyniowego w dłuższej perspektywie i zwiększa ryzyko problemów z krążeniem – powiedział dr Matthew Ahmadi, główny autor i zastępca dyrektora Centrum Badawczego Mackenzie Wearables w Charles Perkins Centre.
Jak zaznaczył, istnieją inne sposoby, aby osoby prowadzące siedzący tryb życia mogły poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe.
Większość dnia siedzisz - w pracy lub w domu? Poznaj 9 skutków ubocznych siedzenia
Siedzimy w pracy, w samochodzie, w komunikacji publicznej. Siedzimy też w czasie wolnym. Siedzący tryb życia zdominował naszą codzienność. Nie oznacza to jednak, że to coś dobrego. Długotrwałe siedzen...
Wykorzystaj te pomysły zamiast stania. To lepszy sposób na poprawę zdrowia i krążenia
Chociaż naukowcy odkryli, że dłuższe stanie nie przynosi korzyści zdrowotnych, przestrzegają przed siedzeniem przez dłuższy czas, zalecając osobom, które regularnie prowadzą siedzący tryb życia lub stoją przez długi czas, regularny ruch w ciągu dnia.
– Dla osób, które regularnie siedzą przez długi czas, włączenie dużej ilości ruchu w ciągu dnia i ustrukturyzowane ćwiczenia mogą być lepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia – powiedział profesor Emmanuel Stamatakis, dyrektor Mackenzie Wearables Research Hub.
Badania profesora Stamatakisa i dr. Ahmadiego opublikowane na początku tego roku wykazały, że około 6 minut intensywnych ćwiczeń lub 30 minut umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń dziennie może pomóc obniżyć ryzyko chorób serca nawet u osób, które prowadziły siedzący tryb życia przez ponad 11 godzin dziennie.
– Rób regularne przerwy, spaceruj, przeprowadzaj spotkania biznesowe w ruchu (walking meeting), korzystaj ze schodów, rób regularne przerwy podczas długich podróży samochodem lub wykorzystaj przerwę na lunch, aby odejść od biurka i trochę się poruszać. W Australii wkraczamy teraz w cieplejsze miesiące, więc pogoda jest idealna na aktywność fizyczną – powiedział Stamatakis.
Najnowsze badanie przeprowadzono przy użyciu danych o zawałach, udarach i chorobach układu naczyniowego zebranych w okresie siedmiu do ośmiu lat od 83 013 dorosłych w Wielkiej Brytanii. Na początku badania osoby te nie miały chorób serca. Ich aktywność fizyczną mierzono przy użyciu profesjonalnej jakości urządzeń noszonych na nadgarstku, podobnych do smartwatcha.
Jak przyznają autorzy, dane wykorzystane w badaniu nie dotyczyły wprost korzystania z biurka na stojąco; mierzono natomiast wpływ zwiększonego stania na układ sercowo-naczyniowy i krążeniowy. Korzystanie z biurka na stojąco w tym badaniu prawdopodobnie przyczynia się do bardzo niewielkiej części całkowitego stania.
Prowadzisz siedzący tryb życia? Uważaj, bo brak ruchu zwiększa ryzyko rozwoju chorób
Siedzący tryb życia nie tylko obniża sprawność fizyczną, ale może zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób. Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 80 proc. mło...
Źródło: Device-measured stationary behaviour and cardiovascular and orthostatic circulatory disease incidence International Journal of Epidemiology
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: