Plamienie po stosunku – najczęstsze możliwe przyczyny. Kiedy plamienie po stosunku wymaga wizyty u ginekologa?

Agata Orzełowska
Plamienie po stosunku warto skonsultować z lekarzem ginekologiem podczas wizyty
Plamienie po stosunku warto skonsultować z lekarzem ginekologiem podczas wizyty Iurii Maksymiv/123RF
Plamienie lub krwawienie po stosunku to w niektórych przypadkach naturalny stan fizjologiczny, który nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak krwawienie po stosunku zdarza się często i nie jest związane z defloracją ani miesiączką, należy zasięgnąć porady ginekologa, ponieważ objaw ten może wskazywać na stan chorobowy.

Plamienie po stosunku

Plamienie po stosunku może przebiegać w różnoraki sposób, toteż kobiety często mają trudność w określeniu, czy krwawienie ma bezpośredni związek z seksem. Krwawienie może przybrać formę niewielkiego plamienia (różowe zabarwienie wydzieliny z pochwy), niewielkiego wypływu krwi z pochwy, a w niektórych sytuacjach intensywniejszego krwawienia. Bez względu na intensywność i częstotliwość występowania, każde międzymiesiączkowe plamienie z pochwy powinno być skonsultowane z ginekologiem. Kobieta powinna umówić się na pilną wizytę u lekarza, również wtedy, gdy upławy pojawią się po stosunku. Ich przyczyna może być błaha, ale też świadczyć o problemach z układem rozrodczym.

Możliwe przyczyny plamienia po stosunku płciowym

Plamienie po stosunku jako naturalne i fizjologiczne zjawisko pojawia się podczas defloracji, czyli u kobiet, które uprawiają seks po raz pierwszy. Krew po stosunku, a także w jego trakcie pojawia się, ponieważ dochodzi do przerwania błony dziewiczej, która znajduje się u wejścia do pochwy i jest silnie unaczyniona. Jeśli błona dziewicza nie została całkowicie przerwana podczas pierwszego stosunku, krew może pojawiać się także w czasie kolejnych kontaktów intymnych.

Krwawienie po stosunku może także zdarzyć się w wyniku otarć – może to zdarzyć się również w przypadku mężczyzn.

Otarciom miejsc intymnych sprzyja suchość pochwy. Częstą przyczyną tej dolegliwości jest spadek poziomu estrogenów, co ma miejsce:

  • w drugiej fazie cyklu miesiączkowego,
  • podczas premenopauzy i menopauzy,
  • podczas ciąży,
  • po porodzie.

Suchość pochwy pojawia się też czasem jako jedno z działań niepożądanych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Problemowi temu łatwo jest zaradzić, stosując podczas stosunku specjalne lubrykanty.

Do poważniejszych przyczyn krwawienia po stosunku, które mogą wskazywać na poważną chorobę, należą:

  • endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy,
  • nadżerki, czyli stany zapalne pochwy,
  • stany zapalne szyjki macicy,
  • zapalenie błony śluzowej macicy, które może pojawić się na przykład po założeniu wkładki domacicznej,
  • choroby przenoszone drogą płciową takie jak opryszczka narządów płciowych, grzybica pochwy, rzeżączka, kiła i chlamydioza,
  • zapalenie przydatków,
  • zanikowe zapalenie błony śluzowej pochwy (atrofia pochwy),
  • polipy i mięśniaki macicy,
  • rak szyjki macicy, pochwy lub sromu albo stan przednowotworowy.

Plamienie po stosunku a owulacja

Plamienie po stosunku może też pojawić się w środku cyklu, czyli wówczas, gdy dochodzi do owulacji. Spada wtedy poziom estrogenów i dlatego może pojawić się krew po stosunku. Krwawienie to nosi nazwę plamienia okołoowulacyjnego i nie jest powodem do niepokoju.

Krwawienie po stosunku może być również konsekwencją napięcia nerwowego oraz stresu. Zmęczenie i stres wpływa na cykl miesiączkowy i może być powodem tego, że po stosunku pojawia się plamienie. Może tak dziać się zarówno przed miesiączką, jak i po niej. Czasami zdarza się także z tego powodu krwawienie podczas stosunku. Krew podczas stosunku może także pojawić się w każdym z wymienionych powyżej przypadków.

Plamienie po stosunku – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli plamienie po stosunku nie jest związane z przerwaniem błony dziewiczej ani nie zdarza się tuż po okresie, warto skonsultować ten stan z lekarzem. Wskazaniem do konsultacji ginekologicznej plamienia po stosunku jest regularność występowania tego objawu, a także symptomy towarzyszące, takie jak:

  • upławy,
  • pieczenie i świąd okolic intymnych,
  • czy ból w podbrzuszu.

Oprócz badania ginekologicznego lekarz powinien wykonać USG narządów płciowych oraz pobrać wymaz do badania cytologicznego. Może też zalecić wykonanie kolposkopii oraz badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się też badania histopatologiczne pobranych wycinków oraz badania mikrobiologiczne mające na celu potwierdzenie grzybicy lub zakażenia bakteryjnego.

Plamienie kilka dni po stosunku

Plamienie występujące kilka dni po stosunku to często pierwszy symptom ciąży. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej (zarodka) w macicy. Pojawia się wówczas śluz, który może mieć zabarwienie od jasnoróżowego do brązowego, a nawet ciemnobrązowego. Kolor plamienia implantacyjnego zależy od poziomu we krwi hormonów – estrogenów i progesteronu. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że plamienie po stosunku może wskazywać na ciążę, należy wykonać test ciążowy.

Plamienie po stosunku zdarza się także w pierwszym trymestrze ciąży. W każdym przypadku jest to powód do konsultacji z lekarzem ginekologiem, ponieważ krwawienie w ciąży po stosunku na tym etapie może być objawem ciąży pozamacicznej lub poronienia.

Plamienie lub krwawienie po stosunku w drugim i trzecim trymestrze ciąży również nie jest zjawiskiem normalnym i wymaga konsultacji z lekarzem. Może dojść do niego w wyniku poronienia, przedwczesnego odklejania się łożyska albo przedwczesnej akcji porodowej (czasami stosunek i wydzielana podczas niego oksytocyna może przyspieszyć poród). Krwawienie w ciąży po stosunku może też wskazywać na łożysko przodujące.

Oczywiście nie zawsze powód plamienia po stosunku w trakcie ciąży jest aż tak poważny – może być spowodowany otarciami lub mikrourazami śluzówki pochwy, ale zawsze warto zasięgnąć porady lekarza i wykluczyć poważne przyczyny, zagrażające zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Przeczytaj również:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia