Spis treści
Co to jest piwo bezalkoholowe?
Piwo bez procentów jeszcze kilka lat temu było trudno dostępne w popularnych sklepach. Dziś wybór tego napoju bywa nawet większy niż w przypadku tradycyjnego piwa, przynajmniej gdy spojrzy się na lodówki zawierające trunki schłodzone.
Polskie prawo mówi, że piwem bezalkoholowym jest trunek, w którym rzeczywista moc alkoholu nie przekracza 0,5 proc. objętości. Oznacza to, że może nie być całkowicie pozbawione tego składnika, którego powinny unikać osoby takie jak kobiety w ciąży, kierowcy czy chorzy zażywający określone leki.
W sklepach z piwem można też jednak znaleźć napoje, które są w ogóle pozbawione etanolu i są oznaczone jako piwo 0 proc. Czy to oznacza, że mogę bezpiecznie pić je kobiety w ciąży albo karmiące? Odpowiedź na to i na inne pytania dotyczącego tego popularnego trunku znajdziesz w galerii.
Poznaj fakty i mity na temat piwa bezalkoholowego
Piwo bezalkoholowe zyskuje na popularności. Młodzi wybierają alkohol 0%
Zdrowy styl życia, w tym rezygnacja z alkoholu, są coraz popularniejsze. Tendencja ta jest widoczna szczególnie wśród młodych ludzi. Poza aktywnością fizyczną i „clean eating” (zdrowa, pełnowartościowa dieta i unikanie produktów przetworzonych) generacja Z często decyduje się na całkowitą rezygnację z alkoholu, o czym pisze „Forbes”.
NoLo, czyli skrót od „no alcohol, low alcohol”, oznacza picie napojów bezalkoholowych lub niskoprocentowych. Jak pokazały badania przeprowadzone przez organizację Drinkaware, aż jedna czwarta badanych młodych Brytyjczyków w wieku 16-25 lat deklaruje się jako abstynenci lub „fleksi”, czyli osoby pijące od czasu do czasu. Dla porównania u osób powyżej 50. roku życia niecałe 15 proc. ma podobne podejście do spożywania alkoholu.
Choć kultura i presja picia alkoholu w Polsce wciąż jest duża, to piwo bezalkoholowe to w ostatnich latach najszybciej rosnąca gałąź segmentu alkoholowego. Jednocześnie spada też sprzedaż piwa alkoholowego.
Piwo bezalkoholowe i jego wartości odżywcze
Piwo bezalkoholowe wytwarzane jest zazwyczaj przez usunięcie alkoholu ze zwykłego piwa. Aby poprawić jego smak, producenci często dodają do niego cukier. Z tego powodu napój ten może zawierać ponad dwa razy więcej węglowodanów niż zwykłe piwo, choć jego kaloryczność nadal pozostanie niższa niż w przypadku zwykłego trunku (215 kcal w 500 g).
Butelka piwa bezalkoholowego (500 g) zapewnia średnio:
- 185 kcal,
- 40 g węglowodanów,
- 1 g tłuszczu,
- 1 g białka,
- 0 g błonnika.
Ponadto w obu typach piwa znajdziemy niewielkie ilości kilku witamin i związków mineralnych, w tym magnezu i witamin z grupy B. Czy jednak piwo bezalkoholowe jest zdrowe? I czy może zastąpić inne napoje? Oczywiście najzdrowszym sposobem nawadniania organizmu jest regularne picie wody, jednak w okresie letnim można od czasu do czasu sięgnąć po butelkę zimnego, jakościowego browaru, który jest wolny od szkodliwego alkoholu.
Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na temat piwa bezalkoholowego!