Popularne przyprawy mogą powodować raka? Indyjskie mieszanki pod lupą. Kolejne kraje wycofują je ze sprzedaży

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Indie to największy producent przypraw na świecie. Bez przypraw jedzenie nie byłoby tak pyszne i aromatyczne. To właśnie one wzbogacają smak marynat, mięs czy sosów. Jednak pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa przypraw dwóch popularnych indyjskich producentów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) bada ich produkty pod kątem rzekomej zawartości pestycydów powodujących raka, a kolejne kraje wycofują je ze sprzedaży. Możesz je kupić także w Polsce. Na jakie przyprawy musisz uważać?

Spis treści

Przyprawy z Indii z rakotwórczymi substancjami? FDA sprawdza

Indyjskie przyprawy cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego – Indie są największym producentem przypraw na świecie i eksportują ponad 200 przypraw i ich mieszanek (także do Polski). Jednak w kwietniu 2024 r. pojawiły się alarmujące doniesienia o bezpieczeństwie produktów dwóch renomowanych producentów – MDH i Everest, o czym pisały m.in. BBC i The Independent.

MDH to 105-letnia rodzinna firma, oferująca ponad 60 przypraw i mieszanek. Everest Food Products został założony 57 lat temu przez handlarza przyprawami, a jego ambasadorami były gwiazdy Bollywood –  Amitabh Bachchan i Shah Rukh Khan.

Tlenek etylenu został wykryty w przyprawach i mieszankach przypraw dwóch popularnych producentów z Indii.
Tlenek etylenu został wykryty w przyprawach i mieszankach przypraw dwóch popularnych producentów z Indii. rorozoa/freepik

Już w kwietniu 2024 r. Hongkong zawiesił sprzedaż trzech mieszanek przypraw wyprodukowanych przez MDH i jednej przez Everest z powodu rzekomego wysokiego poziomu tlenku etylenu. Wkrótce po tym Singapur wycofał mieszankę Everest do curry rybnego, twierdząc, że domniemany wysoki poziom tlenku etylenu stwarza ryzyko raka.

Sprawą zajęła się Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i bada produkty dwóch popularnych marek pod kątem potencjalnej zawartości pestycydów

– FDA jest świadoma doniesień i zbiera dodatkowe informacje na temat sytuacji – powiedział agencji Reuters rzecznik FDA.

Śmiercionośne przyprawy na całym świecie. Skąd pochodzą zanieczyszczenia?

Okazuje się, że od 2021 r. średnio 14,5 proc. amerykańskich dostaw przypraw MDH zostało odrzuconych z powodu obecności bakterii – wykazała analiza amerykańskich danych regulacyjnych przeprowadzona przez agencję informacyjną. Obie marki twierdzą, że ich produkty są bezpieczne.

Ta sama substancja została wykryta w próbkach papryki chili i ziaren pieprzu z Indii po badaniach wykonanych w Unii Europejskiej. UE wyraziła obawy, a organy regulacyjne ds. żywności w Malediwach, Bangladeszu i Australii również wszczęły dochodzenia.

Indyjska Rada ds. Przypraw, czyli rządowy regulator eksportu przypraw, zaangażowała się w sprawę i poszukuje informacji na temat eksportu obu firm w Hongkongu i Singapurze. Organ współpracuje z nimi w celu znalezienia „pierwotnej przyczyny” problemów z jakością po rozpoczęciu inspekcji w ich zakładach.

Czy tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia?

Tlenek etylenu to bezbarwny gaz o słodkawym zapachu. Jest wykorzystywany m.in. w przemyśle chemicznym, do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych i materiałów opatrunkowych oraz w niektórych krajach do fumigacji (czyli zwalczania szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie pary, dymu lub gazu) produktów spożywczych (np. przypraw). Tlenek etylenu jest też stosowany do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, ubrań, futer itp. W śladowych ilościach w dymie tytoniowym. 

– Tlenek etylenu ma działanie znieczulające, ale także podrażniające, rakotwórcze i mutagenne, czyli zmieniające materiał genetyczny. Wywiera negatywny wpływ na rozrodczość. Zgodnie z rozporządzeniem WE nr 1272/2008 jest klasyfikowany jako substancja działająca mutagennie na komórki rozrodcze kategorii 1B – pisze ekspertka Strony Zdrowia, Anna Rokicka-Żuk.

Tlenek etylenu został wykryty w przyprawach i mieszankach przypraw dwóch popularnych producentów z Indii, MDH i Everest. Trwają badania i testy jakości produktów, a Indie są wzywane do zmienienia swojego podejścia do bezpieczeństwa żywności, nadając priorytet przejrzystości, rygorystycznemu egzekwowaniu przepisów i jasnej komunikacji w celu ochrony integralności eksportu.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia