Kolka u noworodka - objawy, przyczyny i leczenie. Sprawdź, jakie są najlepsze metody na kolkę u noworodka!

Justyna Śmigaruk
Kolka nerkowa u noworodka jest konsekwencją jeszcze nie w pełni rozwiniętego układu pokarmowego.
Kolka nerkowa u noworodka jest konsekwencją jeszcze nie w pełni rozwiniętego układu pokarmowego. 123rf.com
Kolka u noworodka jest bardzo rozpowszechnioną dolegliwością. Objawy kolki u noworodka są charakterystyczne - najbardziej alarmujący jest głośny, długotrwały płacz. Istnieje szereg domowych sposobów, by złagodzić kolki u dziecka. Jeśli żaden z nich nie działa, trzeba zwrócić się do pediatry.

Kolka u noworodka - skąd się bierze?

Kolka u noworodka jest przyczyną niejednej nieprzespanej nocy. Zwykle kolki u dziecka pojawiają się pomiędzy 2. a 6 tygodniem od narodzin i trwają, z różnym nasileniem, do 6. miesiąca życia. Prawie połowa maluchów cierpi na ataki kolkowe. Te bolesne skurcze jelit sprawiają, że dziecko niepokoi się, płacze, krzyczy. U wielu noworodków nie udaje się ustalić przyczyn kolki. Najczęściej stoją za nią:

  • Nietolerancja laktozy.
  • Alergie pokarmowe.
  • Niska masa urodzeniowa dziecka.
  • Połykanie powietrza podczas ssania butelki lub piersi.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Wzdęcia.
  • Niedojrzałość układu pokarmowego, który dopiero uczy się radzić sobie z przyjmowanym pokarmem.

Kolki u dzieci najczęściej wiążą się z aburzeniami wydzielania enzymów i hormonów żołądkowo-jelitowych. Niektórzy badacze upatrują się przyczyn także w niedojrzałości układu nerwowego, który nieprawidłowo odbiera impulsy związane z sytością.

Kolka u noworodka - objawy dolegliwości

Kolka u noworodka objawia się przede wszystkim intensywnym, bardzo głośnym płaczem, który nie mija podczas przytulania czy po nakarmieniu dziecka. Do objawów należą także:

  • Zaczerwienienie twarzy.
  • Widoczny niepokój i napięcie.
  • Twardy w dotyku brzuch.
  • Prostowanie nóżek i zaciskanie pięści.
  • Gazy.

Kolki u noworodka diagnozuje się, gdy ataki występują co najmniej 3 razy w tygodniu i trwają co najmniej 3 godziny w ciągu doby, także z przerwami.

Kolka u noworodka - sposoby

Kolka u noworodka wiąże się z silnym bólem, dyskomfortem i niepokojem. Kilkutygodniowemu dziecku nie sposób wytłumaczyć, że jego dolegliwości miną. Ważne jest, by rodzice zachowali spokój i wdrożyli metody pomagające złagodzić bóle i uspokoić malucha. Bardzo istotne są też działania profilaktyczne. Odpowiednia technika karmienia.

Kolki u dziecka karmionego piersią można osłabić stosując następujące metody:

  • Odciąganie odrobiny mleka przed rozpoczęciem karmienia (pierwsze mleko zawiera bardzo dużo laktozy i mało tłuszczu, jest więc ciężkostrawne).
  • Karmienie dziecka w pozycji z głową nieco powyżej nóg (pozycja półpionowa).
  • Częste, ale krótkie karmienie (bez przekarmiania).
  • Pilnowanie, by dziecku odbiło się po jedzeniu. Dzieci karmione butelką powinny mieć specjalny smoczek dozujący krople mleka co około sekundę. Po każdych 30 gramach podanego pokarmu dziecku powinno się odbić.
  • Zioła. Zdania na temat diety mamy karmiącej są podzielone. Niektórzy zalecają, by zrezygnowała z produktów wzdymających, które mogą wywołać kolki u niemowląt. Inni twierdzą, że dieta matki nie powinna eliminować zbyt wielu składników. Z pewnością warto jednak pić herbaty ziołowe (rumianek, melisa, koper włoski). Także dziecku można podawać herbatki z kopru włoskiego oraz wodę koprową.
  • Masaż brzucha. Gdy pojawia się kolka u dziecka, można również zastosować ciepłe okłady (pieluszka zamoczona w wodzie, ciepły termofor) na brzuch oraz delikatny masaż. W najlepiej sprawdzonej technice lewa ręka wykonuje koła, prawa półkola. Niekiedy pomagają uspokajające dźwięki (nagrania padającego deszczu, nucenie) i owijanie dziecka w kocyk.

Zobacz też:

Kolka u noworodka - leczenie u pediatry

Kolka u noworodka bywa tak intensywna i częsta, że konieczna okazuje się konsultacja z pediatrą. Jeśli metody łagodzenia bólu, podawanie łagodnych naparów ziołowych, technika karmienia oraz masaże nie działają, należy zamienić karmienie piersią na karmienie preparatem mlekozastępczym. Podaje się także specjalne kropelki działające rozkurczowo i zapobiegające gromadzeniu się gazów. Wizyta u pediatry pomoże też zweryfikować, czy bóle brzucha na pewno są wynikiem kolki. Niekiedy sposoby na kolkę u noworodka nie działają, ponieważ przyczyną bólu brzucha wcale nie jest kolka. Mogą to być dużo poważniejsze choroby i dolegliwości, takie jak niedrożność lub wgłobienie jelita, choroby nerek lub różnorodne infekcje. Zwyczajna kolka u dziecka mija z czasem i nie pozostawia negatywnych skutków.

Jakie są zalety karmienia piersią? Jak długo należy to robić i jakie są najczęstsze obawy mam?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kori_Kornelia

Nasza Ola bardzo cierpiała podczas kolek. Esputikon pomagał nam bardzo pomagała też buteleczka z ciepłą wodą przyłożona do brzuszka i oczywiście tulenie się do mamy albo taty.

M
Marysia
16 stycznia, 12:50, Iga:

Fizjoterapia często pomaga na takie problemy - z naszą córką chodziliśmy do gabinetu Fizjoterapia Mazur i nawracające kolki na szczęście ustały

Zdecydowanie się z Panią zgadzam. Też korzystaliśmy z pomocy Fizjoterapia Mazur i efekt jest taki o jakim marzyliśmy.

I
Iga

Fizjoterapia często pomaga na takie problemy - z naszą córką chodziliśmy do gabinetu Fizjoterapia Mazur i nawracające kolki na szczęście ustały

k
katamarynka

Moj synek mial kolki, liczylam ze nas to ominie ale niestety.. noszenie masaze ogrzewanie nic nie dawaly wiec poszlam po pomoc do pediatry. A poniewaz syn byl karmiony mlekiem modyfikowanym pediatra polecil zmiane na NAN Sensitive. Dzien karmienia i kolka sie nie pojawila, szok ! teraz syn ma 5 miesiecy i jest na NAN optipro, problemow brzuszkowych nie ma zadnych

k
krystyna

nam pediatra polecił podawanie probiotyku, żeby florę jelitową wzbogacać o dobre bakterie. I rzeczywiście odkąd podajemy synkowi kropelki acidolac, to kolki już mu tak nie dokuczają

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia