Śluz ślimaka to azjatycki sekret piękna. Świetnie działa na trądzik, zmarszczki i przebarwienia. Poznaj właściwości tego cudownego kosmetyku

Gabriela Fedyk
Kosmetyczny przebój ostatnich lat dla niektórych jest kontrowersyjny, inni nie wyobrażają sobie bez niego pielęgnacji.
Kosmetyczny przebój ostatnich lat dla niektórych jest kontrowersyjny, inni nie wyobrażają sobie bez niego pielęgnacji. lookstudio/freepik
Śluz ślimaka pojawił się na rynku kosmetycznym kilka lat temu i od razu znalazł zarówno grono wielbicielek, jak i przeciwniczek. Ten popularny składnik koreańskiej pielęgnacji ma niesamowite właściwości, dzięki którym możemy zniwelować zmarszczki, trądzik i suchą skórę. Sprawdź, jak działa śluz ślimaka i dowiedz się więcej o tym składniku.

Spis treści

Ślimaki – zaskakujące lekarstwo, kosmetyk i przysmak

Ślimaki były używane jako medykament i kosmetyk od wieków. Podobno Hipokrates na stany zapalne skóry, ostry kaszel, wrzody i trudno gojące się rany przepisywał zmiażdżonego ślimaka. Społeczności wiejskie w południowych Włoszech używały śluzu ślimaka do łagodzenia brodawek, modzeli i trądziku.

W kuchni francuskiej ślimaki podawane są jako maślano-czosnkowa przekąska escargot.

Ślimaki, które trafiały do szefów kuchni we Francji, pochodziły z Chile. Pracownicy, którzy pracowali na hodowli ślimaków, często kaleczyli sobie dłonie i ramiona na metalowych klatkach. Zauważyli, że śluz ślimaka leczył rany i zmiękczał ich skórę.

Południowokoreański przemysł kosmetyczny zainteresował się tym niecodziennym składnikiem i zainwestował w badania nad ślimaczym śluzem. Testy potwierdziły, że filtrat wydzieliny ślimaka nawilża skórę, zwiększa elastyczność, zmniejsza przebarwienia, a także ma właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu trądziku i niektórych rodzajów trądziku różowatego. Jak wykazały badania, śluz ślimaka pomaga stymulować tworzenie kolagenu i elastyny. Przywraca też nawilżenie.

Jak powstają kosmetyki ze śluzem ślimaka?

Ślimaki, które najczęściej są wykorzystywane w kosmetyce, to Helix aspersa Muller, czyli brunatny ślimak ogrodowy. Produkuje on dwa rodzaje śluzu – limozynę oraz kryptozynę. Limozyna jest neutralna dla ciała człowieka. Kryptozyna natomiast ma wiele pozytywnych właściwości dla naszej skóry.

W jaki sposób jest pozyskiwany śluz ślimaka? Hodowane ślimaki są wypuszczane na spacery, gdzie mają dostęp do roślin. Po takim spacerze wyprodukowany śluz jest pobierany, oczyszczany i przetwarzany na filtrat śluzu ślimaka – czysty śluz ślimaka – z którego później powstają kosmetyki.

Jakie właściwości ma śluz ślimaka? Zastosowanie

Śluz ślimaka to uniwersalny i wielozadaniowy składnik. Mogą go używać osoby o każdym typie cery i z różnymi problemami skórnymi. Testy i badania z udziałem śluzu ślimaka potwierdziły, że jest to doskonały składnik pielęgnacji twarzy. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku:

  • trądziku,
  • suchej skóry,
  • zmarszczek.

Śluz ślimaka jest bogaty w wiele cennych składników:

  • kolagen,
  • elastynę,
  • alantoinę,
  • kwas glikolowy,
  • witaminy A, C i E.

Wykazuje właściwości regenerujące, ujędrniające i naprawcze. Reguluje wydzielanie sebum i wygładza skórę, głęboko nawilża i odżywia.

Śluz ślimaka – superkosmetyk do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej i podrażnionej

Kosmetyki ze śluzem ślimaka sprawdzi się w pielęgnacji cery z oznakami starzenia – zniwelują zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone naczynka i szarość skóry. Ta naturalna substancja stymuluje produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, które wygładzają zmarszczki i sprawiają, że skóra staje się jędrna i napięta.

Śluz ślimaka korzystnie wpływa też na skórę trądzikową. Wykazuje właściwości oczyszczające, regulujące wydzielanie sebum, odświeżające, wygładzające, regenerujące, dogłębnie nawilżające. Śluz ślimaka redukuje widoczność blizn i łagodzi stany zapalne.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka sprawią, że podrażniona cera, która boryka się z zaczerwienieniami, jest podatna na urazy czy przesuszona, będzie ukojona, nawilżona i zregenerowana.

Śluz ślimaka – kosmetyczny hit na sklepowych półkach

Lepki osad, jaki ślimaki po sobie zostawiają, znalazł zastosowanie w kosmetyce i od wielu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Na rynku dostępne są:

  • kremy do twarzy,
  • kremy pod oczy,
  • maski i maseczki,
  • mgiełki,
  • sera.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mel
Moja skóra ma ogólnie problemy z regeneracją, trądzik długo nie schodził do tego dość poważne oparzenie... Dopiero wizyty w Osielsku w komorze normobarycznej przyniosły jakieś efekty.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia