Spis treści
Sezon na infekcje RSV wraca w marcu
Wirus RS to szczególne zagrożenie dla małych dzieci, a u tych najmłodszych i najsłabszych przyczynia się to trwałych powikłań zdrowia. Tymczasem w przypadku syncytialnego wirusa oddechowego (RSV) infekcja jest nieunikniona, bo do ukończenia roku przechodzi ją 70 procent dzieci, a do drugiego stykają się z nim praktycznie wszystkie maluchy.
Sezonowe zachorowania na RSV są plagą zwłaszcza w okresie zimowym i wiosennym. W ciągu roku są dwa szczyty zakażeń: od listopada do stycznia oraz od marca do maja.
Zgodnie z tym trendem pod koniec stycznia obserwowaliśmy w raportach Ministerstwa Zdrowia spadek zakażeń, a także liczby hospitalizacji dzieci z powodu RSV – o 6 procent w ciągu zaledwie tygodnia i aż o 45 procent a od początku miesiąca.
Od marca czeka nas jednak druga fala infekcji oddechowych spowodowanych wirusem RS u najmłodszych. Te najbardziej podatne na zakażenie i jego ciężki przebieg można chronić za pomocą immunoterapii, która do tej pory nie była dostępna dla wszystkich grup najbardziej potrzebujących dzieci.
Ochrona przed syncytialnym wirusem oddechowym
Terapia ochronna RSV polega na podawaniu dzieciom gotowego przeciwciała monoklonalnego – paliwizumabu, nazywanego też immunoglobuliną. To nie tylko najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i ich komplikacjom, ale też jedyny – szczepionka przeciw syncytialnemu wirusowi oddechowemu nie jest jeszcze dostępna w Polsce, podobnie jak lek.
Zobacz: Szczepionka na RSV towarem deficytowym. Praktycznie jej nie ma i kosztuje krocie
Wirus RS (ang. respiratory syncytial virus, RSV) rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a dzieci najbardziej podatne na infekcję są zagrożone rozwojem zapalenia płuc lub oskrzelików, POChP czy zaburzeń pracy serca. Oprócz typowych objawów infekcji oddechowej (katar, gorączka) wirus powoduje także duszność wydechową, apatię i nadmierną senność maluchów.
Dowiedz się więcej na temat testów combo wykrywających jednocześnie wirusy RSV, grypy i koronawirusa SARS-CoV-2
Wirus RSV groźny dla najsłabszych. Które dzieci mogą otrzymać immunoglobulinę?
Dzieci narażone na powikłania, które mogą otrzymać immunoglobulinę, czyli przeciwciało przeciwko RSV, muszą spełniać określone kryteria, tj. w momencie rozpoczęcia immunizacji:
- nie ukończyły 1. roku życia i są wcześniakami w wieku ciążowym niższym lub równym 28 tygodni,
- nie ukończyły 1. roku życia i mają dysplazję oskrzelowo-płucną,
- nie ukończyły 6. miesiąca życia i są wcześniakami w wieku ciążowym 29-32 tygodni.
Dzięki zmianom w programie lekowym „Profilaktyka zakażeń RSV” od 1 marca 2023 r. do bezpłatnej ochrony zostaną włączone kolejne grupy dzieci, które w momencie rozpoczęcia immunizacji są:
- wcześniakami urodzonymi w wieku ciążowym niższym lub równym 35. tygodni i z małą masą urodzeniową (do 1500 g),
- w wieku 24. miesiąca życia i z dysplazją oskrzelowo-płucną,
- w wieku 24. miesiąca życia i z określonymi wrodzonymi wadami serca.
W tej ostatniej grupie znalazły się dzieci mające:
- hemodynamicznie istotną wadę serca,
- jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego,
- umiarkowane lub ciężkie wtórne nadciśnienie płucne,
- sinicze wady serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującym się na poziomie poniżej 90 proc.
Zmiany dotyczą też kryteriów czasowych wejścia do programu, a zatem nie tylko kryteria medyczne, ale i czasowe. Od nowego sezonu infekcji RSV terapię będzie podawana już od wrześniu, podczas gdy do tej pory stosowano ją dopiero od październiku.
Decyzja MZ pomoże w poprawie stanu zdrowia dzieci i zmniejszaniu kosztów leczenia powikłań czy opieką nad chorymi maluchami.
Listę ośrodków realizujących program immunoprofilaktyki zakażeń RSV u dzieci można znaleźć na stronie Fundacji Koalicji dla wcześniaka.
Dodatkowe źródło: Profilaktyka zakażeń wirusem RS Gov.pl
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?