Profilaktyczny lek na RSV w tym roku wcześniej. Już od 1 września więcej maluchów otrzyma bezpłatny preparat przeciw wirusowi RSV

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Wirus RSV jest w natarciu po pandemii. Już teraz na oddziałach neonatologicznych pojawiają się chore dzieci. Dla tych najmłodszych infekcja RSV bywa śmiertelna, a dotyczy to zwłaszcza maluchów chorych i wcześniaków. Eksperci podjęli więc decyzję, by sezon immunizacji maluchów zacząć w tym roku o miesiąc wcześniej. Program rusza już od 1 września i obejmie dodatkowe grupy małych dzieci.

Spis treści

Program profilaktyki RSV w tym roku wcześniej

Wirus RS (RSV), czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego, może spowodować groźną niewydolność oddechową, która wymaga leczenia w szpitalu i nieraz zastosowania sztucznej wentylacji. Jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków.

Immunoterapia RSV jest podawana jak szczepionka, choć tak naprawdę działa nieco inaczej. freepik
Immunoterapia RSV jest podawana jak szczepionka, choć tak naprawdę działa nieco inaczej. freepik

– U dzieci, które rodzą się skrajnie przedwcześnie, płuca są bardzo niedojrzałe – nie mają jeszcze pęcherzyków płucnych. (...) Dodatkowo, ponieważ przeciwciała przechodzą przez łożysko w końcowym okresie ciąży, dzieci te nie zdążyły ich dostać od mamy. Dlatego chorują one zdecydowanie najciężej – wyjaśniała prof. Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii, dodając, że u najmłodszych bardzo szybko może pojawić się niewydolność oddechowa.

Czytaj też: Skuteczny lek na RSV dopuszczony dla dzieci do 2 lat. Beyfortus będzie na razie dostępny w USA

W Polsce od 2008 r. prowadzony jest program lekowy dla wcześniaków najbardziej zagrożonych zakażeniami RSV. To tzw. immunoterapia profilaktyczna, polegająca na podawaniu gotowego przeciwciała monoklonalnego anty-RSV neutralizującego wirusa o nazwie paliwizumab (w leku Synagis). Chociaż w pierwszym roku pandemii odnotowano mniej infekcji RSV, w kolejnych latach zachorowania w Polsce i innych krajach Europy i świata zaczęły pojawiać się wcześniej.

– Ponieważ już w sierpniu na oddziałach neonatologicznych zaczęły się pojawiać chore dzieci, postanowiliśmy przesunąć datę rozpoczęcia immunizacji z października na wrzesień, po to żeby dzieci wcześniej przygotować i wcześniej ochronić przed ciężkim przebiegiem infekcji – powiedziała neonatolog w środę 23 sierpnia na konferencji prasowej w Warszawie.

Kolejne dawki przeciwciała w iniekcjach domięśniowych będą podawane w odstępach ok. miesiąca. Przewidziane jest nie mniej niż trzy dawki i nie więcej niż pięć dawek.

Ochrona przed RSV dla dzieci z wadami serca

W tym roku po raz pierwszy programem immunizacji RSV objęte będzie kilka nowych grup maluchów, w tym dzieci z hemodynamicznie istotną wadą serca (np. jawną niewydolnością serca, umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym, siniczymi wadami serca), które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia. Rozszerzenie wskazań obowiązuje od 1 marca b.r.

– Ten program ciągle ewoluuje, jest poszerzany po to, żeby objąć ochroną te dzieci, które najbardziej tego wymagają – tłumaczyła prof. Helwich. Przypomniała, że według szacunków wirus RSV jest przyczyną 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci w pierwszym roku życia.

Kolejne grupy maluchów, które skorzystają z immunoprofilaktyki zakażeń RSV, to m.in. dzieci z hemodynamicznie istotną wadą serca, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia. One również są narażone na ciężki przebieg infekcji RSV wymagający hospitalizacji i wsparcia oddechowego, zwłaszcza rozwój niewydolności oddechowej lub niewydolności serca.

– To wynika przede wszystkim z anatomii – tłumaczy dr Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej. – U dzieci z wadą serca możliwości poradzenia sobie układu krążenia w sytuacji, kiedy organizm wymaga jego wzmożonej pracy, są znacznie mniejsze.

Wada serca powoduje nieprawidłowy przepływ krwi przez płuca i zaburzoną wymianę tlenową, a podczas infekcji znacznie rośnie zapotrzebowanie organizmu na tlen. Ryzyko zgonu z powodu tej infekcji jest u nich 24-krotnie wyższe niż u dzieci z wrodzoną wadą serca niezakażonych RSV.

Jak wymieniała kardiolog, profilaktyką RSV objęte będą trzy grupy małych pacjentów kardiologicznych:

  • dzieci, które wchodzą w fazę niewydolności krążenia z powodu wady pomimo leczenia farmakologicznego,
  • dzieci z wtórnym nadciśnieniem płucnym (umiarkowanym lub ciężkim),
  • dzieci z wadą, która powoduje istotne obniżenie utlenowania krwi.

Przeciwciało RSV dla dzieci z chorobami oddechowymi

Nowe kwalifikacje do programu objęły również dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia. Będą mieć dostęp do profilaktyki zakażeń RSV również w drugim sezonie zakażeń. Oznacza to, że dziecko urodzone pod koniec 2021 r., które miało zdiagnozowaną dysplazję oskrzelowo-płucną może otrzymać przeciwciało anty-RSV w sezonie zakażeń 2023/2024.

Dysplazja oskrzelowo-płucna, czyli nieprawidłowa funkcja komórek, może mieć związek m.in. z zaburzeniami rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, co wynika z upośledzonego dopływu tlenu. Objawia się zahamowaniem procesu tworzenia pęcherzyków płucnych, które są podstawową jednostką czynnościową płuc. Stanowią one miejsce wymiany gazowej, przez co są niezbędne do życia.

– Dysplazja oskrzelowo płucna to – poza zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym i retinopatią – jedno z najgroźniejszych powikłań u dzieci przedwcześnie urodzonych, szczególnie z ekstremalnie małą masą ciała – podkreśliła prof. Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka. – Aż 40 proc. dzieci z masą urodzeniową poniżej 1000 gramów choruje na dysplazję oskrzelowo-płucną o różnych stopniach ciężkości. Ale najbardziej obciążone licznymi powikłaniami są dzieci ważące 500, 600 i 700 gramów.

„Szczepionka” RSV dla wcześniaków

Immunoterapia RSV jest podawana jak szczepionka i choć spełnia podobne funkcje, działa jednak nieco inaczej. Prawdziwej szczepionki dla dzieci wciąż nie ma (choć w przygotowaniu jest taki preparat dla dorosłych).

Dostęp do immunoterapii mają teraz także wcześniaki, które urodziły się między 33. a 35. tygodniem ciąży z małą masą ciała (nie większą niż 1500 gramów), a w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia.

– Im wcześniej zakończona ciąża, tym mniejsza jest masa urodzeniowa wcześniaków. Ale zdarza się, że nawet w 35. tygodniu ciąży, a więc tzw. późne wcześniaki, rodzą się z małą masą urodzeniową poniżej 1500 gramów. Ich układ oddechowy jest wtedy bardziej narażony na infekcje, niż dzieci urodzonych w tym samym tygodniu ciąży, ale z większą masą urodzeniową – wyjaśniła prof. Borszewska-Kornacka.

Do profilaktyki zakażeń wirusem RSV w dalszym ciągu będą mieć dostęp dzieci, które urodziły się przed 28. tygodniem wieku ciążowego i w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia oraz dzieci urodzone między 29. – 32. tygodniem wieku ciążowego, które w momencie rozpoczęcia profilaktyki nie ukończyły 6. miesiąca życia. (PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Joanna Morga
jjj/ agt/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia